خبرنگاران سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها تجربه نو برای مخاطبان

به گزارش مجله رویگری، اصفهان- خبرنگاران- برگزاری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان در شرایط کرونایی به صورت مجازی به اعتقاد کارشناسان تجربه نو برای مخاطبان این رویداد فرهنگی است که می تواند به عنوان الگوی جدید برای دیگر برنامه های فرهنگی ملی و بین المللی بهره برد.

خبرنگاران سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها تجربه نو برای مخاطبان

به گزارش خبرنگاران، سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان کمتر از 10 روز آینده به صورت آنلاین آغاز خواهد شد که این اولین رویداد سینمایی خواهد بود که قرار است پس از شیوع کرونا در ایران به صورت مجازی برپا گردد.

تجربه برگزاری آنلاین و مجازی جشنواره بین المللی بچه ها به اعتقاد کارشناسان اتفاقات متفاوتی را رقم خواهد زد، که اصفهان بیش از سال های گذشته در اجرایی شدن و رقم خوردن این اتفاقات نقش خواهد داشت.

تأثیرات اجتماعی برپایی یک جشنواره سینمایی به ویژه در حوزه بچه ها و نوجوانان و مشارکت این قشر در برپایی یک رویداد فرهنگی در دوران شیوع کرونا، بر روح و روان و رفتارهای اجتماعی این نسل پرشور اثرگذار بوده و ضرورت برپایی گسترده این جشنواره را تأیید می نماید.

این دوره جشنواره، براساس توافق نامه سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان، از 27 مهر تا دوم آبان سال جاری مصادف با 18 اکتبر تا 23 اکتبر میلادی در قالب رقابتی در دو بخش مسابقه سینمای ایران و مسابقه سینمای بین الملل برگزار خواهد شد.

بسترهای لازم برای برگزاری جشنواره بچه ها فراهم شد

مدیر اجرایی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان در اصفهان گفت: بسترها و پلتفرم های نمایش فیلم برای برگزاری جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان اصفهان فراهم شده است.

ایمان حجتی در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: سال جاری فیلم های سینمای ایران در خانه جشنواره نمایش داده می گردد اما سایر فیلم ها روی پلتفرم بصورت آنلاین نمایش داده خواهد شد.

مدیر اجرایی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان در اصفهان اعلام کرد: این جشنواره فرصت ویژه ای را برای پرورش استعدادها و انتقال تجربیات به بچه ها و نسل جدید جامعه فراهم می نماید.

سال جاری همه بچه ها فرصت داوری فیلم های جشنواره را دارند

حجتی اضافه نمود: سال های گذشته محدودیتی برای تعداد داوران جشنواره وجود داشت و کار داوری آثار بر عهده 32 نفر قرار داشت اما سال جاری با استفاده از فرصت اکران فیلم ها در فضای مجازی، همه بچه ها و نوجوانانی که با جشنواره بصورت آنلاین ارتباط دارند، فرصت داوری جشنواره را پیدا خواهند کرد .

وی اعلام کرد: سال جاری هر کودکی که جشنواره را دنبال می نماید می تواند با ثبت نام یک داور جشنواره هم محسوب گردد و در کنار این داوری ها، آموزش های لازم هم به بچه ها و نوجوانان داده خواهد شد.

مدیر اجرایی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان در اصفهان گفت: جشنواره ها عرصه ای برای رقابت فیلم سازان در یک موضوع خاص است که در سرانجام، از فیلم ها و نفرات منتخب هیات داوران تقدیر می گردد.

وی اعلام کرد: موضوع این جشنواره فیلم های بچه ها و نوجوانان است و برگزاری این جشنواره ها با این نگاه، بسیار تاثیر گذار خواهد بود و محرکی برای فراوری آثار در این موضوع خاص و پر اهمیت بوده و از اهمیت ویژه ای برای تربیت بچه ها و نوجوانان برخوردار است.

حجتی با اشاره به تجربه برگزاری آنلاین جشنواره فیلم های بچه ها و نوجوانان اصفهان اضافه نمود: برگزاری با این روش محدودیت هایی هم برای مسوولان جشنواره ایجاد نموده اما باید برای پاسخ به نیازهای مخاطبان کوشش کنیم.

برگزاری آنلاین جشنواره بچه ها بیشتری از دنیا جلب می نماید

مدیر اجرایی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان در اصفهان توضیح داد: فضای آنلاین و بدون مرز جشنواره می تواند نگاه بین المللی جشنواره را تقویت کند و بچه ها بیشتری را از سراسر کشور و دنیا به خود جلب کند.

وی گفت: خانه جشنواره در اصفهان مستقر است و سال جاری در مجموع فرصت های خوب و رویش های جدید در جشنواره پدیدار خواهد شد.

حجتی ادامه داد: سی و سومین جشنواره فیلم بچه ها و نوجوانان به نوعی اولین جشنواره در ایران است که بصورت آنلاین برگزار خواهد شد، و برای برگزاری جشنواره های دیگر هم می توان از تجربیات این جشنواره استفاده کرد.

برگزاری مجازی جشنواره افراد محتوا محور را معین می نماید

استاد علوم ارتباطات و رسانه گفت:فضا و بستر مناسبی برای برگزاری مجازی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان در کشور و استان اصفهان فراهم است.

فائزه تقی پور در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت:باید در شرایط موجود با هر سختی و محدودیتی این جشنواره را برگزار کرد و آنرا حفظ کرد.

به گفته وی می توان با کاهش تعداد آثار نمایشی و فیزیکی جشنواره، کیفیت آنرا افزایش داد.

تقی پور ادامه داد: برگزاری جشنواره با این رویکرد منطقی تر است و نباید همان باری را که در جشنواره حضوری و فیزیکی وجود دارد در جشنواره مجازی هم داشته باشیم.

وی اعلام کرد: اینگونه آثار و فیلمها خواستار خود را دارد و افراد خاصی بدنبال آنها هستند و خودشان را به هر شکل ممکن به اینگونه محتواها می رسانند.

استاد دانشگاه آزاد اصفهان تاکید نمود:آزمایش این روش می تواند به ما نشان دهد که چه افرادی در هر شرایطی محتوا محور هستند و دنبال آثار فراوریی در این زمینه هستند.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره بصورت آنلاین پدیده مثبتی محسوب می گردد گفت: برگزاری آنلاین و مجازی جشنواره فیلم بچه ها همانند سایر اقداماتی که در کشور بصورت مجازی آغاز شده صد در صد بدون مساله و راحت نیست اما امیدواریم که با کمترین مساله برگزار گردد اما نمی توانیم اطمینان داشته باشیم که بصورت روتین همانند سال های گذشته برگزار گردد.

تقی پور گفت: این جشنواره می تواند بستری گردد برای اینکه در سال های آینده هم این نوع برنامه ها را با هدف جلوگیری از آلودگی هوا و تردد های محیطی و کاهش هزینه ها در فضای مجازی برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه مشارکتی در تیم اجرایی جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان اصفهان ندارم گفت: اینگونه جشنواره ها باید بیشتر محتوا محور و موضوع محور باشد تا اینکه به سمت برگزاری مجازی صرف پیش برود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان اضافه نمود: باید در این جشنواره ها از یک سری شخصیت ها و چهره های محبوب و موثر استفاده گردد و برگزاری اینگونه برنامه ها نباید تحت تاثیر فرایندهای سیاسی و بعضی رقابت های شهری قرار گیرد و تنها در همان فضای آکادمیک، هنری و حرفه ای به آن نگاه گردد.

وی توضیح داد: در صورتیکه این نکات را کنیم و به آنها توجه داشته باشیم در فضای مجازی و واقعی جشنواره های بهتری برگزار خواهیم کرد.

تجربه متفاوت برگزاری جشنواره آنلاین

فیلمساز اصفهانی و مدیرستاد جشنواره و سینمای رسانه دوره گذشته این جشنواره در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: پیش بینی های لازم برای هرچه بهتر انجام شدن جشنواره سی و سوم در سرانجام جشنواره سی و دوم در نظر گرفته شد و کوشش کردیم تا با نگاه به تجربیات تیم اجرایی دوره های قبل، این جشنواره را پربارتر برگزار کنیم اما با شیوع ویروس کرونا برنامه های در نظرگرفته شده تغییر کرد.

هامون شیرازی با اشاره به اینکه حضور تماشاگر و هنرمندان و اجرای برنامه های جانبی بخش های جدانشدنی و جذاب یک جشنواره هستند، اضافه نمود: در شرایط کنونی قرار است جشنواره ای به صورت آنلاین برگزار گردد و تجربه جدیدی را در کل دنیا رقم بزند.

وی ادامه داد: بعضی از جشنواره های مهم دنیای مانند جشنواره ونیز در ماه های گذشته به صورت آنلاین و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار گردیده اند، اما باید دید دیگر جشنواره ها برای برپایی در شرایط خاص کنونی چه تدابیری را در نظر می گیرند.

وی با اشاره به اینکه تصمیم درستی برای برگزاری آنلاین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان اتخاذ شد، اعلام کرد: نمی توان به راحتی جشنواره ای را که در رده بین المللی، دارای اعتبار است برگزار نکرد و آن را رها کرد اما باید بپذیریم که در برپایی این جشنوراه مانند یک کودک نوپا هستیم.

این فیلمساز با اشاره به اینکه متاسفانه به دانلود رایگان فیلم ها عادت کردیم و از این رو تجربه نمایش آنلاین به ما نشان داد که فیلم ها از روی پلتفرم ها به سرقت می فرایند، اضافه نمود: در شرایط برگزاری آنلاین بعضی از فیلمسازان فیلم های خوب خود را روی پلتفرم های آنلاین جشنواره نمایش نمی دهند و از این رو باید به ویژه فیلم های بلند سینمایی در قالب اکران حضوری با افراد محدودی به عنوان مدعو یا اصحاب رسانه به نمایش درآید.

شیرازی در مورد فعالیت سینمای اصفهان در حوزه کودک گفت: اصل برگزاری جشنواره در شهرهای مختلف که نماد می گردد و شکل می گیرد، در کنار موضوعات و اهداف هنری آن، بر پایه حوزه های مالی و برندسازی بنا می گردد تا دستاوردهای مختلفی در این حوزه ها نیز برای شهرها به همراه داشته باشد.

شیرازی با تأکید بر این که سال جاری باید اصفهان پررنگ تر از همواره در فرایند برپایی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان فعالیت داشته باشد، گفت: با تمام اتفاقات، وجود بیماری کرونا و آنلاین بودن جشنواره سی و سوم معتقدم اصفهان می تواند تجربه خوبی از خود در برپایی این جشنواره برجا بگذارد و نشان دهد که می تواند یک جشنواره آنلاین را با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برگزار کند و این تجربه خوب را به دیگر جشنواره های آنلاین ایران انتقال دهد.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان اواسط هفته گذشته در نشست خبری مجازی گفت: برگزاری جشنواره های هنری و سینمایی در شهرهای مهم، تاریخی و مشهوری همانند اصفهان به توسعه دیپلماسی شهری و ارتباط بین المللی و به معرفی بیشتر ظرفیت ها و آثار و تاریخ این شهر یاری می نماید.

علیرضا تابش اعلام کرد: سال آینده شمسی و میلادی با نسل جدیدی از جشنواره های سینمایی روبه رو خواهیم شد.

وی یادآور شد : آثار ارسالی به دبیرخانه این رویداد هنری سال جاری نسبت به سال گذشته بطور میانگین 20 درصد رشد داشته است، سال جاری 403 فیلم متقاضی حضور در جشنواره بودند که آثار پذیرفته شده بر اساس مقررات 325 اثر است.

به گفته وی آثار راه یافته به بخش مسابقه 107 فیلم است که 11 فیلم بصورت فیزیکی و محدود اکران می گردد و 107 عنوان فیلم روی پلتفرم های دیجیتال در مدت 6 روز برگزاری جشنواره برای مخاطبان ارائه خواهد شد.

وی گفت : همچنین 2 فیلم سینمایی ویژه نابینایان هم در این جشنواره بصورت شرح دار و با زبان اشاره به نمایش گذاشته خواهد شد.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان گفت: چهارمین المپیاد فیلم سازی در مجموع با رشد چهاربرابری ایده و فیلم کوتاه روبرو شده است و 842 اثر به این المپیاد رسیده که با ارزیابی های اجرا شده از مجموع این ایده ها 27 ایده پذیرفته شده و 36 فیلم هم توسط نوجوانان به این المپیاد راه یافته است.

به گزارش خبرنگاران، سال گذشته سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان از 28 مرداد تا چهارم شهریور 98 در 2 بخش ملی و بین المللی در شهر اصفهان برگزار گردید.

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان، براساس توافق نامه سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان، و با عنایت به شیوع دنیای کووید -19، از 27 مهر ماه لغایت 2 آبان 1399 (18 اکتبر لغایت 23 اکتبر 2020) به صورت مجازی و نمایش آنلاین برگزار و در آن جوایزی به برگزیدگان جشنواره اهدا خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1167

به "خبرنگاران سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها تجربه نو برای مخاطبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها تجربه نو برای مخاطبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید