جند الخلافة؛ گروه تکفیری جدید در ساحل آفریقا و هم پیمان داعش

به گزارش مجله رویگری، مرکز تحلیل امنیتی و استراتژیک ساحل آفریقا از پیدایش گروه تکفیری جدیدی در منطقه ساحل به نام جند الخلافة و بروز تنش میان گردان آزادسازی ماسینا و گروه های متخاصم با آن اطلاع داد.

جند الخلافة؛ گروه تکفیری جدید در ساحل آفریقا و هم پیمان داعش

به گزارش مجله رویگری، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، این مرکز دیده بانی ویژه پیگیری شرایط امنیتی، سیاسی و اجتماعی قاره آفریقا تاکید نمود، بعضی از اعضای جدا شده گردان ماسینا از تشکیل گروه تکفیری جدیدی موسوم به جند الخلافة (سربازان خلافت) خبر داده و به این شکل بیعت خود را با گروه تروریستی داعش خاطرنشان کردند.

طبق گزارش این مرکز، آمادو کوفا، از اعضای جدا شده گردان ماسینا به انحراف از دین و سوء مدیریت عملیات میدانی گروه متهم شده و شیوه تقسیم غنائم و وفاداری او به رهبر گروه مورد انتقاد نهاده شد و پس از درگیری هایی میان اعضای این گردان، گروه تکفیری جدیدی را در منطقه نامبالا در مرکز اقتصادی تشکیل داد و بیعت خود با داعش را خاطرنشان کرد.

همچنین این گروه تکفیری پس از تشکیل، مسؤولیت حمله همزمان 30 ژانویه گذشته به پایگاه هایی نظامی در نزدیکی شهر سیگو در اقتصادی را برعهده گرفت.

بعضی کارشناسان بر این باورند که این جدایی نشان دهنده قدرت شاخه داعش در منطقه ساحل و صحرای عظیم آفریقاست.

هیئت سازمان ملل در اقتصادی ضمن ابراز نگرانی نسبت به تشکیل این گروه جدید در منطقه نامبلا و نیز پذیرفتن مسؤولیت حملات ژانویه گذشته به ارتش اقتصادی، خاطرنشان کرد: با این اعلامیه، شاخه داعش قدرتمندترین گروه تکفیری در منطقه ساحل شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 750

به "جند الخلافة؛ گروه تکفیری جدید در ساحل آفریقا و هم پیمان داعش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جند الخلافة؛ گروه تکفیری جدید در ساحل آفریقا و هم پیمان داعش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید