25 مورد از تمیزترین شهر های دنیا

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران: کاملاً طبیعی است که هر انسانی دلش بخواهد در یک فضای تمیز و مرتب و در عین حال سالم زندگی کند. اما متاسفانه همه ما می دانیم که سیاره ما به یک سطل آشغال فوق العاده بزرگ تبدیل شده است. اگر شما هم مطالبی راجع به میزان آلودگی در سطح جهانی، آسیب های آن و یا میزان آلودگی خوانده و عکس هایی را با همین مضمون در چین دیده باشید، کاملاً متوجه می شوید که ترس ما از چیست.

25 مورد از تمیزترین شهر های دنیا

در حالی که آمار کلی آلودگی در سطح زمین وحشتناک است، اما خبر خوب این است که بعضی از مناطق دنیا، هنوز هم محیط خودشان را سالم و تمیز و مرتب نگاه داشته اند. اما تمیزی و سالم بودن یک فضا چیزی بیشتر از تدابیر یک دولت و توجه شهرداری ها را می طلبد.

این گونه اهداف که در زمره آرمان ها و اهداف کلی یک جامعه قرار دارند، یاری عموم مردم یک جامعه یا منطقه را می طلبند. اما برای این که بفهمیم چه مناطقی در دنیا از سالم ترین و تمیزترین فضای زندگی بهره می برند، تحقیقی کردیم و در این لیست 25 موردی، قصد داریم نگاهی اجمالی به این شهر ها بیندازیم. این لیست از مناطق سرسبز اروپای جنوبی تا مناطقی در آسیا و آفریقا را در بر می گیرد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

25. زوریخ، سوئیس

بیایید این لیست را با یکی از سرسبزترین و تمیزترین شهر های دنیا شروع کنیم. شهری که محل سکونت 400 هزار نفر است و به عنوان یکی از طبیعت دوست ترین شهر های دنیا شناخته می گردد؛ چرا که سیستم حمل و نقل این شهر تماماً با وسایل نقیله ای همچون دوچرخه است و پروژه های بسیار زیادی در جهت فراوری انرژی تجدیدپذیر و حمایت از طبیعت انجام شده است.

24. ولینگتون، نیوزلند

ولینگتون پایتخت و یکی از بزرگترین شهر های نیوزیلند است. این شهر شهرت عجیبی برای تمیز و سرسبز بودن دارد و از تمام جاذبه های طبیعی خود به خوبی حمایت و محافظت می نماید. بیش از یک سوم مردم در این شهر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند.

23. ایفران، مراکش

یکی از شهر های بسیار تمیز آفریقا که به خاطر طبیعت و هوای بسیار تمیزش مشهور است. این شهر در میان رشته کوه های اطلس در ارتفاع 1665 متری بنا شده و هیچ فعالیت صنعتی ای ندارد؛ به همین دلیل هوای بکر و طبیعت دست نخورده ای دارد و سالانه از توریست های زیادی استقبال می نماید.

22. اسلو، نروژ

پایتخت نروژ به عنوان یکی از گران ترین شهر های دنیا برای زندگی شناخته می گردد، اما اگر بتوانید از هزینه های زندگی در این شهر بربیایید، در نتیجه می توانید از یکی تمیزترین فضا ها و پاک ترین اتمسفر دنیا لذت ببرید. در سال 2007 دایجست ریدرز این شهر را به عنوان دومین شهر سرسبز و زنده دنیا معرفی کرد. یکی از دلایل پیروزیت های ایشان، استفاده از شبکه دوچرخه های قابل اجاره است.

21. ال هیرو، اسپانیا

از نظر فنی ال هیررو شهر محسوب نمی گردد و در واقع یکی از جزایر قناری است، اما جاذبه های طبیعی و توانایی بالای آن ها در جهت فراوری انرژی برق برای 7.000 نفر آن هم فقط با استفاده از توربین های بادی توجه تمام دنیایان را به خود جلب نموده است. این جزیره به خاطر جنگل های بکر و صخره های آتشفشانی اش، در لیست یونسکو قرار گرفته است.

20. فرایبورگ، آلمان

خانه ای برای 220 هزار نفر از مردم. فرایبورگ به عنوان آفتابی ترین و گرم ترین شهر آلمان شناخته می گردد. اگرچه که این شهر به علت پارک های زیبا، خیابان های تمیز، هوای تازه و مردمِ طبیعت دوستش هم به شدت در بین دنیایان مشهور است. این شهر در مرکز تفریح و تفرج آلمان ساخته شده و به علتِ وجود جنگل بلک فراست (جنگل سیاه) و رشته کوه های طولانی اش، توریست های زیادی را سالانه به خود جذب می نماید.

19. تورنتو، کانادا

تورنتو یک مدرک زنده برای این باور است که حتی کلان شهر های بزرگ با جمعیت 2.6 میلیون به بالا هم می توانند هوایی تازه و شهری تمیز داشته باشند. این شهر به خاطر خلاقیت هایی طبیعی که به خرج داده و همچنین به علت کاهش چشمگیری که در گاز های گلخانه ای دارد، در میان دولت ها مشهور است. این شهر سیستم حمل و نقل پیچیده ای دارد که با هوای تمیزش در ارتباط است.

18. آمستردام، هلند

این شهر 600 هزار دوچرخه عمومی برای اجاره دارد و به عنوان بهشت دوچرخه سواران شناخته می گردد. آمستردام در سال 2012 توسط واحد اطلاعات اکونومیست به عنوان دومین شهر برتر دنیا از نظر طبیعت شهری انتخاب شد.

17. بریزبن، استرالیا

بیشتر شهر های استرالیا از طبیعت تمیز و هوای تازه ای برخوردارند و به طور کلی میزان آلودگی کمی را در بر می گیرند، اما چیزی که بریزبن را خاص می نماید، این حقیقت است که این شهر با وجود مساحت بزرگ و جمعیت 2.3 میلیون نفر، توانسته این ویژگی را برای خودش حفظ کند. این شهر تعداد زیادی پارک طبیعی، باغ گیاه شناسی و مناطق سرسبز دارد.

16. پورتلند، اورگان، ایالات متحده آمریکا

این شهر به شهر رزها معروف است، چرا که میزان فضای سبز آن به شدت زیاد است. شهر پورتلند در حدود 40 هزار کیلومتر مربع فضای سبز مخصوص قدم زدن و بازی کردن دارد و از این نظر یکی از غنی ترین و تمیزترین شهر های دنیا محسوب می گردد.

15. استکهلم، سوئد

این شهر به عنوان یکی از تمیزترین پایتخت های دنیا به شمار می رود. به گونه ای که در سال 2010 از سمت کمیسیون اروپا، جایزه سرسبزترین پایتخت اروپا را دریافت کرد. این جایزه با توجه به معیار های خاصی همچون تغییرات آب و هوایی، حمل و نقل شهری، فضا های سبز، آلودگی هوایی، صوتی، زباله و میزان استفاده درست از عراضی و تنوع طبیعی اعطا می گردد.

14. ناتینگهام، انگلستان

کشور انگلستان نیز شهر های تمیزی دارد که می توانند به سالم ماندن دنیا یاری نمایند. اما ناتینگهام که در بریتانیای مرکزی قرار گرفته است، پروژه های بی شماری را در جهت مبارزه با زباله های شهری و نقاشی های دیواری اعمال نموده و توانسته در سال 2014 عنوان تمیزترین شهر بریتانیا را به خودش اختصاص دهد.

13. کوب، ژاپن

کوب که به عنوان تمیزترین شهر ژاپن شناخته می گردد، سیستم بسیار کارآمدی را برای خلاصی از دست زباله ها به کار گرفته است. این شهر با وجود داشتنِ 1.5 میلیون جمعیت، مردمِ بسیار طبیعت دوستی را پرورش داده و از همین جهت پیروز شده به یکی از تمیزترین شهر های دنیا تبدیل گردد.

12. شهر لوکزامبورگ، لوکزامبورگ

شهر لوکزامبورگ لقب قلب سبز اروپا را به خودش اختصاص داده است. اگرچه شاید اکثر توریست های کارکشته یا علاقه مندان به مناظر طبیعی، این شهر را به خاطر قلعه های باستانی و جنگل های سرسبزش به یاد بیاورند، اما این شهر سال گذشته به عنوان سومین شهر تمیز دنیا انتخاب شد.

11. کلگری، کانادا

کلگری سیستم های منظمی را در جهت تمیز و سالم نگه داشتن فضای شهری خود در سال های اخیر پیاده نموده است. از جمله این سیستم ها، آموزش پنج اصل مهم و حیاتی در این باب است که عبارتند از: کیفیت سیستم فاضلاب، آب شرب و در دسترس بودنِ آب، از بین بردن و یا بازیافت زباله همچنین از بین بردن ترافیک و آلودگی هوا.

10. سنگاپور

این جزیره شهرمانند، با پیاده کردن مقررات و سیستم های سفت و سخت دولتی، سعی در حفظ پاکیزگی و مرتب بودن شهر خود داشته است. به طور مثال در این شهر جویدن آدامس جرم محسوب می گردد، چرا که این عمل، حجم وسیعی از فراوری کثافت را به خودش اختصاص می دهد. تقریباً 10 درصد از تمام عراضی سنگاپور به ایجاد فضا های سبز و پارک ها اختصاص داده شده اند و این شهر برنامه های وسیعی را برای جبران درخت های از دست رفته اجرا می نماید.

9. کوریتیبا، برزیل

اگرچه که برزیل به هیچ وجه نمی تواند در بین تمیزترین کشور های دنیا قرار بگیرد، اما یک استثنای کلی در این کشور برای تمیزی و هوای تازه وجود دارد و آن هم شهر کوریتیبا است. دولت محلی این شهر، ساکنان آن را تشویق به تمیز و مرتب نگه داشتن شهر می نماید. به طور مثال در ازای تحویل کیسه های زباله تفکیک شده، به آن ها بلیط اتوبوس، یا غذا می دهد. شگفت آور است که با این راه چاره، حدود 70 درصد زباله های این شهر بازیافت شده اند. میزان بازیافت کاغذ در این شهر، روزانه 1200 درخت را از شر تهدیدات مختلف حفظ می نماید.

8. ژنو، سوئیس

ژنو به خاطر حاصلخیز بودن زمین ها و عراضی اش، گران بودن، زنده بودن و امن بودنش یکی از بهترین شهر های دنیا به شمار می رود، اما این شهر در یک حوزه دیگر هم در زمره بهترین شهر ها دسته بندی می گردد که آن هم طبیعت، پاکی و تمیزی آن است. ژنو خانه سازمان دنیای طبیعت است. این سازمان شعب مختلفی در سرتاسر دنیا دارد که تمامی آن ها برای پاک نگه داشتنِ آب و هوا و فضای شهری کوشش می نمایند.

7. وین، اتریش

وین، پایتخت و بزرگترین شهر اتریش است و جمعیتی غریب به 1.8 میلیون نفر دارد، اما این شهر همچنان در لیست تمیزترین شهر های دنیا قرار گرفته است. وین سرمایه بسیار هنگفتی را در جهت خلاصی از دست زباله های شهری خرج نموده و حالا م یتواند پاداشش را دریافت کند. به علاوه، مردم این شهر آگاهی بسیار بالایی را در خصوص طبیعت و نحوه نگهداری از آن کسب نموده اند که این به خودی خود، امتیاز بسیار خاصی محسوب می گردد.

6. ریکیاویک، ایسلند

کشوری که به دقیقاً در کنار مدار قطب شمال قرار گرفته و یکی از تمیزترین کشور های دنیا است. پس تعجبی ندارد که پایتخت آن، ریکیاویک نیز در زمره تمیزترین شهر های دنیا قرار بگیرد. هیچ سیستم خاصی که بتواند به آب و هوا صدمه وارد کند، تا قرن 19 به این شهر وارد نشده بود. حتی امروزه هم، ریکیاویک به عنوان یکی از سرسبزترین و تمیزترین شهر های دنیا به شمار می رود و عملاً هیچ آلودگی خاصی، آن را در بر نمی گیرد.

5. هلسینکی، فنلاند

یکی دیگر از شهر های اروپای شمالی هم در این لیست حضور دارد: هلسینکی! این شهر، پایتخت و بزرگترین شهرِ فنلاند است. هلسینکی شهروندانی دارد که شدیداً نسبت به طبیعت و حافظت از نظم شهری حساس هستند و تمام خیابان های شهر را تمیز نگه می دارند. این شهر با استفاده از سیستم های پیچیده ای که دارد، درصد مصرف انرژی را به حداقل رسانده و حتی برای فراوری گرما نیز از برق استفاده می نماید.

4. هونولولو، هاوایی، ایالات متحده آمریکا

این شهر که جمعیتی نزدیک به 340 هزار نفر دارد، یکی از دور افتاده ترین شهر های دنیا است و در 3.800 کیلومتری کالیفرنیا قرار گرفته است. ممکن است همین گوشه گیری هونولولو و صد البته ارتباطش با هاوایی باشد که چنین هوای تازه و طبیعت بکر و دست نخورده ای دارد.

3. کپنهاگ، دانمارک

کپنهاگ پایتخت دانمارک، شهری است که بر اساس نظر سازمان های مختلف محافظت از طبیعت، به عنوان تنها دوست طبیعت شناخته شده است. این شهر تعهد بسیار زیادی نسبت به استاندارد های طبیعی دارد و تقدیرات زیادی از این بابت از شهر و شهرداری کپنهاگ به عمل آمده است.

این شهر در شاخص طبیعت و فضای سبز دنیای در سال 2010، به عنوان بهترین و تمیزترین شهر انتخاب شد. سرمایه گذاری های زیاد در حوزه شبکه فاضلاب این شهر سبب شده که آب بنادر این شهر به شدت تمیز شوند و حتی برای شنا آماده باشند.

2. شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

این شهر سومین شهر بزرگ ایالات متحده آمریکا به حساب می آید و جمعیتی غریب به 2.7 میلیون نفر دارد؛ اما حدس بزنید که شهرت این شهر برای چیست؟ برای تمیز بودن و مردمِ طبیعت دوستی که دارد. شیکاگو در حدود 186 هزار متر مربع از اراضی شهر خود را به کاشتن گل و گیاه و ساختن باغ و پارک های طبیعی اختصاص داده است؛ تا بتواند کیفیت هوایش را بالاتر ببرد. همچنین ساکنین این شهر با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی رفت و آمد می نمایند، تا از افزایش آلودگی هوا و انتشار گاز های گلخانه ای جلوگیری نمایند.

1. هامبورگ، آلمان

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است و از نظر جمعیت اصلاً چیزی کم و کسر ندارد. اما بسیاری از سازمان های نوع دوست و حامی طبیعت، از این شهر به خاطر کوشش هایش در جهت کاهش آلودگی ها تقدیر و تشکر به عمل آورده اند.

پیش بینی شده که این شهر تا سال 2050 قادر است، 80 درصد از میزان گاز کربن دی اکسید هوا را بکاهد تا هوایی تازه، به دور از آلودگی و حداکثر میزان پاکی را به شهروندان خود ارائه دهد. همچنین مقامات هامبورگ سیستم حمل و نقلی خاص به نام شبکه سبز را ایجاد نموده اند که یعنی هیچ شهروندی برای عبور و مرور در شهر، نیازی به اتومبیل خود ندارد.

منبع: list25

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 171

به "25 مورد از تمیزترین شهر های دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 مورد از تمیزترین شهر های دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید