کاهش ضایعات الکترونیکی با نمایشگر زیست تخریب پذیر

به گزارش مجله رویگری، محققان انستیتوی فناوری کارلسروهه واقع در آلمان یک نمایشگر الکترونیکی زیست تخریب پذیر از جنس پلیمر ساختند که پس از خاتمه طول عمر آن در طبیعت تجزیه شده و هیچ گونه ضایعاتی باقی نمی گذارد.

کاهش ضایعات الکترونیکی با نمایشگر زیست تخریب پذیر

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، برای ساخت این نمایشگر از فناوری الکتروکرومی استفاده شده است که در آن رنگ یا شفافیت یک ماده بسته به ولتاژ ورودی تغییر می نماید. در این نمایشگر از یک پلیمر ارگانیک موسوم به PEDOT:PSS به عنوان ماده اصلی استفاده شده است.

میزان نور جذب شده توسط این پلیمر با تغییر ولتاژ ورودی، تغییر نموده و در نتیجه هریک از اجزای این نمایشگر توانایی تغییر شرایط از وضوح کامل به حالت کاملا مات را دارند.

این پلیمر روی بستری از جنس دی استات سلولز رسوب نموده و در یک ژلاتین الکترولیت مهروموم می گردد. این شیوه ساخت هم موجب انعطاف پذیری و هم موجب ایجاد خاصیت چسبندگی در نمایشگر می گردد. جریان الکتریکی نیز به وسیله الکترودهایی از جنس طلا اعمال می گردد و مانند سایر نمایشگرهای الکتروکرومیک، امکان فراوری این نمایشگر با استفاده از یک چاپگر جوهرافشان ارزان قیمت وجود دارد.

به گفته متخصصان فرایند چاپ این نمایشگر را می توان به سادگی و در مقیاس عظیم انجام داد، همچنین می توان نمایشگرهایی با ابعاد و اشکال اختصاصی فراوری کرد.

این نمایشگرها در ابزارهای دارای عمر کوتاه مانند حسگرهای پوشیدنی مورد استفاده برای ردگیری شرایط بیماران و بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Materials Chemistry منتشر شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1351

به "کاهش ضایعات الکترونیکی با نمایشگر زیست تخریب پذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ضایعات الکترونیکی با نمایشگر زیست تخریب پذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید