شروع دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی

به گزارش مجله رویگری، درگیری های جدید بین شورای انتقالی جنوب یمن با دولت منصور هادی به رغم سفر اخیر هیأت این شورا به عربستان سعودی، در استان شبوه (جنوب) شروع شد.

شروع دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی

به گزارش گروه بین الملل مجله رویگری، درگیری ها بین نیروهای تحت امر امارات با نیروهای دولت منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن، به رغم سفر هیأتی از شورای انتقالی جنوب این کشور همچنان ادامه دارد.

شبکه الجزیره به نقل از منابع محلی در یمن شامگاه پنجشنبه (31 مرداد) بیان کرد که نیروهای النخبه الشبوانیه وابسته به شورای انتقالی جنوب در منطقه عتق واقع در استان شبوه (جنوب یمن و شرق استان عدن) با نیروهای منصور هادی شدیدا درگیر شده اند.

نیروهای الحزام الامنی شورای انتقالی جنوب یمن نوزدهم مرداد شهر عدن را بعد از چهار روز درگیری با نیروهای دولت منصور هادی به اشغال خود درآوردند و این نیروها و دولت مذکور را از این شهر فراری دادند.

به رغم مخالفت دولت منصور هادی و درخواست عربستان سعودی از شورای انتقالی برای گفت وگو، نیروهای این شورا به عملیات نظامی خود در شرق استان عدن ادامه داده و استان ابین را به کنترل خود درآورند.

درگیری ها در استان شبوه در حالی شروع می گردد که هیأت شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) به رهبری عیدروس الزبیدی سه شنبه این هفته وارد جده شد. سفر این هیأت به درخواست رسمی وزارت خارجه سعودی بود.

هیأت مذکور دیروز با خالد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی و سفیر سابق ریاض در واشنگتن در شهر جده دیدار و گفت وگو کرد.

العربیه نوشته است که بن سلمان از این هیأت به دلیل قبول دعوت ریاض و سفر به جده قدردانی نموده است. وزیر دفاع سعودی طی این دیدار از هیأت شورای انتقالی خواسته است که به جای جنگ و درگیری در جنوب یمن با دولت منصور هادی، به گفت وگو روی آورده و با این دولت علیه انصارالله در شمال متحد شوند.

دولت منصور هادی حوادث شهر عدن را کودتای از پیش طراحی شده امارات علیه خود می داند و طی بیانیه ای که سه شنبه این هفته بعد از نشست کابینه منتشر کرد، خواهان مقابله با شورشیان مسلح مورد حمایت ابوظبی شد (جزئیات بیشتر). این دولت بارها از عربستان سعودی خواسته برای مقابله با نیروهای مورد حمایت ابوظبی، متحد ریاض در حمله به یمن، به این دولت یاری کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 360

به "شروع دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید