پلان مدیریت کاخ گلستان از سوی این مجموعه در دست تهیه است

به گزارش مجله رویگری، میراث آریا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، پلان مدیریت کاخ گلستان از سوی این مجموعه در دست تهیه است.

پلان مدیریت کاخ گلستان از سوی این مجموعه در دست تهیه است

فرهاد عزیزی زلانی گفت: در پلان مدیریت کاخ گلستان باید ضمن برطرف معضلات محدوده و پررنگ کردن نقش میراث جهانی در زندگی مردم به استراتژی تقویت و پیوند مجدد ساختاری و محتوایی کاخ گلستان با دیگر ارزش ها و عناصر تاریخی و فرهنگی پهنه تاریخی شهر تهران دست پیدا کنیم.

مدیرکل پایگاه ها اضافه کرد: در سراسر جهان سایت های میراث فرهنگی و طبیعی متعددی وجود دارند که اهمیت خاصی برای بشر دارد، در این میان بعضی از این سایت ها برای بشریت ارزش منحصر بفرد و برجسته دارد.

عزیزی اضافه کرد: یک سایت زمانی به سایت میراث جهانی تبدیل می گردد که به دلیل ارزش منحصر بفرد جهانی در لیست میراث جهانی سازمان آموزش، علمی و فرهنگی ملل متحد یا یونسکو قرار می گیرد.

او توضیح داد: به استناد دستورالعمل اجرایی کنوانسیون میراث جهانی، ارزش منحصر بفرد به معنای اهمیت فرهنگی یا طبیعی یک اثر است، آن هم به شکلی که آنقدر استثنایی باشد که مرزهای ملی را در نوردد و برای نسل های فعلی و آینده همه بشریت اهمیتی مشترک پیدا کند.

عزیزی زلانی گفت: کاخ گلستان یکی از آثار ثبت جهانی ایران است که در دوم تیر 1392 در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در کامبوج به عنوان میراث بشری به ثبت رسید.

مدیرکل پایگاه ها تأکید کرد: این مجموعه میراث جهانی به دلایلی همانند موقعیت استراتژیک در مرکز شهر تهران و مرکز ایران، ارتباط ساختاری و محتوایی با تهران قدیم، ارزش های معماری نوآورانه و تکنولوژی های روز بکار رفته در ساخت مجموعه، ارزش های معماری نوآورانه و تکنولوژی های روز بکار رفته در ساخت مجموعه و وجود کاخ اختصاصی شمس العماره یکی از قابل توجه ترین آثار ایران محسوب می گردد.

او مطرح نمود: کاخ گلستان دارای وجوه مختلف و متعددی از ارزش های متنوع موزه ای، معماری و فرهنگی از جمله نخستین موزه سلطنتی و دولتی، دارا بودن 3200 نسخ خطی در گنجینه و ثبت تعدادی از آنها که شامل شاهنامه بایسنقری، خمسه نظامی جامع التواریخ یا تاریخ رشیدی در لیست حافظه جهانی، آلبوم خانه و کتابخانه سلطنتی است.

عزیزی زلانی اضافه کرد: این ویژگی های مطرح شده تنها بخش کوچکی از ارزش های مختلف و بی نظیر کاخ گلستان است که پرداختن به آنها نیازمند سالها پژوهش و آنالیز های مفصل است. بواسطه این ارزش ها، کاخ گلستان جایگاه ویژه ای در بین آثار ثبت جهانی کشور و جهان را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل پایگاه ها گفت: در چند سال اخیر اقدامات متعددی برای حفاظت و در راستای حفظ ارزش های معماری و فرهنگی کاخ گلستان صورت گرفته است. با توجه به سابقه کشور در بحث حفاظت، خوشبختانه مشکل خاصی در صورت تأمین به موقع و کافی اعتبارات در این حوزه وجود ندارد.

او اظهار کرد: مهمترین وظیفه و مسئولیت پایگاه ها و مدیریت کاخ گلستان، حفظ اصالت محیط اطراف قرارگیری کاخ گلستان است.

عزیزی زلانی گفت: پایش هوشمند و تهیه طرح های شهری متناسب با ارزش ها و ویژگی های منحصر بفرد فرهنگی تاریخی محدوده و دستیابی به مدیریت منسجم و هماهنگی بین بخش های مختلف مدیریت شهری و سایر ذی نفعان و دست اندرکاران بسیار مفید است و می تواند ضمن برطرف چالش ها، موجب هم افزایی و ساماندهی و افزایش کیفیت زندگی در کنار این اثر ثبت جهانی و در نهایت زمینه معرفی ارزش های برجسته را بیش از پیش فراهم کند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1917

به "پلان مدیریت کاخ گلستان از سوی این مجموعه در دست تهیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلان مدیریت کاخ گلستان از سوی این مجموعه در دست تهیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید