کشف سنگ های قیمتی 2 هزار ساله در یک حمام

به گزارش مجله رویگری، باستان شناسان اخیراً مجموعه ای از سنگ های قیمتی 2000ساله را کشف کردند که زهکشی یک حمام رومی را مسدود نموده بود.

کشف سنگ های قیمتی 2 هزار ساله در یک حمام

در این یافته که در انگستان محقق شد، 30 سنگ حکاکی شده قیمیتی و نیمه قیمتی بدست آمد که احتمال داده می گردد به وسیله حمام کنندگان در قرن دوم و سوم پس از میلاد به این مکان آورده و سهوا به درون آب افتاده است. این احتمال وجود دارد که به علت گرما و حرارت حمام، موم یا چسبی که این سنگ ها را به زیورآلات یا انگشترها می چسباند جدا شده و به همین جهت این سنگ ها افتاده باشند.

این سنگ ها حکاکی شده هستند و مقدار کوچک ترین آن ها حدود 0.2 اینچ (5 میلی متر) و بزرگ ترین آن ها حدود 0.6 اینچ (16 میلی متر) است. حکاکی بر روی سنگ هایی در این ابعاد کوچک نشان از مهارت حکاکی استادان و هنرمندان در آن دوره دارد.

بعلاوه در حین کاوش، باستان شناسان سنگ آمیتیستی را کشف کردند که الهه رومی زهره را در حالی که یک گل یا یک آینه در دست دارد نشان می دهد. یک قطعه جاسپر حکاکی شده نیز کشف شد. این سنگ های قیمتی با طراحی هایی که روی آن ها وجود دارد نشان از آن دارد که متعلق به قشر خاصی از جامعه آن دوره هستند و احتمالا بدون آنکه صاحبشان بداند که کجا آنرا گم نموده، افتاده اند و تصور می شد که دزدیده شده اند. شاید همین امر سبب شده تا در بیشتر حمام های رومی در انگلستان لوح های نفرین برای مقابله با عاملان و دزدان نصب گردد. در یکی از این لوح ها نوشته شده بود: تا زمانی که کسی، خواه برده یا آزاد، سکوت کند یا چیزی در خصوص آن بداند، ممکن است در خون و چشم ها و هر عضو و حتی تمام روده ها، اگر حلقه را دزدیده باشد، ملعون گردد.

باستان شناسان در حین کاوش، 40 گیره موی زنانه و 35 مهره شیشه ای نیز کشف کردند.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 بهمن 1401 بروزرسانی: 27 بهمن 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2107

به "کشف سنگ های قیمتی 2 هزار ساله در یک حمام" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف سنگ های قیمتی 2 هزار ساله در یک حمام" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگ های قیمتی 2 هزار ساله در یک حمام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید