آخرین شرایط وام از صندوق بین المللی پول

به گزارش مجله رویگری، رییس کل بانک مرکزی، آخرین شرایط وام از صندوق بین المللی پول را بیان کرد.

آخرین شرایط وام از صندوق بین المللی پول

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، آخرین شرایط وام از صندوق بین المللی پول را گفت.

آیا می توانید آخرین پیشرفت های درخواست خود را برای تأمین اقتصادی از صندوق بین المللی پول را ارائه دهید؟

پاسخ: ما جزو اولین کشور هایی بودیم که بیش از 40 روز پیش، از طریق ابزار سریع تأمین اقتصادی (RFI) درخواست یاری کردیم. به یاد داشته باشید، ما جزء پنج کشور اولی بودیم که به سختی تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفتیم و زمانی که رئیس صندوق بین المللی پول گفت صندوق بین المللی پول آماده یاری به کشور ها از طریق ابزار تأمین اقتصادی سریع (RFI) است، ما نیز به عنوان یکی از کشور های عضو درخواست خود را برای دسترسی به این امکان ثبت کردیم.

ما تمام اطلاعات و داده های مورد احتیاج صندوق بین المللی پول را برای ارزیابی صلاحیت مان ارائه داده ایم. این اطلاعات و آخرین اطلاعات اقتصادی در وب سایت بانک مرکزی ایران موجود است. من همچنین نامه ای به رئیس صندوق بین المللی پول ارسال نموده ام و از اینکه صندوق بین المللی پول قصد دارد در سرتاسر دنیا یاری کند، قدردانی نموده ام و از او خواسته ام سریعا درخواست ما را به هیئت عامل صندوق بین المللی پول ارائه دهد.

ایالات متحده گفته است که مانع درخواست می گردد و با آن مخالف است. پاسخ شما به موضع دولت آمریکا چیست؟

ما از ایالات متحده آمریکا درخواست یاری ننموده ایم! ما از صندوق بین المللی پول تقاضا کردیم که یک نهاد بین المللی غیرسیاسی، وابسته به سازمان ملل متحد که ما در طول 75 سال گذشته یکی از اعضای بنیانگذار و شرکت نماینده در آن بودیم. ایالات متحده آمریکا به مانند 190 کشور یا بیشتر کشورها، عضو صندوق بین المللی پول است. آخرین باری که من آنالیز کردم، ایالات متحده آمریکا صندوق بین المللی پول را اداره نمی نماید، و این رئیس صندوق و هیئت مدیره آن هستند که بر کار ها نظارت می نمایند و اطمینان حاصل می نمایند که صندوق بین المللی پول تعهدات و وظایف خود را انجام می دهند. اما می خواهم تکرار کنم که همه نهاد های مرتبط با سازمان ملل، صندوق بین المللی پول یا سازمان بهداشت دنیای (WHO)، باید از سیاست دور بمانند و به تعهدات نهادی خود عمل نمایند.

ایالات متحده استدلال می نماید که ایران از منابع خود به اندازه کافی برخوردار است و این کشور دارایی های زیادی دارد که می تواند در داخل کشور از آن برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا یاری بگیرد و ایالات متحده می گوید که ایران از این پول برای اهداف و احتیاج های بشردوستانه استفاده نمی نماید، بلکه برای فعالیت های دیگری مانند سیاست های منطقه ای از آن ها بهره می گیرد، پاسخ شما به این موضع چیست؟

بگذارید با نگاهی به شرایط واجد شرایط بودن RFI به سؤال شما پاسخ دهم و سپس به نگرانی های شما بپردازم. طبق گفته صندوق بین المللی پول، RFI به منظور یاری به یک کشور عضو با حمایت فوری اقتصادی پس از روبرو شدن آن کشور با شوک برون زا طراحی شده است که شکاف تأمین اقتصادی در ترازپرداخت ها را آشکار می نماید. پس از آن، صندوق بین المللی پول می خواهد اطمینان حاصل کند که آن کشور قادر به بازپرداخت وام به صندوق است و بدهی عمومی کشور پایدار است، این ها همه خوب و صحیح است. هنگامی که از ویروس کرونا دچار آسیب شدیم، با شوک منفی برون زا روبرو شدیم. برآورد های ما نشان می دهد که برای مهار شیوع ویروس، تقویت نظام مراقبت های بهداشتی و محافظت از پرسنل خط مقدم در بیمارستان ها و جا های دیگر و یاری به افرادی که شغل خود را از دست داده اند، ما احتیاج به 10 میلیارد یورو اضافه تر در تأمین اعتبار خارجی خود داریم، این حدود 2٪ از فراوری ناخالص داخلی ماست. این یک واقعیت است و ما این اطلاعات را با صندوق بین المللی پول به اشتراک گذاشته ایم.

بدیهی است، ما بیش از حد کفایت ذخایر خارجی برای تأمین این کمبود را داریم، اما تحریم های یکجانبه ایالات متحده دسترسی ما را محدود نموده است. اگر آن ها می خواهند از منابع خودمان بجای امکانات صندوق بین المللی پول استفاده کنیم، چرا آن ها در کنگره آمریکا به بسیاری از صدا ها گوش نمی دهند و تحریم ها را تسهیل نمی نمایند؟

در خصوص دوم، ما ذخایر کافی برای بازپرداخت صندوق بین المللی پول، از طریق کانال هایی که قبلاً در این سال ها از پرداخت یاری های خود به صندوق بین المللی پول استفاده می کردیم، را داریم و آخر اینکه، بدهی عمومی ما نیز بسیار پایین تر از آستانه ای است که برای اقتصاد های نوظهور شرایط پایدار به نظر می رسد، است. این ها واقعیت هایی هستند و من اطمینان دارم که کارمندان صندوق بین المللی پول به خوبی می دانند. با توجه به نحوه استفاده این وام، من قبلاً به رئیس صندوق بین المللی پول اطلاع داده ام که INSTEX و SHTA ابزار هایی هستند که به راحتی در دسترسند. این ها بطور خاص برای یاری به ما در واردات غذا و دارو طراحی شده اند. این کانال ها دارای مکانیزم های ایمنی و محافظتی مناسب برای برطرف هرگونه نگرانی های موجود هستند. علاوه بر این، این فرصت خوبی برای فعال کردن این کانال هاست، زیرا بسیاری از کشور های اروپایی مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در کوششند تا این کانال ها فعال شوند.

درباره دریافت وام چقدر واقع بین هستید؟ اگر صندوق بین المللی پول درخواست را رد کند، چه خواهید کرد؟

من بسیار امیدوار هستم که آن ها در این بحران غیرعادی که همه کشور های دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و ما نیز شامل آن هستیم، از مردم ایران حمایت نمایند. ما زندگی های بسیاری را، به مانند آمریکایی ها و اروپایی ها از دست داده ایم و در رابطه با جان باختگان امریکایی واروپایی نیز ابراز همدردی می کنم. به من اطلاع داده شده که کشور های اروپایی از کوشش های ما حمایت می نمایند، من مطمئن هستم که سایر کشور های دنیا نیز از درخواست ایران حمایت می نمایند. یک بار دیگر، شخصاً از رئیس صندوق بین المللی پول خانم جورجیووا می خواهم که این موضوع را جدی بگیرند. ما می خواهیم ریاست صندوق بین المللی پول درخواست RFI ما را به هیئت اجرایی خود برساند. این تنها چیزی است که ما می خواهیم. خانم جورجیووا باید سیاست را کنار گذاشته و وظایف حرفه ای خود را به طور کامل انجام دهد. صندوق بین المللی پول بسیار شبیه آتش نشانی در محله است، به محض اینکه خانه ای آتش بگیرد باید به نجاتش بشتابد و به دنبال بزرگترین صاحب خانه در این محله نگردد که از وی اجازه عمل بخواهد. اکنون زمان عمل است، تاریخ درمورد اعمال همه ما قضاوت می نماید و آن داوری به آسانی که فکر می کنیم نخواهد بود.

شما اشاره می کنید که ایران دارای منابع خارجی برای تأمین کمبودهاست. آیا این همان پولی است که به دلیل تحریم در خارج از کشور منجمد می گردد؟ آیا شما از ایالات متحده می خواهید اجازه دهد که این ذخایر از طریق کانال اقتصادی سوئیس و INSTEX منتقل شوند؟

بله، همانطور که شما به خوبی می دانید، ذخایر بانک مرکزی تحت تحریم ایالات متحده آمریکا در خارج از کشور است که غیرقانونی و یک جانبه است و من می خواهم در این باره صریح و واضح باشم. آنچه ما می گوییم این است که باید تحریم ها به طور کلی برداشته گردد، اما متأسفانه، بازیگرانی در دولت ایالات متحده هستند که احترام چندانی به قوانین و نظم بین المللی ندارند. خزانه داری آمریکا، کانال سوئیس را به عنوان ابزار و کانالی برای اهداف بشردوستانه اعلام نموده است، INSTEX نیز برای واردات غذا و دارو طراحی شده است، اگر آمریکا نسبت به ادعا های خود صادق باشد، ما نیز باید در این دو کانال از ذخایر خود استفاده کنیم.

چقدر پول ایران به دلیل تحریم ها در حساب های خارج از کشور منجمد شده است؟

ما ارقام مربوط به ذخایر خود را در حساب های تراز پرداخت خود منتشر می کنیم، این تعداد مطابق با آنچه در چند سال گذشته داشته ایم، است.

تفاوت و تفکیک تقاضای شما از صندوق بین المللی پول چیست؟ مبلغ پولی که ایران به صندوق پرداخت نموده است و وام چقدر است؟

چنین تفاوت و تفکیکی وجود ندارد. صندوق بین المللی پول مانند اتحادیه اعتباری است، کشور های عضو با این امید که صندوق بین المللی پول در صورت لزوم وام برای آن ها و سایر کشور ها در این سال ها در آن مشارکت می نماید. در راستای مقررات و محدودیت های صندوق بین المللی پول، ما حدود 3.6 میلیارد SDR را در قالب RFI تقاضا نموده ایم. این برابر با 100٪ از سهمیه ما در صندوق بین المللی پول است، و باید از تجمیع منابعی باشد که صندوق بین المللی پول برای مبارزه با بحران اخیر ویروس جمع نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 885

به "آخرین شرایط وام از صندوق بین المللی پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط وام از صندوق بین المللی پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید