با محدودیتهای اقتصادی روبرو هستیم، راهکارهای جدیدی برای توسعه همکاریهای بین المللی پیش بینی می کنیم

به گزارش مجله رویگری، رئیس دانشگاه تهران با بیان اینک سعی می کنیم راهکارهای جدیدی برای توسعه همکاری های بین المللی پیش بینی کنیم، گفت: بالاخره ما در ایران با محدودیت های اقتصادی روبرو هستیم و پشتیبانی های اقتصادی برای اعزام استاد و دانشجو به کشورهای دیگر را سال جاری از دست دادیم اما سعی کردیم با توافق با بعضی دانشگاه ها، مواردی همچون تامین اقامت طرفین هزینه های دانشجو و استاد را کاهش دهیم.

با محدودیتهای اقتصادی روبرو هستیم، راهکارهای جدیدی برای توسعه همکاریهای بین المللی پیش بینی می کنیم

دکتر محمود نیلی احمدآبادی در گفت و گو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب به فعالیت های بین المللی دانشگاه تهران اشاره نمود و گفت: ما رئیس اتحادیه دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه هستیم و این موضوع فرصتی ویژه ای برای دانشگاه تهران و دانشگاه های دیگر کشور فراهم می نماید که هم بتوانیم از دستاوردهای آنها استفاده کنیم و هم اینکه در عرصه بین المللی شناخته شویم.

وی در ادامه توضیح داد: اخیرا با محدودیت مسافرت ها و جابجایی پول در عرصه بین المللی روبرو هستیم اما با این وجود فعالیت ها و نشست های خود را در قالب فضای مجازی انجام می دهیم. ضمن اینکه دانشگاه تهران در حوزه آب و بهداشت آب و فضای دیجیتال نیز عضو کارگروه های بین المللی بود که تحولی در این عرصه را ایجاد نموده است.

نیلی اظهار کرد: شکل دوم همکاری های دانشگاه تهران با سایر دانشگاه های خارجی به شکل نهادی با سایر کشورها است. ما حتی با بنیاد کره موسسه مشترک تشکیل دادیم اما کره ای ها به دلیل بحث های تحریم دو سالی است که نتوانستند تعهدات خود را انجام دهند اما ما همچنان سعی کردیم تعهدات خود را حفظ کنیم تا با بهبود شرایط فعالیت خود را شروع کنیم.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به تشکیل مرکز همکاری مشترک با کشورهای چین و روسیه گفت: با تعدادی از دانشگاه ها مثل دانشگاه های آمریکا، فرانسه، سوئد، آلمان و ... دوره های مشترک برگزار می کنیم که البته در تعامل با بعضی از کشورها با مشکل ویزا روبرو شدیم و در سایر کشورها نیز محدودیت هایی به دلیل شیوع کرونا شکل گرفت که اگر پروتکل های بهداشتی اجازه بدهد تبادل استاد و دانشجو را خواهیم داشت.

نیلی ادامه داد: در حال حاضر همکاری های بین المللی دانشگاه تهران با سایر دانشگاه ها به صورت نهادی، مشترک و انفرادی است و ما سعی کردیم مقالات مشترک و طرح های مشترک بین دانشگاهی را افزایش دهیم به طوریکه امروزه بین 25 تا 30 درصد مقالات ما مقالات مشترک با نویسندگان سایر دانشگاه های معتبر است.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: مشکل ویزای ما با دانشگاه آمریکا بعد از ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا به وجود آمده و اگر دانشجو یا استادی به کشور آمریکا سفر کند با محدودیت روبرو خواهد شد مگر اینکه استادی گرین کارت داشته و یا مقیم آن کشور باشد.

وی گفت: در حال حاضر برای همکاری با دانشگاه های کشور آمریکا بیشتر با مشکل ویزا روبرو هستیم و در دانشگاه های دیگر جهان به جز محدودیت های بهداشتی مشکل ویژه ای گزارش نشده است. در واقع قبل از توافق برجام دانشگاه های آمریکایی تمایل و اشتیاق زیادی برای همکاری با دانشگاه ایران را داشتند و ما قبل برجام نیز این همکاری ها را در قالب تبادل استاد و دانشجو داشتیم.

دکتر نیلی گفت: بزرگترین کار مشترکی که با دانشگاه های آمریکا انجام دادیم پروژه ای در قالب دوره مشترک قراردادی برای دوره کارشناسی ارشد و کارشناسی بود که هنوز نیز این پروژه در جریان است و هیات بلندپایه از دانشگاه آمریکا برای گفت وگو و توسعه همکاری ها به ایران آمدند و ما نیز به دلیل کیفیت بالای دانشگاه های آمریکایی تمایل به ادامه همکاری داریم. زیرا دانشگاه های آمریکا در بین 10 و 100 دانشگاه برتر جهان صندلی دارند.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: ما به عنوان دانشگاه تهران علاقمندیم با معتبرترین مراکز علمی کار کنیم. چرا که علم را نمی گردد به واسطه گرفت بهتر است از منشأ آن یعنی از جایی که بیشترین زایش اتفاق می افتد کسب کرد. اگرچه به دلیل عملکرد دانشگاه های ایران، دانشگاه های آمریکا نیز تمایل به این همکاری دارند. اما امیدوار هستیم مرزی در حوزه علم وجود نداشته باشد و سیاست های نابخردانه ای که دولت ترامپ در پیش گرفته بود و نه به نفع آمریکا و نه ما است از بین برود و زمینه های همکاری های علمی بیش از گذشته فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1286

به "با محدودیتهای اقتصادی روبرو هستیم، راهکارهای جدیدی برای توسعه همکاریهای بین المللی پیش بینی می کنیم" امتیاز دهید

910 کاربر به "با محدودیتهای اقتصادی روبرو هستیم، راهکارهای جدیدی برای توسعه همکاریهای بین المللی پیش بینی می کنیم" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با محدودیتهای اقتصادی روبرو هستیم، راهکارهای جدیدی برای توسعه همکاریهای بین المللی پیش بینی می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید