کشف موزائیک های مرموز

به گزارش مجله رویگری، باستان شناسانی که در ایتالیا مشغول کاوش در ویلای امپراتورهای رومی بودند به مورد غیرمنتظره ای برخوردند. این گروه از کاوشگران بقایای دو موزائیک را کشف کردند که چهره مدوسا را به تصویر می کشد. مدوسا یکی از اساطیر یونان باستان بود که موهایی از جنس مار داشت و کسانی را که به چشم های او خیره می شدند، به سنگ تبدیل می کرد.

کشف موزائیک های مرموز

باستان شناسان این موزائیک ها را در اتاق مدوری واقع در ویلای آنتونی ها کشف کردند. علت نامگذاری این ویلا، اعضای دودمان آنتونی است که در فاصله 138 تا 193 میلادی بر امپراتوری روم حکومت و از این ویلا استفاده می کردند. گمان می رود قدمت این موزائیک ها به قرن دوم میلادی برسد.

مدوسا در هر دو این موزائیک ها به دوردست ها خیره شده است. کاربرد این اتاق و علت ساخته شدن موزائیک تصویرگر مدوسا در آن هنوز یک معما است.

در قرن دوم میلادی تزئینات با موضوع سر مدوسا در دنیا روم محبوبیت داشتند. معین نیست که آیا این موزائیک ها به سفارش مالکان ویلا ساخته شده و یا به سلیقه خود هنرمند ساخته شده بودند.

دودمان آنتونی در فاصله حکمرانی آنتونینوس پیوس (138 تا 161 میلادی) و کومودوس (177 تا 192 میلادی) بر امپراتوری روم فرمانروایی کردند.

ویلای محل کشف موزائیک ها پهناور است و در آن بقایای بنایی وجود دارد که به نظر می رسد تماشاخانه ای بوده که به وسیله امپراتور کومودوس مورد استفاده قرار می گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 فروردین 1402 بروزرسانی: 19 فروردین 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2126

به "کشف موزائیک های مرموز" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف موزائیک های مرموز" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف موزائیک های مرموز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید