کشور نیازی به واردات گندم ندارد

به گزارش مجله رویگری، اسماعیل اسفندیاری پور روز دوشنبه در دومین نشست کشت پایش فنی زراعت که با حضور معاونین و مسئولین مراکز جهاد کشاورزی در مجموعه باغستان برگزار گردید، اظهار کرد: طی سالهای قبل بناچار گندم را از کشورهای دیگر وارد می کردیم اما در 5 ساله گذشته روند به رشدی در خودکفایی فراوری گندم در کشور داشته ایم.

کشور نیازی به واردات گندم ندارد

وی یاد آور شد: در سال 90 بیش از دو میلیارد و 600 میلیون دلار گندم وارد کشور شد که با برنامه ریز و افزایش راندمان فراوری و کاهش 10 درصدی این میزان در دو سال گذشته به صفر رسیده است.

مجری طرح محوری گندم کشور با اشاره به اهمیت محصول استراتژیک گندم در کشور اضافه نمود: در بخش گندم باید حتما تامین میزان احتیاج داخلی را با توجه به شرایط سیاسی و تحولات جهانی و امنیت غذایی حفظ کنیم تا احتیاجی به واردات نداشته باشیم.

اسفندیاری پور اظهارداشت: بهترین راه افزایش بهره وری در فراوری؛ انتقال تکنولوژی و اقدامات فنی در مزارع است و در سال زراعی جاری بیش از پنج میلیون و 800 هزارهکتار از ارضی کشاورزی کشور به زیر کشت گندم خواهد رفت که از این میزان حدود 2 میلیون هکتار گندم آبی و بیش از 3 میلیون و 800 هزار هکتار آن گندم دیم است.

وی یادآورشد: با استفاده از روش های نوین و بذر مرغوب و تکنولوژی مناسب در مدت پنج سال گذشته روند خود اتکایی گندم از 68 درصد در سال های 90تا 92، اکنون به 100 درصد رسیده و تمام احتیاج کشور از فراوری داخلی تامین شده است.

مجری طرح محوری گندم وزارت جهادکشاورزی اضافه نمود: برای حفظ فراوری این محصول استراتژیک 18 برنامه اجرایی در دست اقدام داریم که در سال زراعی جاری آنها را عملیاتی می کنیم.

به گفته اسفندیاری پور یکی ازپروژه های مهم در بهبود فراوری گندم در اراضی دیم پروژه مشترک ایران سیمیت و ایکاردا است که توسعه کشاورزی حفاظتی را در دستور کار قرار داده و با افزایش راندمان، می تواند فراوری کشاورزی را در این بخش اقتصادی کند.

وی بر لزوم اهمیت حمایت از دیم کاران تاکید نمود و گفت: با افزایش درآمد کشاورزان می توان از دیم کاران گندم حمایت کرد که اجرای پروژه مشترک ایران سیمیت و ایکاردا یکی از اقدامات مهم برای انتقال تکنولوژی به مزارع دیم است.

اسفندیاری پور توضیح داد: با اجرای این پروژه؛ عملکرد فراوریگندم در اراضی دیم طی پنج سال حدود 25 درصد و در اراضی آبی حدود 30 درصد افزایش مییابد.

وی اظهارداشت: آنچه بر عهده کارشناسان کشاورزی است توجه به مصرف کود حاوی عنصر روی و غنی کردن دانه های گندم است که در دستور کار طرح افزایش ضریب خود اتکایی گندم قرار گرفته است که به ارتقاء گندم و نان و بهبود تغذیه یاری خواهد نمود.

اسفندیاری پور توضیح داد: اجرای پروژه کشاورزی با تردد کمتر ادوات کشاورزی در اراضی کشاورزی امکان پذیر است.

مجری طرح محوری گندم کشور با اشاره به اینکه در آینده توسعه سامانه های نوین آبیاری در فراوری نقش بیشتری خواهد داشت گفت: در اراضی مناسب آبیاری تیپ دوره دسترسی گیاه به آب را بیشتر نموده و دراین دوره طولانی باعث افزایش ماندگاری رطوبت و افزایش راندمان فراوری محصول می گردد و کارایی مصرف آب با این تکنولوژی به 2.5 تا 3 کیلو گرم به ازای هر متر مکعب آب خواهد رسید.

اسفندیاری پور اضافه نمود: بی توجهی به بیماری و آفات گندم در روند رشد باعث کاهش فراوری می گرددو باید به این موضوع نیز توجه جدی داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 21

به "کشور نیازی به واردات گندم ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشور نیازی به واردات گندم ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید