خبرنگاران واکنش تروئیکای اروپای به فراوری اورانیوم فلزی در ایران

به گزارش مجله رویگری، لندن - خبرنگاران - سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) روز شنبه با صدور بیانیه ای به شروع فرآیند فراوری اورانیوم فلزی توسط ایران واکنش نشان دادند.

خبرنگاران واکنش تروئیکای اروپای به فراوری اورانیوم فلزی در ایران

با ما سفر کنید و با اروپا تور از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد، ادعا شده که توجیه معتبری برای استفاده از اورانیوم فلزی توسط ایران وجود ندارد.

این بیانیه با طرح این ادعا که فراوری اورانیوم فلزی به طور بالقوه می تواند پیامدهای نظامی داشته باشد، بدون اشاره به بی عمل اروپایی های نسبت به تعهدات برجامی خود، می افزاید: ایران وفق برنامه جامع اقدام مشترک متعهد است که به مدت 15 سال درگیر فراوری اورانیوم فلزی و فعالیت های تحقیق و توسعه در این زمینه نگردد.

تروئیکا از ایران خواسته اند که اگر نسبت به حفظ برجام جدی است، این فعالیت ها را متوقف کند و بدون فوت وقت به تعهداتش ذیل برجام بازگردد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین روز چهارشنبه 24 دی 1399 گفت که فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، شروع شد.

کاظم غریب آبادی با اشاره به اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز با انتشار گزارشی، موضوع را به اطلاع کشورهای عضو رسانید، گفت: این فعالیت در سه مرحله انجام می گردد و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی فراوری می گردد.

نماینده دائم کشورمان در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه برنامه ایران از دو سال قبل به اطلاع اژانس رسیده است، اظهار کرد: این اقدام، از لحاظ فنی ایران را در ردیف کشورهای پیشرو در فراوری سوخت های جدید قرار خواهد داد. وی همچنین اضافه کرد: تمامی این مراحل به اطلاع اژانس رسیده و می رسد و بازرسان اژانس نیز سه روز قبل، از کارخانه فراوری صفحه سوخت بازدید کردند.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام نموده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راستا کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1321

به "خبرنگاران واکنش تروئیکای اروپای به فراوری اورانیوم فلزی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش تروئیکای اروپای به فراوری اورانیوم فلزی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید