آشنایی با نحوه پرورش عقرب و فواید زهر عقرب

به گزارش مجله رویگری، پرورش عقرب به دلیل خواص درمانی بینظیر سم آن بسیار با ارزش و پر سود است. در ادامه این مطلب شرایط نگهداری و نحوه پرورش عقرب گرداوری شده است.

آشنایی با نحوه پرورش عقرب و فواید زهر عقرب

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - یکی از مشاغل خانگی که علیرغم خطرناک بودن آن سود بالایی را نصیب پرورش دهندگان خود میکند، پروش عقرب است. پرورش عقرب در ایران به ویژه در مناطق کویری کشور به دلیل مساعد بودن شرایط محیطی پرورش این جانور میتواند به یکی از مشاغل مفید تبدیل گردد و به برطرف مشکل بیکاری در این مناطق یاری قابل توجهی نماید.

در ایران بیش از 60 گونه عقرب وجود دارد که سم 4 نوع آن ارزشمند و دارای خواص درمانی است. جالب است بدانید از هر 150 هزار عدد عقرب به طور میانگین 25 گرم سم خشک عقرب به دست می آید و هر گرم زهر عقرب هفتاد تا هشتاد میلیون تومان به تناسب غلظت آن خریده می گردد . بنابراین در صورت آشنایی با نحوه صحیح پرورش و نگهداری عقرب سود کلانی در انتظار میباشد. در این بخش از خبرنگاران قصد داریم تا شما را با نحوه پرورش عقرب و شرایط محیطی مورد احتیاج این جانور آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نحوه پرورش عقرب

پرورش عقرب باید در جعبه های شیشه ای که با ظروف پلاستیکی با دربهای محکم جمع آوری می شوند، باشد. عقرب ها به سرعت تکثیر می شوند و در هر بار شمار زیادی عقرب (رقمی معادل صد عقرب)متولد می گردد؛ فصل خرید عقربها از مهرماه تا اواسط اردیبهشت است. شرایط نگهداری عقربها به توضیح زیر میباشد:

دما: دمای مناسب برای پرورش عقرب بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد است. همچنین لازم است برخی مواقع این دما تا 37 درجه سانتیگراد نیز بالا رود. به طور کلی دمای متغیر محیط برای تنظیم دمای بدن عقربها لازم است، از این رو داشتن یک سیستم گرمایشی در محل نگهداری لازم است.

تغذیه: برای تغذیه عقربها میتوان از حشرات کوچکی نظیر کرم خاکی یا جیرجیرک استفاده نمود. همچنین دادن مواد تقویتی نیز هفتهای چند بار به عقربها توصیه میگردد. گفتنی است با توجه به اینکه عقربها در شب غذا می خورند، شرایط تغذیه را به گونه ای فراهم کنید که با طبیعت این جانور هماهنگ باشد.

نور: عقربها محیط تاریک را میپسندند بنابراین نوردهی چندانی مورد احتیاج نیست. دقت داشته باشید که فضاهای مربوط به تهویه را حتما با توریهای دارای سوراخ ریز بپوشانید، زیرا عقربها از هر سوراخی برای فرار استفاده میکنند. همچنین بهتر است از یک دوره روشنائی و تاریکی متناوب برای محیط نگهداری عقرب بهره ببرید که زمان تاریکی آن اندکی از زمان روشنائی بیشتر باشد .

آب: احتیاج آبی بدن عقرب بسیار پایین ست، با این وجود لازم است یک ظرف آب کم عمق (آنقدر که عقرب در آن غرق نگردد) نیز در محیط نگهداری عقرب قرار داده گردد .

محل نگهداری: برای پرورش عقرب، باید از محلهای سرپوشیده بهره ببرید. به عنوان مثال میتوانید یک تانک (مخزن) کوچک شیشه ای رو در نظر بگیرید، قسمت پایینی تانک باید با شن بیابانی یا شنهای ساحلی پر گردد. لازم است تانک دارای تهویه مناسب باشد و مواردی مثل کنده درخت و ظرف آب کم عمق نیز به رشد بهتر عقربها یاری میکند. همچنین تامین گرما و رطوبت مناسب یک مسئله حیاتی برای پرورش عقرب می باشد .

فواید زهر عقرب

سم عقرب از خواص درمانی و دارویی بسیاری برخوردار است و در پزشکی و داروسازی از آن استفاده فراوان میگردد. زهر این جانوران کوچک از ترکیبات شیمیایی متنوعی تشکیل شده است که هر کدام خواص درمانی متفاوتی دارد. برخی از اجزای سمی عقرب، برای درمان بیماری های اتوایمیون (بیماری هایی که ناشی از کارکرد نادرست سیستم ایمنی بدن است) نظیر ام اس، لوپوس، بیماری کورن، پسوروزیازیس و آرتریت روماتوئید، کولیت زخمدار، بیماری التهاب روده عظیم، سیروز صفراوی، دیابت نوع 1 و 2 و برخی دیگر مورد توجه قرار گرفته است. همچنین از سم عقرب میتوان بر علیه انواع تومورهای بدخیم، سرطان بافت هم بند، تومورهای مغزی و نخاعی، سرطان پستان و همچنین در تشخیص سرطان های ریه، پوست، مری، گردن رحم و کولون استفاده نمود. کاربرد دیگر آن در پزشکی در اختلالات انعقادی، پرفشاری خون، بیماری های عروقی مغزی و به عنوان آنتی بیوتیک بر علیه قارچ ها، باکتری ها، انگل ها و ویروس ها است .

خطرات عقرب

برخی از گونه های عقرب از سمیترین جانداران کره زمین هستند. زهر عقرب مایعی بی رنگ و شفاف است که خاصیت قلیایی تا خنثی دارد و در واقع نوعی پروتئین است. زمانی که فردی توسط عقرب گزیده میگردد، این سم باعث نابودی گلبول های قرمز خون می گردد و در محل گزش نیز تغییر رنگ موضعی و تورم دردناک ایجاد می نماید . علاوه بر آسیب به گلبول های قرمز، زهر عقرب علائم عصبی نیز ایجاد می نماید که شامل بی قراری، تشنج، راه رفتن نامتعادل، آبریزش از دهان، حساسیت شدید پوست به لمس، انقباضات ماهیچه ای، درد شکم و کاهش کارکرد سیستم تنفسی و در موارد شدید مرگ است. .برای آشنایی با نحوه درمان خانگی نیش عقرب مطالعه لینک زیر را به شما پیشنهاد میکنیم.

درمان خانگی نیش عقرب و اقدامات فوری عقرب گزیدگی

منبع: setare.com
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1289

به "آشنایی با نحوه پرورش عقرب و فواید زهر عقرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نحوه پرورش عقرب و فواید زهر عقرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید