ادعای رویترز درباره اهداف سفر نخست وزیر ژاپن به ایران

به گزارش مجله رویگری، یک رسانه غربی روایت خود را از اهداف ادعایی نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران مطرح نموده است.

ادعای رویترز درباره اهداف سفر نخست وزیر ژاپن به ایران

به گزارش گروه بین الملل مجله رویگری، گفته می گردد آبه شینزو نخست وزیر ژاپن، 12-14 ژوئن (22-24 خرداد) به تهران سفر می نماید.

خبرگزاری رویترز مدعی شده این سفر به قصد میانجی گیری میان ایران و آمریکا صورت می گیرد. این رسانه غربی نوشته ژاپن به دلیل داشتن روابط نزدیک و طولانی مدت با ایران از یک سو و اتحاد با آمریکا از سوی دیگر، صندلی منحصر به فردی برای میانجی گری بین دو کشور دارد.

طبق این تحلیل، از آن جا که ژاپن یکی از واردنماینده های نفت خاورمیانه است، صلح و ثبات در این منطقه را در راستای منافع ملی خود می داند.

تا پیش از تشدید تحریم ها علیه تهران، ژاپنی ها 10 تا 15 درصد نفت خام خود را از ایران خریداری می کردند.

اکنون با افزایش تنش بین آمریکا و ایران و درخواست واشنگتن از کشورهای مشتری نفت ایران مبنی بر قطع خرید نفت از تهران، ژاپن با کمبود احتمالی سوخت های فسیلی روبرو است. از این رو احتمال دارد آبه در سفر خود به ایران، خواستار ازسرگیری مجدد مذاکرات بین ایران و آمریکا گردد.

بر اساس برنامه اولیه، انتظار می رود آبه روز 23 خرداد با حسن روحانی رئیس جمهور ایران و روز 24 خرداد با رهبر معظم انقلاب دیدار داشته باشد. او اولین نخست وزیر ژاپن است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وارد تهران خواهد شد.

سال گذشته نیز زمزمه هایی از احتمال سفر آبه به تهران وجود داشت، اما آنطور که رسانه های ژاپنی خبر دادند، خروج آمریکا از توافق هسته ای موجب لغو آن سفر شد.

ریچارد مالینسون، تحلیل گر ارشد مسائل انرژی در لندن نیز معتقد است: تمرکز ژاپن بیشتر بر روی روابط تجاری و دیپلماتیک در منطقه است تا اقدامات نظامی و ممکن است به همین دلیل، تهران در میان متحدان آمریکا، ژاپن را متحد بی طرف تری بداند.

طبق تحلیل رویترز، ژاپنی ها در نشست چهارجانبه در توکیو توانستند تأکید روسیه را برای کوشش جهت کاهش تنش میان ایران و آمریکا کسب نمایند.

مومویو کندو محقق انستیتوی خاورمیانه در ژاپن در این خصوص گفت ممکن است آبه در سفر به تهران از حسن روحانی بخواهد در نشست گروه 20 شرکت کند.

ترامپ در سفر ماه گذشته خود به توکیو با اشاره به روابط خوب میان ژاپن و ایران از آبه درخواست کرد در قبال مسئله ایران به او یاری کند. او گفت: معتقدم ایران مایل به گفت وگو است و اگر آن ها مایل به گفت وگو باشند ما هم مایل به گفت وگو هستیم.

علی رغم این، یک منبع آمریکایی چهارشنبه به پایگاه آسیاتایمز گفته دونالد ترامپ بعد از آنالیز هایی که در دولت او صورت گرفته به دنبال راهی آبرومندانه برای خروج از وضعیت تنش با ایران است و به همین سبب پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با ایران را مطرح نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 165

به "ادعای رویترز درباره اهداف سفر نخست وزیر ژاپن به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای رویترز درباره اهداف سفر نخست وزیر ژاپن به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید