اشتغالزایی به سبک جعفری ها

به گزارش مجله رویگری، مژگان مهرابی-خبرنگار: کاسب خوشنام بازار و درآمدش زیاد بود. چرخ زندگی اش خوب می چرخید.

اشتغالزایی به سبک جعفری ها

کم و کسری نداشت که دغدغه ذهنش شود ولی از اینکه خودش در رفاه باشد و دیگری در تنگدستی حس خوبی نداشت. دلش می خواست برای همنوعانش کاری انجام دهد. برای کسانی که خرجی خانه شان را هم به زحمت به دست می آورند. بهترین کار ایجاد شغل برای آنها بود. این شد که داروندارش را فروخت و با سرمایه به دست آمده کارگاه خیاطی برپا کرد. امکاناتش فقط 3 چرخ خیاطی بود و مقدار زیادی پارچه که باید تبدیل به لباس های بیمارستانی می شد. برای شروع کار از همسر و پسرش یاری گرفت. این در حالی بود که هیچ کدام شان حتی خیاطی هم بلد نبودند. اما چون خواستند پیروز شدند. کارشان روز به روز بیشتر رونق گرفت و هم محله ای های بیشتری در کارگاه خیاطی مشغول فعالیت شدند. علی جعفری کارآفرین محله جوادیه امروز به آرزوی خود رسیده و در حدود 15 نفر در کنار خانواده اش البسه بیمارستانی تولید می کنند. سری به کارگاه خیاطی او می زنیم و با این کارآفرین گفت وگو می کنیم.

تلاش خانوادگی

کارگاه خیاطی علی جعفری در سرای محله جوادیه سالنی نسبتاً بزرگ است که در طبقه اول واقع شده است. در بدو ورود کوهی از کیسه های بزرگ حاوی لباس بیمارستانی دیده می شود که روی هم تلنبار شده اند. چند خانم مشغول بسته بندی هستند. گان، ملحفه، کلاه جراحی، کاور کفش و روبالشی را جداگانه در کیسه ای گذاشته و روی آن برچسبی نصب می کنند. میز بزرگی هم آنجاست که مخصوص برش ملحفه است و 2 مرد جوان این کار را برعهده دارند. از قرار معلوم یکی شان برهان پسر جعفری است که در رشته عمران تحصیل می کند و اوقات بیکاری به یاری پدر می آید. این سالن به اتاق بزرگ تری راه دارد که 8 چرخ خیاطی در آن دیده می شود و پشت هرکدام از چرخ ها بانویی مشغول خیاطی است. جعفری همسرش معصومه را معرفی می کند و می گوید: بر کار خانم ها نظارت دارد.

خدمت به خلق خدا

در کارگاه خیاطی 15 نفر در کنار خانواده جعفری کار می کنند که اغلب بانوان سرپرست خانوارند. جعفری از راه اندازی کارگاه می گوید: در بازار فروشنده تریکو بودم. درآمد خوبی هم داشتم. اما همیشه دلم می خواست بتوانم قدمی برای دیگران بردارم. این موضوع را با خانواده ام در میان گذاشتم. پسرم پیشنهاد تأسیس کارگاه خیاطی را داد. تازه از رشته مهندسی پزشکی فارغ التحصیل شده بود. گفت لباس های بیمارستانی تولید کنیم. این در حالی بود که نه من و نه همسرم هیچ کدام از خیاطی سررشته نداشتیم. توسط یکی از دوستان در مدت چند روز کارکردن با چرخ خیاطی را یاد گرفتیم. با 100 میلیون تومان سرمایه کار را شروع کردم هرچه داشتم را فروختم و سرمایه کردم. به امید خدا جلو رفتم و خدا یاری ام کرد. 3 تا چرخ خیاطی و مقدار زیادی پارچه تهیه کردم. برای اینکه خدمتی به اهالی محله ام کرده باشم، موضوع را با مدیر سرای محله جوادیه در میان گذاشتم و او هم موافقت کرد. با یاری همسر و پسرم محمد کارگاه را راه انداختیم. روزانه 12 تا 14 ساعت کار می کردیم. محمد به سبب رشته تحصیلی اش برای عرضه لباس ها تجربه خوبی داشت. کارمان گرفت و روز به روز رونق بیشتری پیدا کرد. تا اینکه یکی یکی به تعداد چرخ ها اضافه کردیم.

قولی که شهردار داد...

در سالن دوخت هیچ صدایی جز، صدای چرخ خیاطی نمی آید. همه سرشان به کار خودشان است و سعی می کنند همه حواسشان را به خیاطی دهند. برای جعفری ظرافت و تمیزی دوخت خیلی مهم است. معصومه تعریف می کند: برای رونق این کارگاه من و همسرم وقت زیادی صرف کردیم که بتوانیم خدمتی به دیگران کنیم. روزهای اول خیلی دلهره داشتم که مبادا کارمان رونق نگیرد و سرمایه مان از بین برود اما خدا یاری کرد و توانستیم کارگاه را گسترش دهیم. خانم شاکری مدیر محله جوادیه هم خیلی حمایتمان کرد. وقتی در اینجا مستقر شدیم او با خانم های سرپرست خانوار که نیاز به درآمدزایی داشتند تماس گرفت و از وجود کارگاه خیاطی در سرای محله باخبرشان کرد. سریع جذب شدند. اینجا فضای امنی برای خانم هاست. جعفری از کمی فضا گله می کند که اگر مکان بزرگ تری در اختیارش قرار داده شود، تا 50 نفر می توانند در کارگاهش کار کنند. او می گوید: چندی پیش شهردار ناحیه برای بازدید به اینجا آمد و درباره کوچکی سالن با او صحبت کردیم. حتی خودش پیشنهاد داد که کارمان را گسترش دهیم تا بانوان بیشتری بتوانند درآمدزایی کنند. معصومه گفته همسرش را تأیید می کند و می گوید: در این چند سال بانوان زیادی کار یاد گرفته و از پیش ما رفته اند. خودشان مستقل فعالیت می کنند. این خیلی خوب است که بانوان روی پای خود بایستند.

تلاش همراه با نشاط

محبوبه کرمانی یکی از کارگرها از کار کردن در این مکان راضی است و می گوید: خانواده های ما اجازه نمی دهند در هر مکانی کار کنیم. در فضای محبت آمیز اینجا بانوان در آرامش و صمیمیت کنار هم تلاش می کنند. هم به امور خانه مان می رسیم و هم توانسته ایم بخشی از خرجی خانه را فراهم کنیم. سیمین اکبری بانوی دیگری است که در ادامه صحبت های همکارش به مزایای فعالیت در کارگاه اشاره می کند: غیر از حقوق، ماهانه مقداری هم پاداش می گیریم. روز کارگر هم عیدی می گیریم. البته کارگرها در اینجا بر اساس مقدار زحمتی که می کشند مزد دریافت می کنند.

فروشگاه دست آفرین در همسایگی ماست

فروشگاه بزرگی داخل مرکز خدمات رفاه اجتماعی واقع شده است که تنوع و زیبایی اجناسش شهروندان زیادی از راه های دور و نزدیک به منطقه ما کشانده است. در این فروشگاه انواع صنایع دستی عرضه می شود. کار دست بانوان کارآفرین که اغلب شان سرپرست خانوار هستند. در این فروشگاه مصنوعاتی از مس، قالی، میناکاری، سفال، کیف چرم، جاجیم و گیوه تا حصیربافی و قلمزنی به چشم می خورد. اسماعیل مرادی مسئول فروشگاه دست آفرین می گوید: صندوق ملی امید برای رونق تلاش کارآفرین ها طرحی را اجرا کرد که بانوان بتوانند صنایع دستی خود را عرضه کنند. اولین فروشگاه در تهران با یاری معاونت اجتماعی شهرداری در منطقه 14 برپا شد. این فروشگاه داخل ساختمان مرکز رفاه و خدمات اجتماعی برپا شد. در حدود 170 کارآفرین از منطقه 14 و دیگر نقاط تهران برای عرضه صنایع دستی شان به اینجا مراجعه کرده اند. روی هرکدام از صنایع دستی برچسب قیمت نصب شده که به گفته مرادی هزینه اجناسی که در فروشگاه دست آفرین وجود دارد خیلی کمتر از بازار است. او ادامه می دهد: این فروشگاه بازتاب خودش را داشته است. چه خوب که مسئولان اداره ها و نهادهای دولتی و خصوصی به هنگام تهیه هدیه برای کارکنان شان سری به این مرکز بزنند و به جای اینکه صنایع دستی را با قیمت زیاد از مغازه بخرند می توانند اینجا اجناس را با کمترین قیمت تهیه کنند. با این کار هم به رونق کار کارآفرین یاری کرده اند و هم به تولید ملی احترام گذاشته اند. در بین خانم های کارآفرین فروشگاه دست آفرین، هستند کسانی که از صفر شروع کرده اند و به پشتوانه تلاش و خلاقیت حالا کارشان چنان رونق گرفته که برای معرفی هنر ایرانی به کشورهای خارجی سفر می کنند. علاقه مندان به صنایع دستی می توانند هر روز از ساعت 8 تا 17 به نشانی خیابان پاسدارگمنام - تقاطع بزرگراه امام علی(ع) مراجعه کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 453

به "اشتغالزایی به سبک جعفری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغالزایی به سبک جعفری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید