معرفی حیواناتی که به جفت خود وفاداران

به گزارش مجله رویگری، بیشتر مردم به دلیل اطلاعات کمی که در خصوص حیوانات مختلف دارند، تصور می نمایند که حیوانات یا پرندگان در طول زندگی خود چندین همسر و جفت برمی گزینند. البته این مسئله در بیشتر حیوانات صدق می نماید اما حیوانات و پرندگانی نیز وجود دارند که با وجود غرایز حیوانی خود تک همسر بوده و تا اخر عمر با جفت خود زندگی می نمایند. تک همسری در حیوانات تنها به این معنا نیست که حیوانات فقط با یک دیگر ارتباط دارند. در حقیقت تک همسری جنسی به این معنا است که جفت نر و ماده یک رابطه را تشکیل داده و باهم جفتگیری می نمایند، فرزندان شان را با هم عظیم نموده و زمانی را با هم می گذرانند اما با این حال در بعضی موارد با هم­نوع خود نیز خارج از رابطه تک همسری، جفتگیری می نمایند. طبق تحقیقات بسیاری که در دهه های اخیر اجرا شده است، تخمین زده می گردد که کمتر از 5 درصد از حیوانات و 90 درصد از پرندگان تک همسر هستند. با ما همراه باشید در ادامه تعدادی از حیوانات و پرندگان تک همسر را معرفی خواهیم کرد.

معرفی حیواناتی که به جفت خود وفاداران

1.فاخته

فاخته ها از جمله پرندگانی هستند که نام آن ها در آثار ادبی زیادی ذکر شده است. فاخته یکی از نماد های عشق و وفاداری در بیشتر شعر و ادبیات جهان است و حتی شاعر عظیم شکسپیر از این پرندگان وفادار الهام گرفته و نام یکی از اشعار خود را ققنوس و فاخته نامیده است. فاخته ها به پرندگانی نوحه خوان یا کبوتران باران شهرت دارند، در داستان دوازده روز از کریسمس نیز کبوتر فاخته به صورت جفت حضور دارد. فاخته نر در فصل های جفتگیری بعد از انتخاب جفت خود با سروصدا به سمت ماده پر می زند، بال های فاخته نر در هنگام پرواز صدای سوت مانند خاصی دارند. فاخته نر بعد از جفتگیری سینه خود را پر از باد نموده و سرش را پشت سرهم تکان می دهد و به نوعی ماده را صدا می زد، با این کار نشان می دهد ماده تا همواره متعلق به او خواهد بود.

2.موش صحرایی نر

رابطه تک همسری در بین موش های صحرایی یکی از جالب ترین داستان ها را دارد. موش های صحرایی نر را می توان یکی از وفادارترین پستانداران دانست، این موجود کوچک اما وفادار تنها با موش ماده ای که بکارت خود را با آن ها از دست داده رابطه برقرار می نمایند. اگر رابطه جفت ساخته شود، موش صحرایی نر دیگر با ماده های دیگر جفتگیری ننموده و حتی اگر ماده­ای به اون نزدیک شود با او می جنگد. موش های صحرایی ماده بر خلاف جفت خود تمایلی ندارند حتی با وجود ساخت ارتباط جفت، همواره با یک جفت از نظر جنسی رابطه داشته باشند. موش های صحرایی در هنگام برقراری ارتباط با جفت خود در مغزشان فرآیندی رخ می دهد که در طی آن نوعی ماده شیمیایی در بدن آن ها ترشح می شود که به مثابه انسان ها عاشق می شوند. موش های صحرایی دارای رابطه جفت، اگر شریک خود را از دست بدهند مانند انسان ها دچار افسردگی خواهند شد.

3.قو

همه ما داستان های عاشقانه زیادی در خصوص قوها شنیده­ و دیده­ایم، دو قو که سر بر پیشانی هم گذاشته و تصویر یک قلب را می سازند برای کل جهان تبدیل به یک نماد عشق بی خاتمه شده است. قوها از جمله پرندگان وفاداری هستند که رابطه تک همسری دارند و سال های بسیاری را در کنار هم می گذارنند و در بیشتر موارد حتی تا آخر عمر نیز در کنارهم هستند. البته این تک همسری همواره هم به نفع قوها نخواهد بود؛ زمان مورد احتیاج برای مهاجرت، معین کردن قلمرو، خوابیدن روی تخم ها، عظیم کردن جوجه ها و صرف زمان زیاد برای جذب جفت همگی معقولات زمان بری هستند که بر زندگی آن ها تاثیر گذاشته و زمان فراوریمثل را کاهش می دهد. براساس تحقیقاتی که بر زندگی قوها صورت گرفته است، یکی از مزایای جفتگیری برای تمام عمر و تک همسری برای قوها این است که ان ها از شکست و موفقیت هایی که در طی عظیم کردن جوجه های خود دارند تجربه کسب می نمایند.

4.عقاب سر سفید

عقاب های سفید نیز از جمله پرندگان تک همسر محسوب می شوند اما نسبت به بقیه حیوانات کمی متفاوت تر عمل می نمایند. عقاب های سفید روابط جفتگیری برای تمام عمر را تشکیل می دهند اما اگر یکی از جفت ها یا هر دو جفت توانایی فراوری مثل و فرزندآوری را نداشته باشد، روابط خود را خاتمه داده و به دنبال جفت دیگری می گردند. هم چنین اگر جفت عقاب های سرسفید بمیرد، آن ها برای بقای نسل خود تردیدی به خرج نمی دهد و به دنبال جفت دیگری می گردند.

5.گیبون ها

گیبون ها یا میمون های درازدست از گونه های بسیار نزدیک از نظر رفتاری به انسان ها هستند، آن ها از جمله میمون های تک همسر هستند که برای کل عمر خود جفت پیدا می نمایند که بر اساس مستندات نشنال جئوگرافی رفتاری نادر درمیان پریمات ها است. گیبون ها روابط جفتی بسیار قوی و مستحکمی دارند و دوریختی جنسی بسیار کمی از خود بروز می دهند یعنی نر و ماده این گونه حیوانی از نظر اندازه و جثه برابر هستند و در نتیجه شرایط برابری دارند. گیبون ها عاطفه و محبت زیادی به هم نشان می دهند و زمان زیادی را به تیمار کردن یک دیگر اختصاص می دهند و یا در میان درختان با یک دیگر گردش می نمایند. البته تحقیقات سال های اخیر اثبات می نماید تک همسری آن ها همواره هم دوام نمی آورد، در بعضی موارد در میان جفت ها خیانت و رها کردن جفت به چشم می خورد.

6.سقنقور دم کوتاه زبان آبی

سقنقور دم کوتاه زبان آبی نوعی مارمولک بومی استرالیا است که هر فصل جفتگیری به همان شریک زندگی خود بازمی شود. نرها با نوازش کردن و محبت کردن به جفت خود، آن ها را فریب می دهند اما تعقیب و گریز عاشقانه آن ها در نهایت نتیجه می دهد. عمر روابط آنها می تواند بیش از 20 سال طول بکشد. زوجین حتی نزدیک هم راه می فرایند، در حالیکه نر کمی پشت جفت خود حرکت می نماید.

7.گرگ ها

برخلاف باور عموم و آنچه در خصوص حیله گری و مکاری گرگ ها در داستان ها روایت می شود، گرگ ها یکی از وفادارترین و پاک ترین روابط تک همسری را در میان پستانداران دارند. گله گرگ ها معمولا از یک نر و ماده تشکیل می شود که با جفتگیری و تولد فرزند آن ها به هسته های اصلی خانواده و گله تبدیل می شوند. سلسله مراتب اجتماعی سایر گرگ های خاکستری موجود در گله به آن ها بستگی دارد. این زوج سالی یکبار جفتگیری می نمایند.

8.سگ های آبی

اینکه چه طور سگ های آبی جفت خود را پیدا می نماید هنور اطلاعات زیادی در دست نیست اما آن ها به محض یافتن جفت خود، مادام العمر با شریک خود زندگی می نمایند. یک مطالعه ژنتیکی توسط دانشگاه چارلز در پراگ نشان می دهد که سگ ها آبی حتی ممکن است تا آخر عمر به جفت های خود وفادار بمانند. جالب است بدانید که ویژگی تک همسری فقط در خصوص سگ های آبی اروپایی صدق می نماید، سگ های آبی آمریکای شمالی شریک زندگی خود را انتخاب می نمایند و ممکن است زندگی تک همسری طولانی مدتی داشته باشند اما ممکن است به جفت خود خیانت نموده و با سگ های آبی دیگر وارد رابطه شوند.

9.کرکس سیاه

کرکس ها از معدود پرندگانی هستند که چندان شهرت خوبی ندارند و از ترسناک ترین موجودات در بین ما و حتی حیوانات محسوب می شوند. اما حداقل این طور به نظر می رسد که این پرنده ترسناک می توانند برای جفت خود یک دوست و همسر مهربان و وفادار باشد. در طول فصل جفتگیری، کرکس های نر با گردن های کشیده به دور ماده ها پرواز نموده و دایره وار می چرخند و سپس آن ها را تعقیب نموده و به سمت آن ها شیرجه می زنند. جفت کرکس های سیاه در تمام طول سال با هم می مانند و هنگامی تخم گذاری هر یک از جفت کرکس ها به نوبت برای شیفت های 24 ساعته بر روی تخم ها می خوابند. نکته جالب این است که اگر کرکسی به جفت خود خیانت کند از گروه خود طرد شده و حتی بقیه اعضا به او حمله خواهند کرد.

10. پنگوئن ماکارونی

بیش از 90 درصد پرندگان تک همسر هستند، اما هیچ یک از آنها وفاداری شبیه به پنگوئن های ماکارونی را ندارند. پنگوئن ماکارونی نام یک از گونه های سرده پنگوئن های کاکل دار است. این زوج های دوست داشتنی با دیدن هم دیگر می رقصند که نمایش جذب نامیده می شود. آن ها سینه های خود را بالا می آورند، سر خود را به این طرف و آن طرف می چرخانند و صدایی شبیه غرغر را درمی آورند. هنگامی که کودک آن ها به جهان آمد، پدر از جوجه های خود محافظت و مراقبت نموده و مادر به دنبال غذا می رود.

حیات وحش

منبع: الی گشت
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1246

به "معرفی حیواناتی که به جفت خود وفاداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی حیواناتی که به جفت خود وفاداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید