مشخص قرار وثیقه دو برابر میزان دیه احتمالی

به گزارش مجله رویگری، روزجمعه 23 آذرماه، یک خانواده برای گذراندن تعطیلات آخر هفته به پارکی در شهر لواسان واقع در شمال تهران رفته بودند که مورد حمله دو سگ بدون قلاده و کنترل قرار می گیرند، که در این حادثه دختر 10 ساله خانواده از ناحیه دست و پا دچار جراحت سنگین شده که در این زمینه بلافاصله با ورود دستگاه قضایی، پرونده تشکیل می گردد.

مشخص قرار وثیقه دو برابر میزان دیه احتمالی

محسن شریعتی رئیس دادگستری لواسانات ضمن ابراز تاثر از وقوع چنین اتفاقی، در رابطه با آخرین وضعیت این پرونده اظهار کرد: پدر این دختر به دادگاه مراجعه کرد و بنده نیز پدر متهم را خواستم و عنوان کردم که این اتفاق به دلیل سهل انگاری پسر شما اتفاق افتاده است و ایشان نیز قول داد که تمام هزینه های انجام شده و حتی هزینه جراحی پلاستیک را پرداخت نماید هرچند تالمات روحی واره قابل جبران نیست.

رئیس دادگستری لواسانات با بیان اینکه پرونده به شعبه ارجاع شده و در حال رسیدگی است، ادامه داد: پرونده طول درمان دارد و به دلیل اینکه هنوز نظر قطعی پزشکی قانونی در رابطه با معین میزان دیه ارسال نشده، رای صادر نشده است.

شریعتی با اشاره به تودیع قرار وثیقه صد میلیون تومانی برای متهم، گفت: به طور تقریبی دو برابر میزان دیه وثیقه معین شده و متهم با قرار آزاد شده است.

وی توضیح داد: متاسفانه در قانون برای فردی که حیوان او به شخصی حمله کند حتی با فرض اینکه خدای نانموده منتهی به فوت شود مجازاتی غیر از دیه معین نشده است که این نقص قانون هست و ضرورت دارد قانونگذار به این موضوع ورود نموده و مجازات ها دیگری نیز معین نماید و از ورود سگ به اماکن عمومی ممانعت شود که این ممانعت از ورود سگ به اماکن عمومی از قبیل: پارک ها با دستور قضایی دادستان ها در راستای پیش گیری از جرم امکان پذیر هست.

رئیس دادگستری لواسانات با اشاره به دستور کتبی و شفاهی به کلانتری پس از وقوع این اتفاق، توضیح داد: در این دستور که در راستای پیشگیری از وقوع جرم انجام شده تاکید شده که اجازه ندهند شخصی به همراه سگ در اماکن عمومی حاضرشود و اگر کسی علیرغم تذکر کلانتری به این کار ادامه دهد و به دستور قضایی توجه نکند دستور بازداشت وی صادر شده است.

وی گفت: مطابق قانون شاکی می تواند ضرر و زیان مادی و معنوی ناشی از جرم را مطالبه نماید و در این پرونده نیز تمام ضرر و زیان مادی و هزینه های بیمارستان و ضرر و زیان معنوی از جمله تالمات روحی وارده به پدر و مادر و دختر خردسال مصدوم قابل مطالبه هست و با درخواست شاکی به این موضوع نیز رسیدگی میشود.

شریعتی با رد ادعای (به اصطلاح) آقازاده بودن متهم، توضیح داد: اصلا چنین موضوعی صحت ندارد و متهم فردی عادی است که متاسفانه با بی احتیاطی و سهل انگاری باعث وقوع چنین حادثه ناگواری شده است.

رئیس دادگستری لواسانات با اشاره به اینکه سهل انگاری متهم محرز است، گفت: بنده به عنوان دادستان و مدعی العموم این موضوع را تا سرانجام و در محدوه قانون پیگیری خواهم کرد و از حق و حقوق تضییع شده خانواده شاکی حمایت می کنم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 81

به "مشخص قرار وثیقه دو برابر میزان دیه احتمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص قرار وثیقه دو برابر میزان دیه احتمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید