خاموشی نگران کننده سفیر ایران در پرتغال

به گزارش مجله رویگری، مهدی طارمی سرشناس ترین مهاجم این روز های فوتبال ایران، از شرایط فوق آرمانی اش در لیگ پرتغال فاصله گرفته و هر روز به تعداد روز هایی که نمی تواند دروازه رقبا را باز کند، اضافه می گردد. او که یکی از کلیدی ترین مهره های پورتو در این فصل از رقابت های فوتبال است در تازه ترین بازی تیمش در لیگ پرتغال، با وجود دریافت یک پنالتی، دوباره فرصت بسیار مناسب گلزنی را به هدر داد تا حسرتش برای گلزنی در لیگ این کشور شش بازی گردد!

خاموشی نگران کننده سفیر ایران در پرتغال

طارمی از هفته هفتم و زمانی که برای اولین بار در ترکیب پورتو به عنوان بازیکن ثابت وارد میدان شده بود، هرگز سابقه نداشت بیش از دو هفته برای پورتو در لیگ گلزنی نکند. همین آمار درخشان باعث شده بود تا او مدت ها در رقابت با دو بازیکن دیگر برای رسیدن به عنوان آقای گلی این لیگ باشد. با این حال و از زمان تقابل با ماریتیمو تا همین یکی، دو شب گذشته که او موقعیت ایدئالی را برابر سانتاکلارا به هدر داد، پایش به گلزنی در لیگ باز نشده و فقط به دادن پاس گل به سایر هم تیمی هایش اکتفا نموده است.

طارمی گلزنی اش در لیگ پرتغال را در ملاقات با پورتیموننزه آغاز نموده و برای آخرین بار برابر بواویشتا در هفته نوزدهم گلزنی کرد. از آن موقع تا به الان با وجود نزدیک به 540 دقیقه بازی هنوز گلی برای پورتو نزده تا شمار گل هایش بعد از 25 هفته در همان عدد 9 باقی بماند. البته او در چهار ملاقات از همین شش هفته خاموشی اش در لیگ توانسته پاس گل بدهد تا تعداد پاس گل هایش را به عدد 10 برساند. در واقع طارمی حالا در پورتو تعداد پاس گل هایش از تعداد گل هایی که زده بیشتر است.

شاید همین مورد برای اثبات کیفیت فنی این بازیکن کافی باشد، ولی اصلی که مهدی در انجام آن چند هفته ای است به مشکل خورده، گلزنی برای پورتو به عنوان یکی از دو مهاجم اصلی این باشگاه مطرح اروپایی است.

مهدی طارمی علاوه بر لیگ پرتغال، کیفیتش در لیگ قهرمانان اروپا را هم نشان داد، ولی آنجا هم به طور ویژه در مرحله یک شانزدهم نهایی، دو روی تلخ و شیرین داشت. او ابتدا در بازی رفت این مرحله برابر یوونتوس قدرتمند پیروز به گلزنی شد تا نقش کلیدی اش را در رجحان پورتو برابر حریف نام آشنایش به اثبات برساند، ولی با اخراج عجیب و غریب و زودهنگامش در بازی برگشت کاری کرد تا هم خودش و هم طرفداران پورتو شوکه شوند. خبر خوب برای مهدی طارمی این بود که با وجود اخراج برابر یووه، تیمش جواز صعود به مرحله بعدی را گرفت، ولی خبر بد برای مهدی طارمی اینکه به دلیل همان اخراج، نمی تواند در ملاقات رفت مرحله یک هشتم برابر چلسی به میدان برود. این به آن معنی است که فرصت بازی در یکی دیگر از سرنوشت سازترین بازی های عمرش را از دست داده است.

البته که مهدی بی صبرانه منتظر بازی برگشت برابر چلسی می ماند، ولی خاموشی اش در امر گلزنی از یک سو، غیبتش در ملاقات حساس برابر چلسی از سوی دیگر و فرصت سوزی های گاه و بیگاهش از طرفی دیگر، رفته رفته ممکن است صندلیش در این باشگاه را که به سختی به دست آمده، به خطر بیندازد.

طارمی که بدون شک، یکی از بهترین و آماده ترین بازیکنان این روز های فوتبال ایران است، این اواخر برای چندمین بار از طرفداران باشگاه پورتو به دلیل هدر دادن موقعیت های گل عذرخواهی نموده و این مورد بیانگر این است که خودش به درستی به اهمیت صندلیی که این روز ها دارد، پی برده است.

نکته ای دیگر که می تواند بیانگر بدبیاری های بیشتر مهدی طارمی در این روز ها باشد، عدم گلزنی اش در ترکیب تیم ملی ایران است؛ او که چندی پیش برای بازی محبت آمیز با سوریه خودش را به تهران رسانده بود، با وجود داشتن چندین موقعیت مناسب، باز هم در گگرددن دروازه رقیب ناکام ماند تا بهترین فرصت برای افزایش شمار گل های ملی اش را هم به همین راحتی به هدر دهد.

البته که آمار درخشش مهدی طارمی چه در پورتو و چه در تیم ملی آن قدر خوب است که بگردد از این دوران افول به عنوان دوران گذر یاد کرد، ولی با توجه به شدت رقابت در تیمی مثل پورتو، طارمی به زودی باید این دوران موقت را پشت سر بگذارد تا دوباره تبدیل به امید اول گلزنی پورتو گردد؛ امری که اگر محقق گردد، علاوه بر بهبود صندلیش در فوتبال اروپا، می تواند اعتبار دوچندانی هم برای فوتبال ایران به ارمغان می آورد.

طارمی با وجود اینکه شش ملاقات است در ترکیب پورتو در لیگ پرتغال گلی نزده است، اما یکی از گلزنان برتر این لیگ محسوب می گردد؛ او فعلا به طور میانگین هر 178 دقیقه یک بار توانسته برای پورتو گلزنی کند و با 9 گل و البته دادن 10 پاس گل به هم تیمی هایش در رده چهارم رجحانن گلزنان لیگ پرتغال قرار گرفته است. اختلافش با پدرو گونسالوس 22 ساله که 15 گل زده و صدرنشین است شش گل و به ترتیب با صفروویچ و سرجیو اولیویرا پنج و سه گل است. البته که در کنار مهدی طارمی یکی، دو بازیکن 9 گله دیگر هم در لیگ پرتغال حاضرند که با توجه به آمار بسیار خوب مهدی طارمی در امر گل سازی، او بالاتر از بقیه در جدول گلزنان قرار گرفته است.

نکته مهم تر درباره تعداد گل های طارمی اینکه او تا هفت هفته نخست فرصت چندانی برای بازی به دست نمی آورد و از آن موقع تا به الان هم هیچ کدام از گل هایش از روی نقطه پنالتی نبوده است؛ چه بسا اگر سرجیو اولیویرا، هم تیمی اش که با 12 گل در جدول رده بندی رجحانن گلزنان بالاتر از طارمی قرار گرفته، اجازه می داد، مهدی پنالتی ها را خودش بزند، الان شرایط گل های طارمی در پرتغال به مراتب بهتر از صندلی کنونی اش بود.

یکی از بهترین نرخ گلزنی های مهدی طارمی در پورتو مربوط به رقابت های جام حذفی است که توانسته از شش بازی پنج گل بزند و یک پاس گل هم بدهد. به طور میانگین او در این لیگ هر 103 دقیقه یک بار گلزنی نموده است. طارمی در لیگ قهرمانان اروپا هم از پنج بازی، یک گل و یک پاس گل دارد که نشان دهنده تأثیر نسبی اش در این زمینه است.

حالا با استناد به همین آمار، معین می گردد چرا وقتی مهاجمی با چنین کیفیتی، نتوانسته شش بازی متوالی برای تیمش در لیگ گلزنی کند، شرایط نگران کننده است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1467

به "خاموشی نگران کننده سفیر ایران در پرتغال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموشی نگران کننده سفیر ایران در پرتغال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید