ماجرای جالب یوزپلنگ تیم ملی ایران

به گزارش مجله رویگری، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: آرش نورآقایی ایده پرداز و مدیر کارگروه درج تصویر یوز آسیایی روی پیراهن تیم ملی فوتبال در شروع گفت وگو به این نکته اشاره می کند که بسیاری از بازیکنان و دست اندرکاران تیم ملی در آن زمان نمی دانستند که اصل ماجرا چیست و چرا ما این همه تلاش برای حک شدن این تصویر روی پیراهن بازیکنان کردیم؟

ماجرای جالب یوزپلنگ تیم ملی ایران

او می گوید: بیشتر آن ها فکر می کردند چون یوزپلنگ یک حیوان زیبا یا به عبارتی جنگنده است، ما آمدیم و آن را گذاشتیم روی پیراهن! حتی به ما گفتند چرا عکس شیر را نگذاشتید؟! می خواهم بگویم کسی آن موقع درک درستی از این مسئله نداشت و از اهمیت محیط زیستی این کار آگاه نبودند.

در آستانه بازی حساس ایران و کره جنوبی از سری مسابقات مقدماتی جام دنیای 2022 که در تعیین تیم صعودکننده از این گروه تاثیر بسیار زیادی دارد، به سراغ کسی رفتیم که نام تیم ملی فوتبال کشورمان را با یوزهای ایرانی گره زد.

یوزپلنگ هم در ادبیات ماست، هم تاریخ و هم طبیعت

ایده پرداز درج تصویر یوز آسیایی روی پیراهن تیم ملی در شروع صحبت هایش از اهمیت این جانور می گوید: در محیط زیست، حیواناتی که در راس هرم غذایی قرار دارند، اهمیت ویژه ای دارند. گربه سانان از آن دسته جانورانی هستند که یک ذخیره اکولوژیکی محسوب می شوند. یوزپلنگ به واسطه بحث هایی که درباره او در ادبیات ما هست و همچنین نقش او را روی آثار باستانی مثل سفال های عتیقه می بینیم، برای ایرانی ها موضوع مهمی است. همچنین، این که یوزها روزگاری پیش از این در کشورهای آسیایی بسکمک زندگی می کردند و الان به تعداد بسیار کم فقط در ایران و مرزهای جغرافیایی کشورمان وجود دارند، قابل توجه تر می شوند. از طرف دیگر، یوز نماد تلاش برای رسیدن به هدف و یک حیوان زیباست. من نمی گویم این ملاک(زیبایی) درست است یا نه، ولی آدم ها بلبل را برای صدایش و قناری را برای رنگ هایش بیشتر از کلاغ دوست دارند. بنابراین احساسات هم در این موضوع دخیل است. همچنین یوز برای سرعت فوق العاده اش، یکی از سریع ترین جانوران روی کره زمین است و علاوه بر این که در تاریخ ما هست، در ادبیات نقش دارد، زیبا و الهام بخش است و یک سری ویژگی های منحصر به فرد هم دارد. همه این مسائل در کنار در معرض انقراض بودنش، باعث شده تا نجات و تلاش برای بقای آن اهمیت بیشتری پیدا کند.

بسکمک از گربه سانان با خاستگاه ایرانی منقرض شدند

نورآقایی درباره شرایط گربه سانان در کشورمان می گوید: بسکمک از گربه سان های بزرگ مثل شیر، ببر، پلنگ و ... همچون ببر مازندران، کاملا منقرض شدند و شرایط مان در نگهداری پلنگ و یوزپلنگ ها هم اصلا خوب نیست. یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی به شدت در معرض خطر انقراض است و اکنون تنها چند قلاده از آن در ایران یافت می شود. شکار بی رویه، از بین رفتن زیستگاه یوزها از طریق انسان، کاهش منابع غذایی این حیوان مانند آهو و غزال و جاده سازی های غیر اصولی، عوامل اصلی تهدید کننده حیات این گربه سان است.

سال 2013 این ایده به ذهنم رسید

مجموعه عواملی که مطرح کردم، باعث شد تا ضرورت توجه ویژه به این حیوان که به نوعی مینیاتور طبیعت ایران است، بیشتر از گذشته احساس شود.

نورآقایی می گوید: بعد هم من دیدم که جام دنیای 2014 نزدیک است. این ایده به ذهنم رسید که بتوانیم نقشی از یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی بزنیم و به داد این جانور برسیم. اتفاقا همان سال اگر یادتان باشد، نمادی که برزیل برای جام دنیای که در آن جا برگزار می شد انتخاب کرد، یک المان محیط زیستی بود. یک پستاندار در حال انقراض با نام آرمادیلو را به عنوان نماد بازی ها انتخاب کرد و در پوسترهای بازی آورد. این اتفاق، من را برای پیگیری این موضوع مصمم تر کرد. سپس این موضوع را با آقای درویش، فعال محیط زیستی مطرح کردم و قرار شد تیم ملی ایران برای نخستین بار در مسابقات جام دنیای با لباسی مزین به طرحی از یوزپلنگ ایرانی و پیامی زیست محیطی در حمایت از این حیوان کمیاب شرکت کند.

گفتند فیفا حتی یک سانتی متر هم به طرحمان اختصاص نخواهد داد

او درباره مسائل و سختی هایی که برای به ثمر رساندن این ایده پشت سر گذاشته، می گوید: موضوع مهم دیگر این که تا آن موقع، فیفا چنین تجربه ای را نداشت یعنی تا قبل از حک شدن یوز ایرانی روی پیراهن برای مسابقات رسمی، این اتفاق در فیفا نیفتاده بود که کشوری بتواند یک المان محیط زیستی روی پیراهنش بزند. همان موقع، وقتی من این ایده را مطرح و پیگیری کردم، به من گفتند شما در آوردگاه جام دنیای حتی نمی توانید یک سانتی متر در یک سانتی متر روی کفش فوتبالیست ها این کار را بکنید، بنابراین حک شدن روی پیراهن بازیکن ها که به هیچ وجه. درست هم می گفتند چون فیفا یک سری پروتکل و اسپانسر دارد و ... بنابراین هرگز جایگاهی برای چنین ایده ای وجود نداشت. با این حال، ما دست از تلاش برنداشتیم و زمانی که سپ بلاتر رئیس فیفا به ایران سفر کرد، با معصومه ابتکار رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست دیدار داشت و آن ها در گفت وگوهای مشترکی درباره استفاده از نقش یوزپلنگ روی لباس بازیکنان به تفاهم رسیدند و رئیس فیفا حضور یوزپلنگ روی لباس تیم ملی را تایید کرد. شاید قبول نکنید اما من هنوز باورم نمی شود که این رخ داد و به خاتمه رسید.

فرصت بزرگی که از دست رفت

نورآقایی معتقد است که هرچند این اتفاق، دستاوردهای شگفت انگیزی داشته که در ادامه به آن ها اشاره خواهد کرد اما آن ها برنامه ریزی های بسکمک برای تاثیرگذارتر شدن این ماجرا داشتند که اجرایی نشده است. او می گوید: ما در کنار حک شدن یوز روی پیراهن بازیکنان، توپی را طراحی کردیم به نام زیست توپ. برای طراحی این توپ یک کار تحقیقاتی کردیم و تمام جانوران در معرض خطر همه 32 کشور شرکت کننده در جام دنیای 2014 را پیدا کردیم. سپس آن ها را روی یک توپ به زیبایی تمام نقاشی کردیم. در روز خداحافظی تیم ملی برای سفر به جام دنیای، این توپ را رونمایی و به دست وزیر ورزش و کاپیتان تیم ملی رساندیم. قرار بود این توپ بین دو نیمه بازی ایران و آرژانتین به لیونل مسی داده شود، اما به دلیل عجیبی این اتفاق نیفتاد! من فکر می کنم اگر کاپیتان تیم ملی ما این توپ را به کاپیتان تیم ملی آرژانتین می داد، فکرش را بکنید، بازی های جام دنیای به 57 زبان زنده دنیا پخش می شد و می گویند آن شب، 800 میلیون نفر بازی ایران و آرژانتین را به طور زنده دیده اند، چقدر دیپلماسی ورزشی مان پررنگ می شد. ایران نه تنها فقط حیوان در معرض خطر خودش را روی پیراهنش حک کرده، بلکه آمده برای کشورهای دیگر یک راه چاره برای جلب توجه بیشتر مردم به محیط زیست معرفی کرده است.

قبلا یک درصد مردم با یوز آشنا بودند، الان حدود 80 درصد

از این فعال گردشگری می خواهم که درباره دستاوردهای این اتفاق برای مان بگوید. او می گوید: بعد از آن اتفاق، وزارت ورزش که به نظرم 52 تا فدراسیون دارد، همه را ملزم کرد یک حیوان که خاستگاه ایرانی دارد، به عنوان نماد خودشان انتخاب کنند. مثلا کشتی خرس قهوه ای را انتخاب کرد، تیراندازی جوجه تیغی را و این شگفت آور بود، فقط حیف و صد حیف که این موضوع پیگیری نشد. یک دستاورد دیگر، شکل گرفتن دفتر توسعه محیط زیست در وزارت ورزش بود. همچنین این که هواپیمایی معراج بعدها طرح یوزپلنگ را روی هواپیماهایش زد، یک سری شرکت های اینترنتی در لوگو و تبلیغات شان از این طرح الهام گرفتند، حتی من افرادی را می شناسم که کیک مراسم عروسی شان یوزپلنگ بود و ... از دیگر مزایای این کار بود. دوستانی که روی موضوعات محیط زیستی کار می کنند، به من بعد از آن ماجرا گفتند که تا قبل از حک شدن یوز ایرانی روی لباس تیم ملی، در نهایت یک درصد مردم ایران با این جانور آشنا بودند و می دانستند که در ایران چنین حیوانی زندگی می کند که همین یک درصد هم فعالان محیط زیستی و علاقه مندان به این حوزه بودند اما بعد از جام دنیای، حدود 80 درصد مردم در این باره اطلاعات داشتند. در کشور ما هیچ وقت سابقه نداشته که ما در خصوص هیچ چیزی به این سادگی و با کمترین هزینه، چنین آگاهی رسانی و فرهنگ سازی انجام دهیم.

دولت حتی یک ریال به ما کمک نکرد

از او درباره هزینه های این کار می پرسم و این که چه افرادی در به ثمر رسیدن آن بیشتر نقش داشتند که پاسخ می دهد: در این ماجرا نقش مردم بسیار پررنگ بود. دولت به ویژه در شروع ماجرا، هیچ نقشی نداشت و این یک پروژه دولتی نبود و مردم در ان جی اوها، گروه ها، تشکل ها و ... یک سری فعالیت ها و درخواست ها را مطرح کردند و در نهایت وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال، سازمان محیط زیست و ... صدای مردم را شنیدند. همه هزینه هایش را هم دلسوزان محیط زیست، بخش های خصوصی و ان جی اوها دادند، حتی یک ریال دولت یا محیط زیست یا فدراسیون ورزش به ما کمک نکرد. اما دستاوردی که این ماجرا داشت، قابل محاسبه نیست. آن موقع از محیط زیست به من گفتند بودجه ای که دولت برای آموزش مردم در حوزه محیط زیست اختصاص می دهد، در سال 17 ریال برای هر نفر است. یعنی 2 تا تک تومان هم نبود. الان هم باید چنین عددی باشد. حالا فکرش را بکنید که در آن دوران، ما پیروز شدیم برای معرفی یوزپلنگ، چنین کاری بکنیم و مردم را راجع به مسائل محیط زیستی حساس کنیم. الان فردی اگر حیوان آزاری کند، سگی را بکشد یا خرسی، همه واکنش نشان می دهند، همین اتفاق ها هم از آن سال به بعد، پررنگ تر شد.

دغدغه های محیط زیستی کمرنگ قهرمان های ورزشی

او درباره واکنش بازیکنان و دست اندرکاران تیم ملی در مراسم رونمایی از این لباس هم می گوید: در کشور ما سلبریتی ها به ویژه بازیگران، بعضی هایشان یک نیم نگاهی به مسائل محیط زیستی دارند اما ضمن احترام به ورزشکاران، این مسئله در بین آن ها خیلی کمرنگ تر است. البته مثلا سعید معروف شد سفیر آب ولی این اتفاق در بین ورزشی ها کلا کمرنگ است. ما قبل از جام دنیای یک کاتالوگ به همه بازیکنان دادیم که اگر یک خبرنگار از آن ها در برزیل سوالی کرد که این چه جانوری است روی پیراهن شما، بتوانند با اطلاعات کامل چند جمله ای را به طرف مقابل بگویند، اما این موضوع اصلا برای جامعه فوتبالی آن روز، اهمیت نداشت. من ندیدم که نه کاپیتان، نه دیگر بازیکنان تیم ملی، نه مربی و ...، حتی یک نفر بیاید و درباره این نقش در یکی از مصاحبه هایش که از شبکه های پربیننده ایرانی و خارجی پخش شد، صحبت کند.

درنای سیبری هم روی پیراهن والیبالی ها حک شد اما ...

نورآقایی درباره اینکه چه پیگیری های دیگری در این حوزه انجام داده هم می گوید: بعد از حضور تیم ملی در جام دنیای، تیم ملی والیبال به نظرم ظرفیت خوبی برای این کار داشت. ایده حک شدن درنای سیبری را که هر سال به مازندران کوچ می کند و در معرض انقراض است، روی پیراهن تیم ملی والیبال مطرح کردم. حتی این پیراهن تولید شد اما به خاتمه نرسید. البته این کار در همین حد هم خوب بود چون باعث شد یک شعار محیط زیستی روی پیراهن تیم ملی والیبال نقش ببندد: آب هست ولی کم است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1742

به "ماجرای جالب یوزپلنگ تیم ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای جالب یوزپلنگ تیم ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید