ادعای سعودی و پاسخ ایران، چه تاثیری بر قیمت نفت گذاشت؟ ، خبری که اثر روانی تحریم های نفتی آمریکا را خنثی کرد

به گزارش مجله رویگری، CNBC نوشت: بهای نفت روز دوشنبه اندکی کاهش یافت اما سرمایه گذاران بازار اوراق بهادار آمریکا اطمینان دارند که طرح های محرک مالی چین که روز یکشنبه برای پیشرفت دومین اقتصاد دنیا رونمایی می گردد، کافی است تا تقاضای خام را تقویت کند.

ادعای سعودی و پاسخ ایران، چه تاثیری بر قیمت نفت گذاشت؟ ، خبری که اثر روانی تحریم های نفتی آمریکا را خنثی کرد

به گزارش انتخاب، در ادامه این تحلیل آمده است: در شروع معاملات بهای نفت خام برنت به زیر 83 دلار تنزل یافت که بخشی از آن به دلیل نگرانی از تنش های تجاری میان چین و آمریکا و تضعیف تقاضای تفت خام چین بود. اما دوباره با امید بستن سرمایه گذاران به طرح بانک مرکزی چین مبنی بر کاهش وجه التزام وام گیرندگان و اثر آن بر افزایش رشد مالی، قیمت ها مجددا کمی بالا رفت.

تحلیلگران می گویند که هر بار چین نرخ بهره را کاهش می دهد، تقاضا برای نفت خام رجحان می گیرد. همچنین قیمت ها پس از تایید خبر انفجار در بزرگترین پالایشگاه کانادا اندکی افزایش یافت. بهای نفت خام برنت نیز به رکورد 83 دلار در چهار سال گذشته رسید. بهای نفت خام آمریکا نیز در سرانجام معاملات روز دوشنبه در رقم 74 دلار بسته شد. معامله گران نفتی ابتدا به حراج بلوکی در بازار سهام چین واکنش نشان دادند اما با شروع به کار بازار آمریکا در نرخ بالاتر، به شدت به عقب رانده شدند.

همچنین با انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه صادرات نفت ایران پس از اعمال تحریم های نفتی نیز همچنان ادامه خواهد یافت، قیمت به زیر 83 دلار نیز برای مدتی سوق داده شد. به گفته وزیر انرژی هند، دو شرکت بزرگ پالایشی در هند، برای ماه نوامبر سفارش هایی به ایران دادند.

روز آدینه یکی از مقامات کاخ سفید گفته بود که آمریکا استثنائاتی برای تحریم های نفتی ایران قائل خواهد شد. واشنگتن بر کشورها و شرکت های نفتی فشار می آورد که پس از شروع تحریم های جدید از تاریخ 4 نوامبر، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند.

هفته گذشته ولیعهد عربستان قول داد که فراوری کشورش را به ده و هفت دهم میلیون بشکه در روز برساند که فراوریی بی سابقه تلقی می گردد. اما روز دوشنبه، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران بیان کرد که ادعای سعودی ها مبنی بر جایگزینی نفت خام ایران در بازار بی پایه و اساس است. زنگنه گفت که کاهش صادرات نفت خام ایران نه توسط عربستان سعودی و نه هیچ کشور دیگری در بازار جبران نخواهد شد. طبق گفته تحلیلگران عامل دیگر اثرگذار بر رفتار سرمایه گذاران خبرهایی از کاهش میزان ذخایر نفتی آمریکا بوده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 493

به "ادعای سعودی و پاسخ ایران، چه تاثیری بر قیمت نفت گذاشت؟ ، خبری که اثر روانی تحریم های نفتی آمریکا را خنثی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای سعودی و پاسخ ایران، چه تاثیری بر قیمت نفت گذاشت؟ ، خبری که اثر روانی تحریم های نفتی آمریکا را خنثی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید