مذاکرات سوریه به ماه آینده موکول شد

به گزارش مجله رویگری، وزیر امور خارجه قزاقستان از تاخیر در برگزاری نشست کشورهای ضامن پیرامون موضوع سوریه در نورسلطان خبر داد.

مذاکرات سوریه به ماه آینده موکول شد

به گزارش گروه بین الملل مجله رویگری، مختار تلیئوبردی وزیر امور خارجه قزاقستان روز شنبه (امروز) به مجله رویگری گفت که نشست آینده پیرامون موضوع سوریه که قرار بود در پایتخت قزاقستان برگزار شود ممکن است تا ماه نوامبر (آبان) به تعویق بیفتد.

براساس گزارش خبرگزاری روسی تاس، وی گفت: هنوز برنامه هایی برای برگزاری این جلسه وجود دارد. طبق برنامه ریزی های ما قرار بود این جلسه اواخر ماه اکتبر برگزار شود اما اکنون نمی دانیم، ممکن است این جلسه تا ماه نوامبر به تعویق بیفتد. هنوز هیچ تاریخی تعیین نشده زیرا همانطور که می بینید وضعیت شمال سوریه پیچیده تر شده است. مذاکرات میان کشورهای ضامن تعیین کننده است، آنها باید تصمیم بگیرند که اکنون چه کاری انجام دهند. ما منتظریم تا آنها تاریخ مناسبی که مدنظرشان است را به ما اطلاع دهند.

تلیئوبردی در پاسخ به این سوال که آیا عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه می تواند بر مذاکرات نورسلطان (آستانه سابق) تاثیر بگذارد، گفت: تحولات در سوریه این موضوع را روشن می سازد که روند آستانه هنوز مهم است. کشورهای شرکت کننده در تلاش برای حل وضعیت سوریه، باید به پای میز مذاکره بیایند و یک بار دیگر در مورد این موضوع بحث و گفت وگو کنند.

سیزدهمین نشست کشورهای ضامن آتش بس در سوریه در تاریخ 1 و 2 آگوست (10 و 11 مرداد) در پایتخت قزاقستان برگزار گشت. در این مذاکرات کنندگان کشورهای عضو (روسیه، ایران و ترکیه) حضور داشتند.

طرف های شرکت کننده در این مذاکره بر توقف درگیری در استان ادلب و همکاری برای نابودی داعش و جبهة النصره و حفظ حاکمیت سوریه و عدم جدایی طلبی برخی طرف ها توافق کردند.(جزئیات بیشتر)

طبق این گزارش، رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه (17 شهریورماه) از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 413

به "مذاکرات سوریه به ماه آینده موکول شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات سوریه به ماه آینده موکول شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید