ترامپ و چالش انتخابات2020؛ پرزیدنت در برزخ تعویق یا کناره گیری

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران، گروه بین الملل- عبدالحمید بیاتی: آمریکا در نوامبر سال جاری میلادی صحنه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و همچنین کنگره خواهد بود اما رقابت های ریاست جمهوری این کشور سایه سنگینی بر رقابت های کنگره انداخته است.

ترامپ و چالش انتخابات2020؛ پرزیدنت در برزخ تعویق یا کناره گیری

عملکرد ترامپ بویژه در شش ماه نخست سال جاری میلادی و ناتوانی دولت وی در مهار کرونا و همچنین تداوم اعتراضات ضد نژادپرستی که از دو ماه قبل آغاز شده موجب شده که در ماه های اخیر زمزمه هایی از کاخ سفید در خصوص احتمال کناره گیری ترامپ از رقابت های ریاست جمهوری شنیده گردد و در آخرین مورد نیز خود ترامپ شخصا در خصوص امکان به تعویق افتادن انتخابات صحبت کرده است.

فرار از واقعیت به بهانه تقلب

به دلیل وجود کرونا قرار شده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بصورت پستی برگزار گردد و همین امر بهانه ای شده تا دونالد ترامپ از احتمال بروز تقلب گسترده در رقابتهای ریاست جمهوری 2020 سخن گفته و خواهان تعویق آن گردد.

دونالد ترامپ در پی انتقادها و مخالفت های گسترده اظهارات خود در خصوص به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تعدیل کرد و گفت که در پی تعویق انتخابات نبوده و فقط نمی خواهد که در انتخابات تقلب صورت گیرد.

با این وجود ترامپ بار دیگر هشدار داد، این خطر وجود دارد که انتخابات 2020 به تقلب آمیزترین انتخابات تاریخ آمریکا بدل گردد.

ترامپ مدعی شده که با توجه به رأی گیری پستی این خطر وجود دارد که تقلب و تخلف در انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد و این رویداد به نادرست ترین و جعلی ترین انتخابات تاریخ آمریکا تبدیل گردد.

این نخستین بار نیست که ترامپ چنین نظری ابراز کرده است. او در ماه های اخیر بدون ارائه هیچگونه مدرک و شاهدی همواره از رأی گیری پستی انتقاد کرده بود. این در حالی است که کارشناسان خطر تقلب از طریق رأی گیری پستی را بسیار کم ارزیابی می کنند.

البته این خواسته ترامپ با واکنش های منفی گسترده ای هم در حزب جمهوریخواه و هم دموکرات روبرو شده است. برای مثال میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان در سنای آمریکا در این ارتباط گفت: در تاریخ این کشور، در جریان جنگ ها، بحران های مالی و جنگ داخلی هرگز پیش نیامده که انتخاباتی را که تاریخ آن از پیش برنامه ریزی و تعیین شده بود، به تعویق اندازیم.

او اضافه نمود: به خاطر همین هم راهی پیدا خواهیم کرد که انتخابات طبق قرار موعد در تاریخ 3 نوامبر برگزار گردد. این تاریخ تغییرناپذیر است.

مارکو روبیو، یکی دیگر از سناتورهای حزب جمهوریخواه در واکنش به پیشنهاد ترامپ گفت: من آرزو داشتم که او چنین سخنی را ابراز نمی کرد. تد کروز، یکی دیگر از سیاستمداران هم حزبی ترامپ نیز تأکید کرد که تاریخ انتخابات به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

دموکرات های آمریکا که اکثریت کنگره را در دست دارند، از پیشنهاد ترامپ سخت انتقاد و اعلام کرده اند: ترامپ می تواند هر چقدر می خواهد توئیت کند، اما واقعیت این است که او نمی تواند انتخابات را به تعویق بیاندازد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس کنندگان آمریکا تنها به انتشار ماده قانون اساسی آمریکا در شبکه توئیتر اکتفا کرد که طبق آن تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را کنگره آمریکا تعیین می کند و نه شخص رئیس جمهور.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات و رقیب انتخاباتی ترامپ در ماه آوریل هشدار داده بود، ترامپ ممکن است تلاش کند تا با بهانه تراشی انتخابات را به تعویق بیاندازد.

قانون اساسی آمریکا

با توجه به این شرایط این پرسش مطرح است که آیا دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور اختیار لغو و یا به تاخیر انداختن انتخابات را دارد؟

قانون اساسی آمریکا در این مورد می گوید: کنگره می تواند زمان برگزاری انتخابات و رای گیری را تعیین کند که در سراسر آمریکا یکسان خواهد بود.

قانون اساسی آمریکا با صراحت و بدون هیچ ابهامی تعیین کرده که کنگره و نه رییس جمهور زمان انتخابات برای تعیین رهبر کشور را تعیین می کند.

اگر رییس جمهور زمان برگزاری انتخابات را تعیین کند می تواند تاریخی را تعیین کند که به نفع اوست، و یا انتخابات را به زمانی موکول کند که شرایط برای او مناسب است.

قانون مصوب کنگره در سال 1948 چنین می گوید: تاریخ برگزاری انتخابات برای تعیین رییس جمهور و معاون رییس جمهور در تمامی ایالت ها هر چهار سال یکبار در اولین سه شنبه ماه نوامبر برگزار می گردد.

با این وجود ولی حتی اگر کنگره به تغییر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2020 رای بدهد، این تصمیم به دونالد ترامپ کمک چندانی نخواهد کرد. طبق اصل بیستم قانون اساسی آمریکا، دوره زمامداری رییس جمهور و معاون رییس جمهور ظهر روز 20 ژانویه به انتها خواهد رسید.

معنای واضح این جمله این است که در صورت عدم انتخاب مجدد در انتها دوره چهارساله رئیس جمهور باید کاخ سفید را ترک کند.

البته در این میان بحث و اختلاف نظر نیز وجود داشته که رییس جمهور نوعی اختیارات اضطراری دارد. دونالد ترامپ معتقد است که رییس جمهور چنین قدرتی دارد. ولی قانون اساسی آمریکا چنین قدرتی به رییس جمهور تفویض نکرده و این یک مشکل جدی است.

همانطور که اشاره شد بر اساس بیستمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، دوره کار رئیس جمهور و معاون او، تحت هر شرایطی در ظهر روز 20 ژانویه به انتها می رسد و جانشین او از این زمان فعالیتش را آغاز می کند. بنابراین اگر انتخابات ریاست جمهوری به زمانی پس از 20 ژانویه 2021 میلادی تغییر یابد، دیگر نه دونالد ترامپ رئیس جمهور است و نه مایک پنس معاون رئیس جمهور.

در این حالت کنگره باید وارد عمل گردد و کسی را تا زمان برگزاری انتخابات، موقتا مسئول ادارۀ امور کشور کند. حدس هایی وجود دارد که در این مدت، رئیس مجلس کنندگان یعنی شخص نانسی پلوسی به عنوان رئیس جمهور موقت ایفای نقش خواهد کرد.

خرید زمان

به نظر می رسد که ترامپ با توجه به عملکرد ضعیف خود بویژه در سال جاری میلادی بدنبال آن است تا با به تعویق انداختن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، برای خود زمان خریده و تا حدی بر چالش های موجود در آمریکا پیروز گردد.

از سوی دیگر برخی از منتقدان بر این نظرند که او تلاش می کند از این طریق انتخابات را زیر سوأل برد و امکانی برای نپذیرفتن شکست احتمالی خود در انتخابات فراهم کند.

ترامپ به هیچ وجه خواهان شکست در انتخابات نیست به همین دلیل است که چندی پیش حتی اعلام شد که اگر ترامپ از شکست خود در رقابت های ماه نوامبر مطمئن گردد از این رقابت ها کناره گیری می کند.

شرایط فعلی در آمریکا به هیچ وجه به نفع ترامپ نیست؛ از یک سو به دلیل ناتوانی دولت در مهار کرونا آمریکا بیشترین آمار ابتلا و بیشترین قربانی را در نتیجه شیوع کووید-19 در سطح جهانی داشته، از سوی دیگر سرکوب گسترده اعتراضات ضد نژادپرستی و حمایت ترامپ از این سرکوب ها موجب شده تا جایگاه وی در نزد مردم آمریکا تنزل بیابد.

همین موارد موجب شده تا ترامپ بطور مرتب در نظرسنجی ها شانس خود را در برابر جو بایدن از دست بدهد.

البته اینکه در انتخابات ماه نوامبر چه کسی برنده کلید کاخ سفید گردد تفاوت زیادی در سیاست های کلی آمریکا ایجاد نخواهد شد، و فقط منافع حزبی و حامیان مالی نامزدهاست که سیاست های واشنگتن در قبال مسائل جهانی را ترسیم خواهد کرد.

مجموع این تحولات ترامپ را در نوعی برزخ قرار داده است؛ شاید در سال های ابتدایی دور اول ریاست جمهوری وی توانسته باشد اقتصاد آمریکا را متحول کند اما اکنون اوضاع اینگونه نیست و گزارشی های زیادی درباره گسترش فقر در این کشور منتشر می گردد.

در بعد خارجی نیز شرایط روابط آمریکا با همپیمانان قدیمی دچار مسائل اساسی شده و در بخش های دیگر از جمله کره شمالی، ایران، چین، روسیه و حتی خاورمیانه نیز ترامپ هیچگونه دستاوردی نداشته است.

بر همین اساس می توان پیش بینی کرد که اگر در دو ماه آینده نیز شرایط آمریکا به همین منوال پیش برود شکست ترامپ در رقابت های ماه نوامبر چندان دور از ذهن نخواهد بود اما در این میان ممکن است اوضاع به گونه ای دیگر رقم خورده و منافع الکترال کالج های ایالات متحده ایجاب کند که ترامپ همچنان در کاخ سفید بماند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1044

به "ترامپ و چالش انتخابات2020؛ پرزیدنت در برزخ تعویق یا کناره گیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ و چالش انتخابات2020؛ پرزیدنت در برزخ تعویق یا کناره گیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید