برنج در حق زمین کوتاهی می کند!

به گزارش مجله رویگری، به گزارش خبرگزای مهر به نقل از دیلی میل، شالیزارهای برنج گاز دی اکسید نیتروس و متان در اتمسفر منتشر می کنند که به گرمایش جهانی دامن می زند. طبق تحقیقات انتشار گازهای گلخانه ای شالیزارها معادل انتشار 600 واحد زغال سنگی است.

برنج در حق زمین کوتاهی می کند!

محققان متوجه شده اند شالیزارهایی که از روش سیل متناوب استفاده می کنند 45 برابر اکسید نیتروس بیشتر منتشر می کنند.

روش سیل متناوب برای صرفه جویی از آب به کار گرفته می شود. این یافته ها نشان می دهد برنج کاری دوبرابر بیش از تصورات به تغییرات آب وهوایی منجر شده است.

تحلیل جهانی صندوق دفاع محیط زیست (موسسه ای در نیویورک)، تاثیر انتشار متان و اکسید نیتروس ناشی از شالیزارهای برنج را بررسی کرده است.

محققان متوجه شدند تاثیر کوتاه مدت گرمایشی این گازها معادل تاثیر انتشار گازهای گلخانه ای 1200 واحد تولید برق زغال سنگی یا3600 میلیون متریک تن در سال است. زیرا اکسید نیتروس در مقایسه با متان مدت زمان طولانی تری در اتمسفر باقی می ماند.

همچنین محققان متوجه شده اند روش های مدیریت آب و مواد طبیعی که انتشار گاز متان را می کاهند، به افزایش انتشار اکسید نیتروس منجر می شوند.

به گفته آنان این پدیده بسیار مهم است زیرا در بازه 20 تا 100 ساله اکسید نیتروس چند برابر بیشتر از گرما را در اتمسفر حفظ می کند. دکتر کریتی محقق ارشد این موسسه می گوید: تا به حال تاثیرات کامل برنج کاری به دقت بررسی نشده بود.

افزایش فشار بر منابع محدود آب با توجه به تغییرات آب هوایی سبب شده از روش سیل متناوب برای صرفه جویی در آب استفاده شود.

به گفته کریتی روش های مدیریت آب در شالیزارها باید درجه بندی شود تا نگرانی ها راجع به صرفه جویی آب و تاثیرات آن بر انتشار گازهای گلخانه ای و اکسید نیتروس برطرف شود.

منبع: اُکالا
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1789

به "برنج در حق زمین کوتاهی می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج در حق زمین کوتاهی می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید