کودک شما هم دست بزن دارد؟

به گزارش مجله رویگری، پرخاشگری در بچه ها یک مسئله و داشتن دست بزن و اقدام به کتک زدن دیگران بحثی دیگر در مسائل تربیتی بچه ها است که متاسفانه در جامعه پرتنش امروزی این رفتار به وفور در بین بچه ها دیده می گردد.

کودک شما هم دست بزن دارد؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرفوری ،رفتار و کاهش خشونت کودکی که دست بزن دارددست بزن داشتن تنها مختص بزرگسالان و والدین نیست همانطور که می دانید این روزها بچه ها هم پرخاشگری و کتک زدن یکدیگر را در رفتارهایشان جای داده اند که مسئله ای نگران نماینده است.

اگر بچه شما جزء بچه های است که بچه های دیگر را می زند، لطفاً او را تنبیه نکنید. ریشه مشکل بچه شما ترس است. پس دست از تنبیه کردن که موجب افزایش ترس و در نتیجه افزایش احتمال کتک کاری او می گردد بردارید و راهکارهای کاربردی این بخش را امتحان کنید. برخی از بچه ها وقتی در کنار چند کودک دیگر قرار می گیرند، به جای بازی و تعامل محبت آمیز، دست به یقه می شوند و کتک کاری راه می اندازند. بسیاری از والدین نمی دانند در این موقعیت باید چه رفتاری با کودکشان داشته باشند و در نتیجه به تنبیه کردن او می پردازند. غافل از این که با این کار احساس ترس و نا امنی را که ریشه رفتارهای پرخاشگرانه او است تقویت نموده و زمینه پرخاشگری بیشتر کودک را فراهم می نمایند.

پیشگیری کنید

قبل از این که کودک تان در تعامل با بچه های دیگر قرار بگیرد، ترس او را کاهش داده و احساس امنیتش را افزایش بدهید. وقتی با بچه های دیگر تعامل می نماید، در دسترس او باشید. اگر متوجه شدید که دارد به سمتی می رود که احتمال کتک زدن وجود دارد، مداخله کنید و بین او و کودکی که می خواهد با او گلاویز بگردد قرار بگیرید.

آرام باشید

اگر کودک شما دارد گریه می نماید او را متوقف نکنید. گریه کردن یعنی بیرون ریختن احساسات و این باعث می گردد که او کم کم احساس بهتری پیدا کند. اگر کودکتان بچه ای را زده، عصبی نشوید. عصبانیت شما شاید چند ساعتی صورت مسئله را پاک کند اما در بلند مدت هیچ مسئله ای را حل نمی نماید. پس آرام باشید، نفس عمیق بکشید و به خودتان بگویید او کتک زده چون ترسیده است و من می توانم با آرامش و صمیمیت این ترس او را کم کنم.

جبران کردن را به او یاد بدهید

قبل از این که به سراغ بچه خودتان بروید، به سراغ بچه ای که کتک خورده بروید و سعی کنید او را آرام کنید. این کار فرصتی هم به شما می دهد تا خودتان را برای برخورد درست با فرزندتان آرام تر کنید. وقتی آن بچه آرام شد، با مهربانی دستتان را دور گردن کودکتان بیندازید و او را با کودکی که کتک خورده رو در رو کنید. به کودک کتک خورده بگویید متأسفیم که وحید تو را زد. او ناراحت بود و یادش رفته بود که به جای کتک زدن باید با شما حرف بزند. امیدواریم با این عذرخواهی حال تو هم بهتر شده باشد.

همدلی آری، سرزنش نه

سرزنش کردن باعث می گردد کودکتان احساس کند بچه بدی است، نمی تواند آدم بهتری باشد و شما دیگر او را دوست نخواهید داشت. در نتیجه بیشتر احساس ترس می نماید و پرخاشگری بیشتری به خرج می دهد! راهکار مؤثرتر این است که به او یاری کنید دیگران را بفهمد و با آنها همدلی کند. برای این کار باید خودتان توانسته باشید با بچه تان همدلی کنید. او همدلی را از رفتار شما در رابطه با خودش می آموزد.

او را از معرکه دور کنید

آرام باشید و او را از محل درگیری دور کنید. شما با این کار نمی خواهید او را تنبیه کنید بلکه می خواهید فرصتی برای او فراهم کنید تا با احساساتش روبرو گردد.

یاری کنید احساساتش را بشناسد

بچه شما می داند کتک زدن کار بدی است اما نمی تواند جلوی خودش را بگیرد. شما باید در این کار به او یاری کنید. چگونه؟ به او یاری کنید تا احساساتش را بشناسد و آن ها را احساس کند. برای این کار شما باید احساس امنیت کافی در او ایجاد نموده باشید. برای مثال به او بگویید تو از زدن سعید خیلی ناراحتی. من متأسفم که آنجا نبودم تا به تو یاری کنم ولی الآن اینجا هستم و تو در امنیتی.

بگذارید احساساتش را بیرون بریزد

قبل از این که کودک تان در تعامل با بچه های دیگر قرار بگیرد، ترس او را کاهش داده و احساس امنیتش را افزایش بدهید. اگر کودک شما دارد گریه می نماید او را متوقف نکنید. گریه کردن یعنی بیرون ریختن احساسات و این باعث می گردد که او کم کم احساس بهتری پیدا کند. به اندازه کافی با او صحبت کنید، بیشتر از اینکه حرف بزنید صمیمیت و مراقبت تان را به او نشان بدهید. احساسات او را تحلیل نکنید و فقط موقعیتی را فراهم کنید که او بتواند احساساتش را با خیال راحت بروز بدهد.

اگر گریه نکرد چی؟

اگر کودک شما بنای گریه کردن ندارد، اجازه ندهید به میان بچه ها برگردد چون احتمال کتک کاری کردن دوباره او زیاد است. در این مواقع سعی کنید او را به خنده بیندازید. خنده هم به اندازه گریه در بهبود حال کودک و کم کردن احتمال کتک کاری مؤثر است.

مدیریت کردن هیجانات را به او یاد بدهید

وقتی شما و کودکتان آرام شدید از او بخواهید به راههای بهتر برای مدیریت کردن احساساتش فکر کند. برای مثال بگویید امروز که تو سعید را زدی او خیلی ناراحت بود، کار تو به او آسیب زد... راستی چه اتفاقی افتاده بود؟. وقتی شرح می دهد بدون هیچ قضاوتی به او گوش کنید مثلاً اگر می گوید عصبانی بوده به او بگویید تو از او عصبانی بودی؟ می شه راجع بهش بیشتر با هم حرف بزنیم؟ . بعد به او یاری کنید جایگزین های بهتری برای کتک زدن پیدا کند مثلاً بگویید دفعه بعد، وقتی عصبانی بشوی، فکر می کنی به جای کتک زدن چه کار دیگری می توانی انجام بدهی؟

به او اجازه حرف زدن بدهید. اگر راهی به نظرش نمی رسد پیشنهاداتی بدهید مثلاً بگویید می خواهی به من تلفن کنی؟ یا موقعیت را ترک کنی؟ ... . سپس آن را با او تمرین کنید مثلاً بگویید بیا تمرین کنیم... این عروسک می خواهد خوراکی تو را بردارد. می بینی؟ تو خیلی عصبانی هستی و می خواهی او را بزنی. اما یادت می آید که به جای زدن می توانی کارهای دیگری انجام بدهی... مثلاً می توانی به من زنگ بزنی.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1185

به "کودک شما هم دست بزن دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودک شما هم دست بزن دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید