تماس تصویری طالبان و دولت افغانستان درباره تبادل زندانیان

به گزارش مجله رویگری، مقام ها گفتند، طالبان و دولت افغانستان یک نشست مجازی درباره آزادی زندانیان برگزار کردند و این حرکت امیدی به رفع بن بست که تهدیدی برای فرایند صلح است، ایجاد کرده است.

تماس تصویری طالبان و دولت افغانستان درباره تبادل زندانیان

به نقل از خبرگزاری رویترز، دو طرف اختلافاتی بر سر آزادی زندانیان دارند؛ دولت کابل خواستار آزادی مرحله ای و مشروط است و طالبان روی آزادی یک مرحله ای تمام زندانیان تاکید دارد و بر اجرای توافقی اشاره می کند که ماه گذشته با آمریکا در دوحه امضا کرد.

توافق دوحه همچنین شامل خروج نیروهای خارجی از افغانستان پس از 18 سال جنگ می شود.

به گفته مقام های مطلع، طرفین روز یکشنبه بیش از دو ساعت از طریق اسکایپ که ایالات متحده و قطر مقدمات آن را فراهم کرده بودند، صحبت کردند.

زلمای خلیلزاد، کننده ویژه آمریکا در پیامی توییتری گفت: آزادی زندانیان از سوی دو طرف گام مهمی در این فرایند صلح است، همانطور که در توافق آمریکا - طالبان ذکر شد. همه به وضوح درک می کنند که تهدید کروناویروس موجب می شود تا مساله آزادی این زندانیان فوریت بیشتری پیدا کند. همه طرف ها تعهد خود را به کاهش خشونت، مذاکرات بین افغان ها و آتش بس جامع و دائم ابراز کرده اند.

گروه شبه نظامی طالبان پیشتر از گفت وگو با دولت افغانستان تا زمانی که تمام زندانیان آزاد نشده باشند، امتناع می کرد. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در دوحه هم در پیامی توییتری برگزاری این نشست مجازی را تایید کرد و گفت مذاکرات صرفا درباره آزادی زندانیان بود.

در بیانیه شورای امنیت ملی افغانستان اما آمده است: طرفین گزینه هایی را درباره گام های فنی اولیه برای آزادی این زندانیان تبادل کردند. همچنین مساله کاهش خشونت، مذاکرات مستقیم و آتش بس دائم مورد بحث قرار گرفت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 799

به "تماس تصویری طالبان و دولت افغانستان درباره تبادل زندانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس تصویری طالبان و دولت افغانستان درباره تبادل زندانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید