آمریکا به فکر شرایط حقوق بشر خود باشد

به گزارش مجله رویگری، سخنگوی وزارت خارجه چین درباره رواج نژاد پرستی در آمریکا گفت که این موضوع یک مسئله عمیق و سیستماتیک در جامعه آمریکاست.

آمریکا به فکر شرایط حقوق بشر خود باشد

به گزارش خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین چهارشنبه بعد از ظهر به وقت تهران در نشست هفتگی با خبرنگاران شرکت کرد و به سئوالات حاضران درباره مسائل روز چین و جهان پاسخ گفت.

به گزارش وبگاه وزارت خارجه چین وانگ ونبین سخنگوی این وزارتخانه درباره رواج نژادپرستی در آمریکا گفت: ما گزارش های مربوط به این مسئله را پ یگیر هستیم. در ایالات متحده نژادپرستی سیستماتیک و مداوم است. تبعیض نژادی یک مسئله عمیق در جامعه آمریکاست و یک مسئله جدی حقوق بشر است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش ها حدود 60٪ آفریقایی ساکن آمریکا می گویند که هنگام درخواست شغل یا خرید مرتباً مورد تبعیض قرار گرفته و بسیاری از آنها معمولاً هنگام تقاضای مسکن، وام یا امور بیمه تبعیض را تجربه می کنند. در ایالات متحده، در میان افرادی که کاملا واکسینه شده اند، 64.3 درصد سفیدپوست هستند در حالی که تنها 8.6 درصد آفریقایی تباران واکسینه شده اند. آنچه حتی بیشتر تکان دهنده است این است که احتمال کشته شدن افراد سیاهپوست از طریق پلیس سه برابر افراد سفیدپوست است.

این دیپلمات چینی ادامه داد: تبعیض نژادی در ایالات متحده هم در قوانین این کشور منعکس شده است. برای قربانیان تبعیض نژادی سخت است که از طریق قانونی از حقوق خود محافظت کنند. ایالات متحده هیچ .معیاری برای جرایم نفرت محور وهیچ قانونی برای جلوگیری از اقدامات نفرت محور وخشن در فضای آنلاین ندارد.

این دیپلمات چینی با اشاره به قتل جورج فلوید از طریق پلیس آمریکا گفت، امیدواریم که دولت ایالات متحده بتواند به مسائل حقوق بشر خود سر و سامانی داده ، اقدامات عینی انجام دهد و سازوکار قانونی را بهبود ببخشد، نه اینکه سخنان غیرمسئولانه درباره شرایط حقوق بشر دیگران بیان کند.

جورج فلوید شهروند 46 ساله سیاهپوست، اوایل خرداد سال گذشته از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود 9 دقیقه، حین بازداشت از طریق شاوین، مامور پلیس آمریکا و چند مامور دیگر جانش را از دست داد. علت بازداشت فلوید از طریق شاوین و همکارانش این بود که برای خرید در یک مغازه، 20 دلاری تقلبی به فروشنده تحویل داده بود.

انتسار ویدئو صحنه به قتل رسیدن فلوید موج گسترده ای از اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس را در آمریکا در پی داشت که به دیگر کشورهای جهان هم کشیده شد. قتل چند شهروند سیاه پوست دیگر از طریق پلیس آمریکا هم در شعله ور شدن بیش از پیش این اعتراضات موثر واقع شده است.

دادگاه رسیدگی به اتهام قتل درجه سوم از طریق درک شاوین، حدود سه هفته به طول انجامید و در نهایت پس از امتناع او از ارائه دفاعیات در دادگاه، گناهکار شناخته شد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1611

به "آمریکا به فکر شرایط حقوق بشر خود باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا به فکر شرایط حقوق بشر خود باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید