کوچ در باد روح سرگردان آقای نویسنده

به گزارش مجله رویگری، به گزارش خبرنگار خبرنگاران (ایبنا)، در میان شلوغی بازار کتاب های نوجوان امروز، بویژه در زمانی که کتاب هایی از هر رنگ و سبک و سیاقی پیدا می شوند، شاید کتاب کوچ در باد اقبال چندانی برای رقابت نداشته باشد؛ اما فضای صمیمی و شرقی و تصویرسازی لطیف داستان ها قابلیت این را دارد تا گروهی از نوجوانان و حتی بزرگسالان را با خود همراه کند.

کوچ در باد روح سرگردان آقای نویسنده

کوچ در باد که در نشر مهرک به چاپ رسیده است، پلانی کوتاه از زندگی و دغدغه افرادی است که فاصله زمانی چندانی با ما ندارند، کتاب با داستان شبی چون آینه، داستان غم انگیز عمو فتح الله شروع می گردد و با داستان خاطراتی در مه که نویسنده آن را به برادرش سهراب تقدیم نموده است، به سرانجام می رسد.

خسرو باباخانی نویسنده این کتاب، با فضاسازی و به تصویر کشیدن اتفاقات و روزمرگی ها، توصیفات و خصائل اخلاقی را بیشتر از هر چیزی مطرح می نماید و این نکته برجسته کتاب است که می تواند، هشدار یا زنگ خطری برای هوشیاری نوجوانان باشد.

کتاب کوچ در باد از 12 داستان کوتاه تشکیل شده که عبارت اند از: شبی چون آینه، گربه سیاه، دشت سبز، باران، اینجا کجاست؟، پلنگان هم می میرند، کوچ در باد، دزدها شبیه ما بودند، خاک، رویش ماه در مهتاب، چه پر ستاره بود شبم و خاطراتی در مه .

هریک از داستان ها روایتی از لحظات است که هر کدام در چند صفحه خلاصه شده اند. باباخانی در این کتاب احساسات خواننده را درگیر می نماید. او با جان بخشی و مناظره پیغام های مهمی همانند؛ امیدواری، احترام، مهربانی، فداکاری، کوشش، ممارست و امیدواری را در دل داستان ها بیان می نماید و احساسات خواننده را با بغض، خنده، گریه و حتی یکه خوردن با خود همراه می نماید.

در بخشی از داستان شبی چون آینه می خوانیم:

عمو فتح الله دستش را پس کشید. با ملایمت روی سر محمود گذاشت و با محبت و علاقه او را نوازش کرد. بعد، یک باره محمود را مثل مردها در آغوش کشید و گفت: آخ محمودجان ... فضل الله مرد! محمود برای لحظه ای احساس کرد دارد سقوط می نماید. دلش فرو ریخت. چشمانش سیاهی رفت و در سیاهی عمیق و بی انتهای آسمان ستاره ها هزار هزار سقوط کردند. وای... این مرد، این مرد صویر و مهربان و همواره خندان، چه درد طاقت فرسایی می کشید! محمود به شدت از خود بیزار شد. آن قدر از خود متنفر شد که آرزو کرد کاش به جای فضل الله خودش می مرد. می خواست با تمام وجود گریه کند؛ ولی قار نبود. حالتی مثل عق زدن و استفراغ داشت. حس می کرد قلب هر آن از گلویش و از دهانش بیرون می زند. بریده بریده گفت: عمو جان ... عموی خوبم ... تو را به خدا ... مرا ببخش ... من ...من... خیلی بد کردم.

نشر مهرک چاپ بیست وششم کوچ در باد را در 164 صفحه و به بهای 65 هزار تومان عرضه نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 مرداد 1402 بروزرسانی: 3 مرداد 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2169

به "کوچ در باد روح سرگردان آقای نویسنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچ در باد روح سرگردان آقای نویسنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید