استیلی: اگر بازی با کانادا لغو شود باید غرامت سنگینی بدهیم

به گزارش مجله رویگری، مدیر تیم ملی فوتبال ایران گفت: اسکوچیچ از من خواست به باقری و خانبان بگویم از بین پرسپولیس و تیم ملی یکی را انتخاب کنند.

استیلی: اگر بازی با کانادا لغو شود باید غرامت سنگینی بدهیم

به گزارش انتخاب، حمید استیلی درباره این بحث که کریم باقری و مهرداد خانبان یا باید در تیم ملی باشند یا پرسپولیس، نظر دراگان اسکوچیچ بوده است، گفت: بحث فنی در حوزه اختیارات اسکوچیچ است و به ما ربطی ندارد. طبق صحبتی که با سرمربی تیم داشتیم، از من خواست به باقری و خانبان بگویم از بین تیم ملی و پرسپولیس یک تیم را انتخاب کنند. بازی های حساسی پیش رو داریم و باید زمان بیشتری به تیم ملی اختصاص بدهیم. مربیان باید در اختیار کادرفنی باشند.

وی ادامه داد: اسکوچیچ درخواست اضافه شدن یک تا دو عضو نو به کادرفنی را از ما داشته است که البته در اردوی آینده به تیم ملی اضافه نمی شوند و اگر کارشان قطعی شود، پس از بازی با کانادا به تیم ملی می آیند. من با باقری و خانبان صحبت کردم و قرار شد پس از بازگشت از تبریز صحبت کنیم. امیدوارم موضوع حل شود. حوزه انتخاب کادرفنی برعهده سرمربی است.

مدیر تیم ملی فوتبال ایران مطرح نمود: به تازگی با مهرداد خانبان آشنا شده ام، اما دوستی ام با کریم باقری دیرینه است. با هم برادر و رفیق هستیم. اگر دست من باشد دوست دارم تا خاتمه کار در کنار ما باشد، اما این موضوع در حوزه اختیارات سرمربی تیم ملی است. او انتخاب می کند چه نفراتی کنار تیم ملی باشند.

استیلی درمورد دلیل انتخاب اکوادور به عنوان دومین حریف تدارکاتی تیم ملی، پاسخ داد: پس از نهایی شدن بازی با کانادا، دنبال گزینه دوم بودیم. با السالوادور هم صحبت کردیم و تقریبا کار نهایی شده بود، اما اسکوچیچ دوست داشت با اکوادور بازی کنیم. حتی پس از قرعه کشی هم صحبت صحبت از این تیم و کانادا بود، اما اکوادور در تاریخ 11 ژوئن (21 خرداد) می خواست با مالی بازی کند. در ادامه برای مالی در تاریخ 9 ژوئن بازی های آفریقایی گذاشتند و دیدار این تیم با اکوادور لغو شد. بلافاصله توانستیم در زمانی کوتاه با اکوادور ارتباط برقرار کنیم و خودمان را جایگزین مالی کردیم.

وی ادامه داد: اکوادور به ما گفت به آمریکا بیایید و گفتیم شرایط گرفتن ویزای این کشور برای ما خیلی سخت و زمانبر است. از این تیم دعوت کردیم هرجایی که می توانند با ما بازی کنند. در حال حاضر ورزشگاه نهایی نشده است. صحبت های کامل درمورد بازی کردن اجرا شده و هر دو طرف مایل به برگزاری این مسابقه هستند، اما هنوز زمین مشخص نشده است.

مدیر تیم ملی فوتبال ایران درخصوص اینکه آیا امکان دارد بازی خارج از کانادا برگزار شود، مطرح نمود: زمین باید به هر دو تیم نزدیک باشد. اگر قرار است خارج از کانادا بازی برگزار شود باید جایی برویم که هر دو تیم بتوانند به آنجا بیایند. بحث ویزا است. بحث این بود برای برگزاری مسابقه به اسپانیا برویم، اما برای ما و اکوادور مقدور نیست در این زمان کم ویزای این کشور را بگیریم. حتی اگر بازی بدون تماشاگر باشد، باید جایی برویم که دو تیم بتوانند در آن بازی کنند.

استیلی درباره اینکه در گذشته فدراسیون فوتبال برای بازی محبت آمیز با تیم هایی مثل غنا و مالی هزینه زیادی می کرد و مورد انتقاد قرار می گرفت، اما اکنون که تیمی مثل کانادا به ما پول هم می دهند، بار دیگر انتقاد می شود، گفت: قبل از قطعی شدن بازی با کانادا، فشار زیادی روی ما بود. ما هم پس از رفتن به قطر برای قرعه کشی جام دنیای، توانستیم با سرمربیان و مدیران تیم ها ارتباط مستقیم ایجاد کنیم. این ارتباط مستقیم سبب شد برخی ایجنت ها حذف شوند. از زمان صفایی فراهانی در فدراسیون فوتبال که برای بازی تدارکاتی مثلا در آمریکا، مقداری پول گرفتیم دیگر هیچ پولی نتوانستیم برای این بازی های محبت آمیز بگیریم.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته برای برگزاری بازی با ضعیف ترین تیم ها هم پول دادیم. اکنون برای دیدار با کانادا مبلغی هم می گیریم. قرار است اول ژوئن (11 خرداد) به کانادا بر ویم. این کشور هزینه محل اقامت، محل تمرین و خوراک تیم را برای چهار روز به ما می دهد و فقط پرواز با خودمان است. اتفاق خیلی خوبی افتاده است.

استیلی اضافه کرد: اکنون توانایی داریم خودمان مستقیم با فدراسیون ها ارتباط برقرار کنیم یا یک نفر مستقیم با ما وارد صحبت می شود. بحث مهم این است که چه اتفاقی رخ داده تا توانستیم درآمدزایی کنیم.

وی درمورد اینکه با وجود شرایط فعلی کشور آیا امکان نداشت از بازی با کانادا بیشتر از 400 هزار دلار درآمدزایی کرد، گفت: اگر امکان داشت انجام می دادیم. کانادا ابتدا مبلغ پایین تری به ما داده بود، اما زور زدیم تا مبلغ را به این رقم رساندیم. با کانادایی ها صحبت می کنیم تا در صورت امکان تبلیغات بگیریم و درآمدی هم برای ما ایجاد شود. همچنین می خواهیم درمورد فروش پیراهن هم در صورت امکان درآمدزایی کنیم.

مدیر تیم ملی فوتبال ایران هم درخصوص اینکه آیا دراگان اسکوچیچ هم برای تدارکات این تیم مانند برخی مربیان سابق تیم ملی مذاکراتی با کشور های مختلف انجام داده و بسته پیشنهادی داشته است، گفت: او هم صحبت هایی کرده، اما تا به امروز بسته پیشنهادی به ما نداده است. فقط خواسته بازی های محبت آمیز را تدارک ببینیم. البته در قطر هم با برخی مربیان کروات که در قرعه کشی حضور داشتند صحبت کرد، اما قطعا این پیشنهادات معقول نبوده است. برای ماه سپتامبر و فیفادی بعدی هم می خواهیم دو بازی محبت آمیز قوی داشته باشیم.

استیلی درباره اینکه آیا امکان برگزاری بیشتر از دو بازی محبت آمیز برای تیم ملی در فیفادی پیش رو وجود نداشت، توضیح داد: دنبال این بودیم حتی چهار بازی داشته باشیم. پس از قرعه کشی جام دنیای در تاریخ 12 فروردین شروع به ارتباط گرفتن با کشور های زیادی کردیم و لیست آن ها وجود دارد. تمام تیم های اروپایی بازی های شان پر است. فقط روسیه بازی نداشت. آن ها هم ابراز تمایل کردند، اما طبق استعلامی که از فیفا گرفتیم مشخص شد نمی توانیم با این تیم بازی کنیم. آلبانی هم ما را دعوت کرد، اما از لحاظ مالی باید پولی به این کشور پرداخت می کردیم و برای این تیم پرواز اختصاصی می گرفتیم. قرار بود در تهران یا قطر با این تیم بازی کنیم، اما با توجه به برگزاری دیدار ما با کانادا، آلبانی از رده خارج شد.

وی مطرح نمود: در ادامه بحث سنگال به وجود آمد. خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه طبق ارتباطی که با سفارت این کشور داشت ارتباط گرفت. به دلیل اینکه هنوز ورزشگاه دیدار ما با اکوادور قطعی نشده است دنبال این هستیم اگر این بازی برگزار نشد، طبق ارتباط خوبی چه وزارت خارجه با سنگال دارد، 12 یا 14 ژوئن (22 یا 24 خرداد) در ورزشگاه آزادی با این تیم بازی کنیم. البته این هم به شرطی است که سنگالی ها قبول کنند به ایران بیایند.

مدیر تیم ملی فوتبال ایران درمورد اینکه آیا اگر بازی با اکوادور قطعی شود، این امکان وجود ندارد تا تیم ملی باز هم در تهران با سنگال بازی کند، گفت: اگر دوم ژوئن (12 خرداد) با کانادا بازی داشتیم، احتمال این موضوع وجود داشت، اما قرارداد این بازی برای روز 5 ژوئن امضاء شده و دیگر نمی توانیم کاری انجام بدهیم.

استیلی درباره اینکه اگر بازی با کانادا لغو شود، چگونه دو طرف می توانند از هم غرامت بگیرند، با بیان اینکه ممکن است حاشیه هایی ایجاد شود توضیح داد: پس از صحبت های نخست وزیر کانادا، فدراسیون فوتبال این کشور مستقل صحبت کرد که فوتبال و ورزش به مدی قدرت دارند که ملت ها را به هم نزدیک کنند. ما هم در صحبتی که در فدراسیون فوتبال با خطیب زاده داشتیم گفتیم تیم ملی پیام آور صلح و دوستی است و از طریق فوتبال و ورزش می تواند ملت ها را به هم نزدیک کند. ورزش واقعا از سیاست جدا است. شاید در بخشی از ورزش دخالت سیاسیون باشد، اما روح ورزش جدا از این مسئله است. اگر بازی لغو شود، کشوری که این کار را انجام داده باید جریمه سنگینی پرداخت کند.

وی اضافه کرد: به هر کشوری می رویم ایرانی ها با محبت جلو می آیند و احساس می کنند کنار ما هستند. در جام دنیای 98 دکتر آصفی سفیر ایران در فرانسه بود. او می گفت با وجود هزینه های زیادمان نتوانستیم ایرانی ها را دور هم جمع کنیم، اما تیم ملی با یک بازی بدون صرف هزینه، همه ایرانی ها را جمع کرد. آن ها لباس ایران را پوشیده و گفتند ما ایرانی هستیم. کنارمان در ورزشگاه بودند. ورزش و فوتبال می تواند ملت ها را به هم نزدیک کند. وقتی سفرای ما به کشور های مختلف می فرایند، احتمال دارد برخی بیایند و اتفاقاتی را رقم بزنند، اما مردم فوتبال را دوست دارند. شاید چیز هایی هم بگویند، اما به بحث سیاسی وارد نمی شویم. تیم ملی متعلق به تمام ایرانی ها در تمام دنیا و پیام آور صلح و شادی است.

مدیر تیم ملی درباره تعامل با سازمان لیگ برای برنامه های این تیم، گفت: چند روز قبل همراه با ماجدی با سهیل مهدی جلسه داشتیم. باید برای گرفتن ویزای کانادا به استانبول برویم. اسکوچیچ از مهدی درخواست کرده 2-3 روز بعد از شروع فیفادی، بازی های لیگ تمام شود. اکنون تیم های خاتمهی جدولی فجرسپاسی، شهرخودرو و نفت مسجد سلیمان و البته پرسپولیس و سپاهان که برای رتبه دومی تلاش می کنند بازی دارند. از او خواستیم بازی ها را عقب اندازد، اما گفت چنین امکانی ندارد.

استیلی ادامه داد: باید از سرکنسول خودمان در استانبول تشکر کنیم که به ما کمک کرده زودتر بتوانیم ویزا بگیریم، اما باید زودتر به این شهر برویم. این موضوع برای ما میسر نشده است. برای اخذ ویزا مراحلی وجود دارد. خیلی از بازیکنان لژیونر می توانند زودتر از اتمام لیگ به ما برسند، اما برای برگزاری لیگ مشکل داریم. کشور قطر 6-5 ماه قبل از جام دنیای به اردو می رود و به ما گفته اند لیگ شان را بدون ملی پوشان برگزار می کنند. درمورد تیم ملی باید همه کمک کنند. باید به برخی مربیان زنگ بزنی و خواهش کنیم بازیکنان را به ما بدهند تا برای گرفتن ویزا به استانبول برویم.

وی درباره زمان اعلام لیست تیم ملی، گفت: طبق قرارداد شفافی که کانادا برای ما فرستاده فقط 50 نفر را می توانیم به این کشور ببریم. البته گفته بودند قرار است 80 نفر را به این کشور ببریم، اما اینگونه نیست. گرفتن ویزای کانادا زمانبر است. طبق کدی که وزارت خارجه به ما در استانبول داده قرار است از این طریق ویزا بگیریم. اسکوچیچ لیست 31 نفره داده، اما برای اخذ ویزای سایز عوامل تیم مثل کادرفنی، پزشکی و... از او خواهش کردیم این نفرات را به 25 بازیکن برساند. البته هنوز این لیست را به ما نداده، اما برای 31 نفر کار ها را انجام می دهیم.

مدیر تیم ملی درخصوص اینکه اعضای هیات رییسه هم به کانادا می آیند، گفت: فعلا خیر، زیرا 10 خرداد مجمع فدراسیون فوتبال را داریم و اعضای هیات رییسه در لیست ما نیستند. ما سه تدارکات و سه ماساژور داریم و آن ها هم باید به کانادا بیایند. تیم کره جنوبی با 110 نفر به تهران آمده بود، ولی سعی داریم تا جایی که امکان دارد افرادی که کنار تیم هستند با خودمان به کانادا ببریم.

استیلی درباره اظهارات میرشاد ماجدی مبنی بر اینکه برخی قصد داشتند بازی های محبت آمیز ما را به هم بزنند و همچنین شائبه ارتباط یک ایجنت کامرونی با سرمربی تیم ملی، توضیح داد: به این دلیل برای برگزاری بازی های محبت آمیز چراغ خاموش جلو رفتیم تا در وسط راه کسی نیاید و بازی ها را به هم بزند. با خود فدراسیون ها مستقیم ارتباط گرفتیم. فرد مذکور ارتباطی با سرمربی تیم ملی ندارد. او از قطر نزد ما آمد و گفت می توانم بازی هایتان را هماهنگ کنم، اما وقتی دیدیم رزومه اش مشکل دارد صرف نظر کردیم. اگر سمتش می رفتیم قراردادی می بست و بندی را می گذاشت که نتوانیم با کانادا بازی کنیم و در آن حالت باید جریمه ای مثل ویلموتس پرداخت می کردیم.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1978

به "استیلی: اگر بازی با کانادا لغو شود باید غرامت سنگینی بدهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیلی: اگر بازی با کانادا لغو شود باید غرامت سنگینی بدهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید