افزایش 30 درصدی حجم ترافیک در محدوده طرح ترافیک در پنجشنبه ها

به گزارش مجله رویگری، مشاور اجتماعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد برداشته شدن طرح ترافیک از روزهای پنجشنبه و استقبال یا انتقاداتی که بعضی شهروندان در این باره مطرح نموده اند، پیشنهاد کرد که در این باره نظرسنجی عمومی انجام گردد.

افزایش 30 درصدی حجم ترافیک در محدوده طرح ترافیک در پنجشنبه ها

علی پیرحسینلو در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد وضعیت ترافیک روزهای پنجشنبه در محدوده طرح ترافیک در پی حذف اجرای این طرح در این روز، گفت: بر اساس مطالعات پیشین طرح ترافیک مقرر شده بود که به جای یک روز در هفته توقف اجرای طرح، برای دو روز در هفته طرح ترافیک اجرا نگردد تا مردم بتوانند در سرانجام هفته بدون پرداخت هزینه در محدوده طرح ترافیک تردد نمایند و به پیگیری خرید یا کارهای شخصی اشان بپردازند.

وی با بیان اینکه بعد از اجرای این طرح در روزهای پنجشنبه، با وجود رضایت بعضی شهروندان و به خصوص کسبه محله های مرکزی شهر، ترافیک در ساعات پیش از ظهر به شدت افزایش یافته و این مسئله موجب نارضایتی بعضی ساکنان محدوده شده است، گفت: آنالیز ها نشان داده است که به ویژه در ساعت 11 و 12 صبح ترافیک در این محدوده به اوج خود می رسد، به گونه ای که در مواردی طول صف ترافیک خودروها به 50 درصد قبل نیز افزایش می یابد؛ اما این روند از بعدازظهر کاهش می یابد و حتی ترافیک نسبتاً سبک تر از روزهای پنجشنبه سال قبل شده است.

پیر حسینلو با بیان اینکه در مجموع شاهد آن هستیم که به طور متوسط حدود 30 درصد حجم ترافیک در محدوده طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه نسبت به روزهای مشابه سال قبل که طرح ترافیک برقرار بود، افزایش یافته است، اضافه کرد: این حجم ترافیک در مجموع به نفع شهر و هوای پایتخت نیست. با این حال به دلیل رونقی که به کسب و کار واقع در محدوده طرح داده است، کاسبان و مشتریان از این موضوع راضی هستند؛ هرچند این شرایط باعث نارضایتی ساکنان محدوده شده است که به دلیل افزایش ترافیک معابر محل زندگی خود، از عدم اجرای طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه گلایه مند هستند.

مشاور اجتماعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه مثل بسیاری از طرح های فراگیر شهری و ترافیکی، در این مورد هم ذی نفعان مختلف اعم از ساکنان، مراجعان و شاغلان در محدوده نظرات متفاوتی در مورد اجرا یا عدم اجرای این طرح دارند، گفت: در پروژه های کلان سیاستگذاری شهری، گاهی ذی نفعان رویکرد مختلفی دارند و باید در این زمینه به جمع بندی در مورد منافع عمومی شهر و شهروندان و رضایت و نظر موافق اکثریت برسیم. اینجا هم در یک طرف ترافیک بیشتر را داریم و در یک طرف رایگان بودن تردد را داریم.

پیر حسینلو سپس با بیان یک پیشنهاد در این باره گفت: من تصور می کنم هر دو گزینه اجرا یا عدم اجرای طرح در روز پنجشنبه، آزمون خود را پس داده اند و نتیجه به کارگیری هر روش نیز معین شده است. هرکدام نکات مثبت و منفی روشنی نیز دارند. از این رو پیشنهاد می کنم با نظرسنجی از عموم مردم اعم از ساکنان، مراجعان، کسبه و مشتریان بازار و حتی دیگر شهروندانی که خودروی شخصی استفاده نمی نمایند اما در ترافیک ظهر روزهای پنجشنبه می مانند، در مورد نحوه اجرای طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه، تصمیم اتخاذ گردد.

وی اظهار داشت: البته با توجه به تغییراتی که از سال آینده در محدوده زوج و فرد ایجاد می گردد، قرار بر این است که در روزهای پنجشنبه طرح ترافیک همچنان وجود نداشته باشد اما تردد در محدوده دوم در روزهای پنجشنبه مشمول کسر از 20 روز استحقاقی در هر فصل و پس از آن پرداخت عوارض محدوده آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) باشد. این روش احتمالاً بخشی از مشکل ترافیک روزهای پنجشنبه را حل خواهد نمود، اما به هرحال اختلاف نظر شهروندان درباره اینکه برای روزهای پنجشنبه، بودن طرح ترافیک بهتر است یا نبودن آن؟، باقی خواهد ماند و من معتقدم بهترین راه معین تکلیف درباره اینگونه مباحث کلان شهر، نظرخواهی مستقیم از عموم شهروندان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 99

به "افزایش 30 درصدی حجم ترافیک در محدوده طرح ترافیک در پنجشنبه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 30 درصدی حجم ترافیک در محدوده طرح ترافیک در پنجشنبه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید