5 عارضه چربی شکم

به گزارش مجله رویگری، چربی شکمی هم چنین به عنوان چربی احشایی شناخته می شود چربی خطرناک فعال است که در اطراف اندام های حیاتی مانند کبد و روده ذخیره می شود. چربی اضافی شکم در صورت عدم کنترل می تواند منجر به مسائل جدی برای سلامتی شود.

5 عارضه چربی شکم

به گزارش خبرنگاران به نقل از یاهونیوز، چربی تنها یک انبار برای ذخیره انرژی نیست. چربی منبع غدد درون ریز بسیار فعال است که هورمون ها، پروتئین های التهابی و اسیدهای چرب را تولید می کند و آن را به جریان خون ترشح می کند.

در ادامه به پنج نشانه مطمئن اشاره می شود که نشان می دهند چربی شکم به شما آسیب می رساند:

1-دیابت

دیابت نوع 2 یکی از شایع ترین بیماری های مرتبط با چربی اضافی شکم است. معین شده افرادی که چربی بدن در شکم شان ذخیره می شود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت و سایر بیماری های مزمن هستند اما این که چرا این اتفاق رخ می دهد نامعین به جای مانده است. نتیجه پژوهش ها نشان می دهند که ترشح چربی از چربی شکم در طول شب به میزان قابل توجهی افزایش می یابد که ممکن است یک سازوکار اولیه منجر به مقاومت به انسولین یعنی یک عامل خطر قوی برای ابتلا به دیابت نوع 2 باشد.

2-بیماری قلبی

بیماری قلبی یکی از ترسناک ترین پیامدهای چربی اضافی احشایی است. مطالعاتی که رابطه بین چربی شکمی و پیامدهای قلبی عروقی را بررسی کرده اند تایید می کنند که چربی احشایی یک خطر آشکار برای سلامتی است.

3-بیماری کبد

پژوهشگران هشدار می دهند که بیماری کبد با چربی شکم مرتبط است. برای افرادی که اضافه وزن دارند یا دچار چاقی هستند بهترین درمان برای استئاتوهپاتیت (کبد چرب) غیر الکلی کاهش وزن است. یک مطالعه برجسته نشان داد که از دست دادن 10 درصد از وزن بدن می تواند چربی کبد را کاهش دهد التهاب را برطرف کرده و به طور بالقوه باعث بهبود زخم ها شود.

4-فشار خون بالا

نتایج پژوهش های پیشین نشان می دهند که چربی ذخیره شده در شکم شما می تواند با رگ های خونی معده به اصطلاح صحبت کند و توضیح دهد که چرا چربی اضافی شکم می تواند منجر به فشار خون بالا شود. تصور می شود که این سیگنال های هورمونی یا گفتگو بین چربی و رگ های خونی در آن دسته از افرادی که فشار خون بالا دارند و افرادی که مبتلا به فشار خون بالا نیستند بسیار فرق دارد. برای آن که متوجه شویم چرا این چربی فشار خون را افزایش می دهد باید پیام های ارسالی را درک کنیم.

5-افسردگی

نتایج مطالعات نشان می دهند که چربی شکم و افسردگی رابطه ای قوی با یکدیگر دارند. چاقی مرکزی (افزایش نسبت دور کمر به دور باسن) که معمولا به آن چاقی شکمی می گویند جهت مهمی است که از طریق آن افسردگی در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نقش دارد. علائم افسردگی به وضوح با رسوب چربی احشایی که نوع چربی درگیر در بیماری است مرتبط بوده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1401 بروزرسانی: 30 مرداد 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2020

به "5 عارضه چربی شکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 عارضه چربی شکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید