تبدیل کربن به الماس با فناوری لیزر فوق سریع

به گزارش مجله رویگری، روش جدید دانشمندان دانشگاه نورث کارولینا نانو الیاف و نانولوله های کربن را به دانه تبلور کربن و یا همان الماس تبدیل می نماید.

تبدیل کربن به الماس با فناوری لیزر فوق سریع

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، این پوشش محافظتی سخت(الماس) در طبیعت بسیار کمیاب است و اکنون محققان آسانتر از تکنیک های گذشته به فراوری آن دست می زنند.

در این روش با الهام از طبیعت، کربن تحت فشار و دمای بسیار بالا قرار خواهد گرفت. پیش تر چنین محیطی نیازمند تجهیزات زیاد و فرآیند بسیار پیچیده تری بود، اما اکنون دانشمندان این شرایط و چنین فرآیندی را با تکنولوژی لیزر فوق سریع پدید می آورند.

در این روش یک پالس لیزر به اندازه 100 نانوثانیه الیاف کربن را به دمای 4000 هزار کلوین (3727 درجه سانتیگراد) می رساند و آن را ذوب می نماید، در مرحله بعد از تبخیر کربن جلوگیری و سپس با روش های سریع خنک کننده، مواد مورد نظر به کریستال های الماس تبدیل می گردد.

کلوین با نماد K یکان اندازه گیری دما، بر اساس مقیاس مطلق بیان و یکی از هفت یکای اصلی سامانه استاندارد بین المللی یکاها است. یکای کلوین به احترام فیزیکدان ایرلند شمالی، لرد کلوین (1824 - 1907) نام گذاری شده است.

الماس بطور طبیعی تحت فشارهای زیاد اعماق زمین و در زمانی طولانی شکل می گیرد و فراوانی آن در طبیعت بسیار پایین است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 87

به "تبدیل کربن به الماس با فناوری لیزر فوق سریع" امتیاز دهید

1 کاربر به "تبدیل کربن به الماس با فناوری لیزر فوق سریع" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل کربن به الماس با فناوری لیزر فوق سریع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید