زمین های بی سند، خانه های بی پروانه در یزد

به گزارش مجله رویگری، سارا گلابگیریان - یزد- خبرنگار:براساس گزارش های واصله از دستگاه های متولی ساخت وساز در استان، یزد در زمینه تخلفات ساخت وساز در کشور صدرنشین است و این نشان از ناایمن بودن ساخت وسازها و بدون پروانه بودن ساختمان ها دارد.

زمین های بی سند، خانه های بی پروانه در یزد

اما باید توجه داشت که در بسیاری از شهرهای استان به دلیل مشخص نبودن تکلیف مالکیت و خرید و فروش های قولنامه ای، بعضی از مالکان امکان مراجعه به شهرداری برای دریافت پروانه ساختمانی را ندارند. زمین در بسیاری از شهرهای استان یزد به صورت غیررسمی با مراجعه به بنگاه های املاک تفکیک می گردد و خریداران هم در زمان خرید بدون توجه به وضعیت آن و حتی کاربری مشخص شده، زمین می خرند و در نهایت با توجه به مسائلی که برای مالکیت دارند، مجبورند ساختمان بدون پروانه بسازند.

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد به تازگی برنامه ای را برگزار کرد که فرمانداران و شهرداران گرد هم آمدند تا تخلفات ساخت وساز و علل آن را تحلیل و آنالیز نمایند. در این جلسه تفکیک های غیرمجاز یکی از عوامل اصلی ساخت وسازهای بدون پروانه عنوان و از شهرداری ها خواسته شد با شناسایی زمین های بزرگ شهر جلوی تفکیک های غیراصولی و معامله زمین های بدون سند را بگیرند.

  • شناسایی زمین های بزرگ

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد بر ضرورت حل مشکل زمین در مراحل صدور پروانه تاکید می نماید و می افزاید: اگر نمی توان برای زمین هایی که مالکیت مشاعی دارند سند صادر کرد، باید راه حل مناسبی ارائه گردد. محسن صادقیان می افزاید: یکی از این راه حلها جلوگیری از تفکیک اراضی بزرگ در شهرها است و شهرداری ها باید در این زمینه هوشیارانه عمل نمایند چراکه همین موارد به خرید و فروش های بدون سند و در نتیجه ساخت وسازهای غیرمجاز منجر می گردد.

وی ادامه می دهد: اگر زمین ها به صورت اصولی تفکیک و سند برای آنها صادر گردد، قطعا یکی از موانع ساخت وسازهای غیرمجاز تسهیل خواهد شد و شرایط برای مراجعه مردم به شهرداری ها و دریافت پروانه های ساختمانی تسهیل می گردد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد با بیان این که یزد صدرنشین تخلفات ساخت وساز در کشور است، می گوید: همه متولیان ساخت وساز اعم از شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی و اداره کل راه و شهرسازی و سازمان ثبت اسناد و املاک باید دست به دست هم دهند تا مردم را به سمت دریافت پروانه ساختمانی سوق دهند، در غیر این صورت شرایط روز به روز بدتر می گردد. وی می افزاید: بنگاه های املاک با تفکیک های غیرمجاز، آینده ساخت وساز استان را در دست گرفته اند، در حالی که باید اطلاع رسانی گردد تا مردم مطلع باشند که خرید و فروش این زمین ها آینده خوبی ندارد و امکان صدور پروانه برای آن فراهم نیست.

  • تسهیلات شهرداری برای صدور پروانه

معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد می گوید: آن چیزی که مقدمه تخلفات ساختمانی است رعایت نشدن ضوابط احراز زمین هایی است که امکان صدور پروانه را ندارند یا تفکیک هایی که به صورت غیرمجاز اجرا شده و در آن ضوابط شهرسازی و سرانه های خدماتی و معابر رعایت نشده است، در نتیجه این موارد باعث می گردد شهرداری نتواند پروانه صادر کند. مجتبی فرهمند می افزاید: اولین گام در این راستا این است که مردم زمین هایی را که به این شکل تفکیک می گردد و شهرداری به رسمیت نمی شناسد خریداری ننمایند.

وی ادامه می دهد: شهرداری امکان صدور پروانه برای زمین هایی که پیش از این به صورت مشاعی سند داشته اند را فراهم نموده است اما برای زمین هایی که از سال جاری به بعد به صورت مشاعی تفکیک شوند، پروانه صادر نمی نماید. معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد می گوید: همچنین شهرداری برای افزایش صدور پروانه ساختمانی تمهیداتی را در بحث زمین فراهم نموده، به طور مثال تفکیک های زیر حد مجاز یعنی 150 متر امکان صدور پروانه نداشتند اما با تدابیر شهرداری قرار شد زمین های تفکیک شده زیر حد نصاب تا قبل از سال 98 سند دریافت نمایند که این مشمول ساخت وسازهای جدید از سال 98 به بعد نخواهد شد.

وی با بیان این که مسائل مالکیت زمین از دلایل مهم ساخت وسازهای بدون پروانه است، از مردم می خواهد از خریداری زمین های مزبور خودداری نمایند چراکه در غیر این صورت گشت ساختمان شهرداری با جدیت وارد عمل می گردد و جریمه گزافی متوجه مالک خواهد شد. معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد با بیان این که حدود 30 درصد از تخلفات ساخت وساز به موضوع زمین مرتبط است، اظهار می نماید: شهرداری برای جلوگیری از تفکیک غیرمجاز و خرید و فروش زمین های تفکیک شده از سوی افراد سودجو، در زمینه شناسایی زمین های بزرگ وارد عمل شده و به صورت جدی جلوی این تخلفات گرفته می گردد.

وی ادامه می دهد: زمین های بزرگ پتانسیل بیشتری برای تفکیک غیرمجاز دارند، از این رو شهرداری کنترل بیشتری روی زمین های بزرگ دارد و مراقبت می نماید بستری برای ضرر و زیان مردم فراهم نگردد. فرهمند تاکید می نماید: شهرداری در فرایند تفکیک زمین سهمی ندارد، چراکه در این صورت ضوابط را کنترل می کردیم اما چون در فرایند صدور سند مخصوصا قانون تملک اراضی نقش نداریم، شاهد این تخلفات هستیم، از این رو از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان می خواهیم که قبل از صدور مجوز تفکیک زمین با شهرداری هماهنگ نمایند.

  • راه حلی برای حل مشکل زمین

مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد با اشاره به این که شهرداران عامل اصلی تخلفات ساخت وساز را مسائل مربوط به زمین بیان می نمایند، می گوید: ضروری است که پیشنهادات شهرداران در این خصوص به اداره کل راه و شهرسازی اعلام گردد تا بتوانیم به جمع بندی درستی برسیم. رضا یادگاری می گوید: قطعا زمین های بدون سند مالکیت از دلایلی است که مردم برای دریافت پروانه به شهرداری مراجعه نمی نمایند اما این به این معنا نیست که همه ساختمان های بدون پروانه مشکل زمین دارند. وی ادامه می دهد: 70 درصد از کسانی که ساختمان بدون پروانه دارند، امکان دریافت پروانه ساختمانی داشته اند اما با توجه به هزینه ها و زمان مورد احتیاج، برای دریافت پروانه مراجعه نمی نمایند. یادگاری می گوید: تخلفات ساخت وساز به معنای ایمن نبودن ساختمان ها نیست، چراکه بسیاری حتی آیین نامه و استانداردهای ساخت وساز را رعایت می نمایند اما برای دریافت پروانه مراجعه نمی نمایند.

  • چالش تفکیک غیراصولی زمین در یزد

یاسین دهقان- یزد- خبرنگار: شهردار یزد با تاکید بر این که تخلفات مربوط به زمین یکی از عوامل اصلی ساخت وسازهای غیرمجاز در شهرهای استان به ویژه شهر یزد است، می گوید: این موضوع در پی تفکیک غیراصولی زمین از سوی افراد غیرمسئول رخ می دهد و این افراد با فروش زمین های تفکیک شده، زمینه سخت وساز غیرمجاز را فراهم می نمایند. جمال الدین عزیزی می افزاید: شناسایی زمین های بزرگ و جلوگیری از تفکیک آنها یکی از اقداماتی است که شهرداری یزد در دستور کار قرار داده است.

وی همچنین به تعامل دستگاه های متولی امر ساخت در استان اشاره می نماید و می افزاید: امید است با تعامل بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان ضمن ارائه راه حل برای حل مشکل زمین، روند را برای ساخت وسازهای مجاز تسهیل کنیم. وی می افزاید: انجام این کار برای همه مفید و انجام نشدن برای همه ضرر دارد، از این رو همه متولیان امر ساخت وساز با توجه به منافع شهر، جلسات هفتگی برگزار می نمایند و نتیجه این جلسات را در دستور کار قرار می دهند.

شهردار یزد می گوید: در بروز تخلفات ساخت وساز در شهر یزد همه سهم دارند. همان طور که گفته شده بخش زیادی از آن متوجه زمین های بدون سند است و با توجه به این که قوانین اجازه نمی دهد برای این زمین ها سند مالکیت صادر گردد، باید راه حل مناسبی در این خصوص اندیشیده گردد. وی با اشاره به گستردگی شهر و محدود بودن امکانات شهرداری برای برخورد با متخلفان ساخت وساز در یزد می گوید: همه باید دست به دست هم دهیم که روند انجام تخلفات را سخت و روند صدور پروانه را تسهیل کنیم.

عزیزی می گوید: نظام مهندسی در حال حاضر مشوقی برای دریافت پروانه ندارد، در حالی که همه پی برده اند که اقدامات تشویقی بهترین راه حل برای کاهش تخلفات ساخت وساز است. وی می افزاید: از جمله ابزارهای تشویقی از سوی شهرداری یزد صدور پروانه برای زمین های زیر حد نصاب تفکیک تا 100 متر مربع است و همچنین نسبت به راه اندازی پلیس ساختمان هم اقدام نموده ایم. شهردار یزد اظهار می نماید: از سوی دیگر نظام مهندسی ساختمان در حال برگزاری آموزش هایی برای مردم است و نیروها را آموزش می دهد تا به صورت فنی به ساخت وسازهای استاندارد یاری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 326

به "زمین های بی سند، خانه های بی پروانه در یزد" امتیاز دهید

1 کاربر به "زمین های بی سند، خانه های بی پروانه در یزد" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین های بی سند، خانه های بی پروانه در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید