فارس من، قانون سهمیه ایثارگران امسال و پارسال یکسان بود، چرا اختلاف قبولی ها زیاد است، 3 پیشنهاد برای تغییر سهمیه

به گزارش مجله رویگری، داوطلبان کنکور می گویند: در پیگیری اعتراض به کنکور کارشناسی ارشد 98 گفته می شود که سازمان سنجش قانونی عمل کرده و مشکل از قانون است، سال قبل هم همین قانون اجرا شده، پس چرا نتایج کنکور امسال متفاوت از پارسال است؟

فارس من، قانون سهمیه ایثارگران امسال و پارسال یکسان بود، چرا اختلاف قبولی ها زیاد است، 3 پیشنهاد برای تغییر سهمیه

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله رویگری، سوژه اعتراض به نتایج نهایی و انواع سهمیه در کنکور ارشد 98 که توسط کاربران در سامانه فارس من ثبت شده است.

امسال دومین سالی است که قانون سهمیه ها در کنکور تغییر کرده است و داوطلبان آزاد کنکور به این قانون معترض هستند.

مجله رویگری فارس بررسی روی این موضوع را در دستور کار دارند و تاکنون در چندین خبر و گزارش، نظرات موافق و مخالف مسئولان مربوط و کننده های مجلس را جویا شده اند و قوانین موجود را بررسی کرده اند؛ در این گزارش هم خبرنگار با شنیدن نظرات موافق و مخالف ذینفعان اصلی یعنی داوطلبان کنکور به دنبال راه حل و پیشنهاد برای مشکل رفته است.

قانون امسال و سال گذشته یکی بود چرا قبولی ها اختلاف داشت؟

یکی از داوطلبان کنکور که مخالف سهمیه ها در کنکور است و در کنکور امسال پذیرفته شده اما رتبه دلخواه را کسب نکرده است، در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله رویگری، با طرح این مشکل، گفت: در کنکور ارشد امسال رتبه های دو رقمی هم پذیرفته نشده اند در حالی که سال گذشته همین رتبه ها در دانشگاه های خوب قبول شده اند و به همین نسبت هم میزان و کیفیت قبولی رتبه های پایین تر هم کاهش یافته است که پیش آمدن این مشکل برای رتبه های برتر ماجرا را مشهودتر کرده است.

این داوطلبان کنکور با بیان اینکه در پیگیری این مشکل گفته می شود که سازمان سنجش در این باره قانونی عمل کرده و مشکل از قانون است، گفت: اگر مشکل از قانون است این قانون سال اول نیست که اجرا می شود و سال قبل هم همین قانون اجرا شده است، پس چرا که امسال نتایج کنکور متفاوت است سال گذشته بوده است؟

در پیگیری اعتراض داوطلبان کنکور گفته می شود که سازمان سنجش در این باره قانونی عمل کرده و مشکل از قانون است، اگر مشکل از قانون است این قانون سال اول نیست که اجرا می شود و سال قبل هم همین قانون اجرا شده است، پس چرا که امسال نتایج کنکور متفاوت است سال گذشته بوده است؟

وی گفت: امسال نتایج کنکور ارشد به این شکل اعلام شد و داوطلبان کنکور باوجود اعتراض ها به محل های قبولی رفتند و ثبت نام کردند اما موضوع باید تمام شده تلقی شود و سازمان سنجش درباره این سوال مهم درباره چرایی اختلاف قبولی های امسال و گذشته پاسخ گو باشد.

چرا سال گذشته با همین سهمیه و رتبه پایین تر، در کنکور قبول نشدیم؟

یک داوطلب دیگر کنکور که در کنکور امسال پذیرفته شده و از رتبه خود هم نسبتا راضی است، معتقد است در موضوع سهمیه ها، همه موضوعاتی که بیان می شود، واقعی نیست، اظهارداشت: از بین افرادی که برای کنکور کارشناسی ارشد آماده شدیم دوستانی دارم که سال گذشته با وجود سهمیه 5 درصدی سهمیه 5 در کنکور پذیرفته نشده بودند یا نتوانستند رتبه های مورد دلخواه را کسب کنند و امسال برای سال دوم تلاش بیشتری برای کنکور داشته اند و رتبه های بهتری هم کسب کرده اند درصد های آنان هم در کنکور امسال نسبت به سال گذشته متفاوت و بهتر بوده است.

وی با بیان اینکه طبیعی است که اهمیت سهمیه در پذیرش کنکور قابل انکار نیست، اما در اینکه گفته می شود سهمیه 5 درصدی ها بدون تلاش و با اختلاف زیاد با دیگر داوطلبان در کنکور پذیرفته می شود، صحیح نیست، زیرا اگر سهمیه 5 درصدی کنکور ایثارگران ضامن قبولی آسان در کنکور ارشد است چرا سال گذشته با درصد های پایین تر و همین قانون پیروز به قبولی در رشته دلخواه نشدیم؟

پیشنهاد اصلاح قانون

اصغر سلیمی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله رویگری، اظهارداشت: پیشنهاد مربوط برای اصلاح حد نصاب پذیرش در سهمیه ایثارگران این است که حد نصاب برای رشته های فوق تخصصی حداقل 85 درصد و رشته های تخصصی حداقل 80 درصد تعیین شود. در گذشته حد نصاب علمی برای رزمندگان 75 و 80 درصد آخرین فرد قبول شده بود.

پیشنهاد اصلاح حد نصاب پذیرش در سهمیه ایثارگران این است که حد نصاب برای رشته های فوق تخصصی و تخصصی متفاوت باشد

وی گفت: احتمالا شرایط حد نصاب در مهر 98 حداقل برخی دانشگاه های برتر تغییر خواهد کرد.

3 پیشنهاد برای تغییر سهمیه

رضا کشاورز افشار مشاور کنکور که از نزدیک درگیر مسائل کنکور و داوطلبان کنکور است، در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله رویگری، پیشنهاداتی را برای رفع این معضل بیان کرد.

وی گفت: سازمان سنجش درباره سهمیه ها شفاف سازی انجام نداده است که باید این کار انجام شود. این سازمان قانون و تبصره هایی نوشته که همه مردم دانش فهم آن را ندارند. در نتیجه اینکه حتی داوطلبان هم دقیق از سهمیه ها سر در نمی آورند این موضوع به صورت غیرواقعی دیده شده است؛ برای مثال 10 سال پیش سهمیه ها واقعا قبولی داوطلبان سهمیه آزاد را سخت می کرد زیرا تعداد آنها زیاد بود، اما اکنون دیگر همه این افراد دانشگاه قبول شده اند و ماجرای سهمیه ها تمام شده است؛ به طوری که افرادی که در کنکور تجربی امسال که 700 هزار داوطلب داشت، دارای سهمیه 25 درصد حداکثر 4 تا 3 هزار نفر بودند و واقعا تعداد کمی از کل بودند؛ اما تعداد داوطلبان سهمیه 5 درصد ای به اندازه داوطلبان منطقه یک است.

یک پیشنهاد این است که حداقل تراز قبولی برای 5 درصدی ها افزایش یابد یا حداقل مدت حضور پدر در جبهه بیشتر شود تا افراد کمتری بتوانند از این سهمیه استفاده کنند

افشار ادامه داد: راه حل پیشنهادی، سخت تر کردن شرایط سهمیه است. حداقل تراز قبولی باید برای سهمیه 5 درصدی ها و سهمیه 25 درصدی ها متفاوت در نظر گرفته شود. برای مثال حداقل تراز قبولی برای 5 درصدی ها 85 درصد تا 90 درصد باشد و حداقل تراز قبولی برای 25 درصدی ها سر جای خود بمانند یا تعداد سال های حضور پدر در جبهه برای برخورداری از سهمیه 5 درصدی افزایش تعداد کمتری بتوانند حائز این سهمیه شوند. برای مثال به جای 6 ماه، دو سال یا 15 ماه در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: با این روش ها بسیاری از مسائل حل می شود.

حل مسأله، یکبار برای همیشه با استناد به واقعیت های کارشناسی شده

بیشتر آنچه که تاکنون درباره کنکور ارشد 98 و نتایج آن منتشر شده، انعکاسی از اعتراض جمعیت زیادی از داوطلبان گلایه مند کنکور است که بهترین و نخستین اقدام برای بررسی اصولی و دقیق این اعتراض ها، شفاف سازی موضوع از سوی دستگاه های مربوط است تا این مسأله یک بار برای همیشه براساس داده های واقعی و کارشناسی شده حل شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 358

به "فارس من، قانون سهمیه ایثارگران امسال و پارسال یکسان بود، چرا اختلاف قبولی ها زیاد است، 3 پیشنهاد برای تغییر سهمیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، قانون سهمیه ایثارگران امسال و پارسال یکسان بود، چرا اختلاف قبولی ها زیاد است، 3 پیشنهاد برای تغییر سهمیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید