بزرگترین مسجد ایران را بشناسید

به گزارش مجله رویگری، شیراز کانون مساجد زیبا، دیدنی و قدیمی بوده، مساجدی که روح هنر در آن ها انعکاس یافته است. از جمله بزرگترین مسجد ایران که از نظر معنوی و شیوه معماری صندلی ویژه ای دارد در یکی از شهرهای مهم ایران یعنی شیراز ساخته شده است.

بزرگترین مسجد ایران را بشناسید

مساجد همیشه صندلی ویژه ای در جوامع اسلامی داشتند و دارند. البته این اماکن علاوه بر اهمیتی که از لحاظ مذهبی دارند، در حوزه معماری نیز حرف برای گفتن دارند و در اصل می توان نشانه هایی از معماری دوره های مختلف تاریخی را در مساجد دید.

یکی از تاریخی ترین مساجد کشورمان با نام مسجد اتابک شناخته می گردد. این مسجد در وهله نخست اندرونی اتابک سعدبن زنگی پنجمین اتابک از اتابکان سلغوری فارسی بود و سپس به دست وی ساخته شد. در اصل اتابک سعد بن زنگی زمانیکه فرزندش به سختی بیمار بود، نذر کرد که در صورت بهبودی فرزندش خانه را ویران کند و به جای آن مسجد بسازد. مسجد اتابک در سال 590 هجری قمری ساخته شده است. این مسجد با مساحتی بالغ بر بیست هزار متر مربع معادل دو هکتار بزرگ ترین مسجد ایران است و از دید ارزش تاریخی دومین مسجد شیراز به حساب می آید.

مسجد اتابک در سال های گذشته صندلی برپایی نماز آدینه شهر شیراز شد. این مسجد در فلکه شاهچراغ، روبروی بقعه شاهچراغ قرار گرفته است.

بعضی از کارشناسان معتقدند، چون مسجد اتابک بعد از مسجد جامع عتیق ساخته شده، آن را مسجد نو نامیده اند. بنابراین اولین مسجد شیراز از نظر اهمیت تاریخی مسجد جامع عتیق است.

مسجد اتابک در دوره مشروطیت صندلی گردهمایی آزادی خواستار بود و در 15 دی ماه 1310 ثبت ملی شد.

منبع: باشگاه مجله رویگری

منبع: همگردی
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 251

به "بزرگترین مسجد ایران را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین مسجد ایران را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید