نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند

به گزارش مجله رویگری، در این مطالعه دانشمندان از یک ساعت اپی ژنتیک برای مشاهده ژن مردان 30 تا 35 ساله که 45 نفر از آن ها با وزن بسیار کم متولد شده و 47 نفر هنگام تولد وزن طبیعی داشتند، استفاده کردند تا سن بیولوژیکی و سلامت این دو گروه را با یکدیگر مقایسه کنند.

نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند

محققان دانشگاه مک مستر کانادا در مطالعه اخیرشان اطلاعات مربوط به قدیمی ترین مطالعه طولی جهان درباره نوزادان با وزن بسیار کم هنگام تولد (ELBW) را جمع آوری کردند و دریافتند افرادی که هنگام تولد وزن آن ها کمتر از یک کیلوگرم بوده از دیگران مردان همسن خود، سالخورده تر به نظر می رسند.

برای مثال آن ها 4.6 سال از افراد هم سن خود که با وزن طبیعی متولد شده اند، پیرتر به نظر می رسند و این در حالی است که مشابه این مورد در بین دختران مشاهده نشده است.

دانشمندان در این باره گفتند: این اتفاق ممکن است به این دلیل باشد که نوزادان پسر پیش از تولد دچار استرس فیزیولوژیکی بوده و پس از تولد نیز در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان دچار استرس بوده اند.

در این مطالعه دانشمندان از یک ساعت اپی ژنتیک برای مشاهده ژن مردان 30 تا 35 ساله که 45 نفر از آن ها با وزن بسیار کم متولد شده و 47 نفر هنگام تولد وزن طبیعی داشتند، استفاده کردند تا سن بیولوژیکی و سلامت این دو گروه را با یکدیگر مقایسه کنند.

رایان ون لیشات (Ryan Van Lieshout) اولین نویسنده این مطالعه گفت: اگرچه کاملا تعیین نیست که چرا فرایند سالخوردگی در این افراد دیده می شود، اما این مطالعه نشان می دهد که قرار دریافت جنین در معرض برخی استرس ها پیش از تولد نقش مهمی در پیری زودرس دارد.

تحقیقات قبلی نشان داده است نوزادان پسری که وزن آن ها هنگام تولد کمتر از یک کیلوگرم بوده است بیشتر از دخترانی که هنگام تولد وزن آن ها کمتر از یک کیلوگرم بوده در معرض استرس های قبل از تولد بوده اند.

این موضوع بر ضرورت نظارت بر سلامتی و طول عمر نوزادان نارس تأکید می کند و تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود.

منبع: فرادید
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1545

به "نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید