پاسخ متخصصان بهداشت به 12 سؤال در خصوص کرونا

به گزارش مجله رویگری، متخصصان بهداشت به 12 سؤال که در خصوص شایعات منتشرشده یا روش های غیرمعتبر برای پیشگیری و درمان این ویروس ایجادشده، پاسخ گفته اند.

پاسخ متخصصان بهداشت به 12 سؤال در خصوص کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، متخصصان بهداشت به 12 سؤال که در خصوص شایعات منتشرشده یا روش های غیرمعتبر برای پیشگیری و درمان این ویروس ایجادشده، پاسخ گفته اند.

1- آیا باد گرم دستگاه های خشک نماینده دست، ویروس کرونا را می کشد؟

خیر. باد گرم دستگاه های خشک نماینده دست در کشتن ویروس کرونا مؤثر نیست. برای محافظت از خود در برابر این ویروس جدید، باید به طور مرتب دستان خود را با مایع پاک نماینده حاوی الکل تمیز کنید یا آن ها را با آب و صابون بشویید. سپس باید آن ها را با استفاده از دستمال کاغذی یا قرار دادن در مقابل باد دستگاه خشک کن، کاملاً خشک کنید.

2- آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگیری و معالجه ابتلای ویروس کرونا مؤثر هستند؟

خیر. آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کارایی ندارند و در جنگ با باکتری ها پیروز هستند. کرونا هم یک ویروس است، پس نمی توان برای پیشگیری از ابتلای به آن و یا درمان آن از آنتی بیوتیک استفاده کرد. بااین حال، اگر شما در به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری هستید، ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز نمایند چراکه ابتلا به عفونت باکتریایی در بیمارستان ممکن است.

3- آیا تشعشع لامپ های گندزدایی که بر پایه ساتع کردن اشعه ماوراءبنفش کار می نمایند، می تواند کروناویروس را بکشد؟

لامپ های منتشرنماینده اشعه ماوراءبنفش نباید برای استریل کردن دست ها یا دیگر قسمت های پوست بدن انسان استفاده شوند زیرا اشعه ماوراءبنفش می تواند باعث سوزش پوست گردد.

4- اسکنرهای حرارتی در تشخیص افراد آلوده به ویروس کرونا چقدر مؤثر هستند؟

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که به دلیل عفونت با ابتلا به ویروس کرونا دچار تب شده اند، مؤثر هستند اما نمی تواند افراد آلوده را که هنوز تب ندارند، تشخیص دهد. چرا افراد مبتلابه ویروس کرونا 2 تا 10 روز بعد دچار تب می شوند.

5- آیا اسپری کردن الکل یا کلر بر روی بدن می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد؟

خیر. اسپری کردن الکل یا کلر بر روی اعضاء بدن نمی تواند ویروسی را که به تازگی وارد بدن شما شده، بکشد. پاشیدن چنین موادی می تواند به لباس یا غشاهای مخاطی بدن همچون چشم و دهان آسیب بزند. الکل و کلر می توانند برای گندزدایی سطوح مفید باشند ولی باید طبق توصیه ها و دستورالعمل های خاص مورداستفاده قرار گیرند.

6- آیا دریافت نامه یا بسته پستی از مناطق آلوده به کرونا بی خطر است؟

بله، بی خطر است و افرادی که بسته ای را از مناطق آلوده به کرونا دریافت می نمایند، در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار نمی گیرند چون آنالیز های اخیر سازمان دنیای بهداشت نشان می دهد، ویروس کرونا به مدت طولانی بر روی اشیاء مانند بسته های پستی زنده نمی مانند.

7- آیا حیوانات خانگی می توانند عامل شیوع کرونا باشند؟

در حال حاضر، هیچ شواهدی مبنی بر ابتلای حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه به ویروس کرونا وجود ندارد. اما همواره بهتر است که پس از هر تماسی با حیوانات خانگی، دستان خود را با آب و صابون بشویید. این اقدام شما را در برابر باکتری های مشترک بین حیوانات خانگی و انسان ها محافظت می نماید.

8- آیا واکسن های ضد پنومونی(سینه پهلو یا ذات الریه) شما را در برابر ویروس کرونا محافظت می نماید؟

خیر. این واکسن ها کارکردی در برابر ویروس کرونا ندارند. البته محققان در سراسر دنیا در حال کوشش برای کشف و فراوری واکسن مقابله با ویروس کرونا هستند. بااین وجود سازمان دنیای بهداشت، واکسیناسیون در برابر بیماری های تنفسی را برای محافظت از سلامتی شما بسیار توصیه می نماید.

9- آیا شستشوی مرتب بینی با نمک می تواند از ابتلا به کرونا جلوگیری کند؟

خیر. هیچ سند و مدرکی مبنی بر ممانعت شستشوی منظم بینی با نمک از ابتلا به ویروس کرونا یا عفونت ریوی وجود ندارد. البته شواهد محدودی نشان می دهد که شستشوی منظم بینی با نمک می تواند به بهبودی سریع تر سرماخوردگی یاری کند.

10- آیا خوردن سیر می تواند به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا یاری کند؟

سیر یک ماده غذایی مفید است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. بااین حال، هیچ دلیلی برای محافظت سیر از ابتلای مردم به ویروس کرونا وجود ندارد.

11- آیا مالیدن روغن کنجد بر پوست مانع ورود ویروس کرونا به بدن می گردد؟

روغن کنجد ویروس کرونا را از بین نمی برد. البته بعضی مواد گندزدای شیمیایی مانند کلر، اتانول دارای غلظت 75 درصد، اسید پراستریک و کلروفرم هستند که برای از میان بردن ویروس کرونا مفید هستند ولی کارکرد آن ها تنها برای پاک کردن سطوح است و تماس آن ها با پوست و بدن انسان نه تنها در کشتن کرونا تأثیری قابل توجهی ندارد بلکه خطرناک نیز هست.

12- آیا فقط افراد مُسن تحت تأثیر ویروس کرونا قرار می گیرند یا که افراد جوان نیز مستعد ابتلا به این ویروس هستند؟

افراد در هر سنی می توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند. اما افراد مسن و افراد دارای سابقه ابتلا به بیماری هایی همانند آسم، دیابت و بیماری های قلبی در مقابل این ویروس آسیب پذیرتر هستند.

انتهای پیغام/4145

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 796

به "پاسخ متخصصان بهداشت به 12 سؤال در خصوص کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ متخصصان بهداشت به 12 سؤال در خصوص کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید