اینترنت در زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری قطع نمی گردد

به گزارش مجله رویگری، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه نخستین نوبت کنکور 1402 بدون هیچ تقلب و در سلامت و امنیت کامل برگزار گردید، گفت: اینترنت در دو آزمون پیش رو یعنی آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری قطع نخواهد شد.

اینترنت در زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری قطع نمی گردد

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری که به منظور تشریح اقدامات سازمان سنجش در زمینه برگزاری آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد و بعلاوه رونمایی از سامانه طراحان سوال، در محل سازمان سنجش آموزش کشور برگزار گردید، ضمن بیان این مطلب، گزارشی از فرآیند برگزاری این آزمون ها ارائه داد و گفت: فعالیت ما برای برگزاری دو آزمون ارشد و دکتری که قرار است اواخر هفته جاری برگزار گردد از حدود دو ماه پیش شروع شد و در این آزمون ها بطورکلی نزدیک به 500 کد رشته محل تعریف شده است که 247 کد رشته محل آن برای آزمون دکتری و 134 کد رشته نیز برای آزمون کارشناسی ارشد می باشد.

وی در ادامه توضیح داد: فرآیند طراحی سوالات دو آزمون فوق بلافاصله پس از اتمام برگزاری آزمون سراسری شروع شد و کار قرنطینه طراحان سوال را که حدود 70 درصد نیروی تازه در این زمینه بکار گرفته بودیم را شروع کردیم و در حال حاضر بطور کلی چهار ماه است که بسیاری از همکاران ما که از نظر فضای محیطی، ارتباطی و فیزیکی در قرنطینه کامل هستند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه نخستین مرحله آزمون سراسری 1402 خوشبختانه در سلامت و امنیت کامل برگزار گردید، گفت: خوشبختانه تا به امروز موردی از تخلف در این زمینه کشف نکرده ایم و انصافا محدودیت های اینترنتی که در فرآیند برگزاری این آزمون اعمال شد در تامین امنیت و سلامت آن تاثیرگذار بوده است.

آزمون های سازمان سنجش تجمیع می شوند

دکتر پورعباس از برنامه سنجش آموزش کشور برای تجمیع زمان برگزاری آزمون های این سازمان اطلاع داد و گفت: اولین تجمیع آزمون ها را برای دو آزمون کارشناسی ارشد و دکتری را داریم که اواخر این هفته برگزار می شوند و دنبال این هستیم که سایر آزمون های سازمان نیز در این راستا تجمیع گردد تا از نظر منابع مالی و انسانی صرفه جویی صورت بگیرد.

وی بعلاوه گفت: اولین آزمون تستی چراغ خاموش ما آزمون سراسری کارشناسی تجربی بود که این آزمون به شکل پیش تست و برای داوطلبانی که گزینشی از سوی سازمان سنجش در شهر کشور برگزار گردید و نتیجه ای که از این آزمون گرفتیم مثبت بود و نقشه راه ما در مسیر برگزاری این نوع آزمون ها به دست آمد.

وی بعلاوه از راه اندازی سامانه طراحان سوالات در سازمان سنجش اطلاع داد و گفت: همه افراد در حوزه طراحی سوال می توانند به وسیله این سامانه به شکل الکترونیکی فعال باشند و از ارسال سوالات کتبی جلوگیری به عمل خواهد آمد. در واقع این سامانه یاری می نماید که ما بانک سوالات را در آزمون های مختلف داشته باشیم و در حال حاضر علاقمندان در سه آزمون دکتری، کارشناسی ارشد و سراسری می توانند سوالات خود را طراحی نمایند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: سامانه فوق به زودی به دو سامانه دیگر یعنی سامانه طراحی و برگزاری آزمون وصل خواهد شد و در واقع راه اندازی این سامانه موجب می گردد که ما با داشتن بانک سوالات هر لحظه که اراده کنیم آزمون برگزار کنیم.

نمرات داوطلبان کنکور خام می باشد

وی از اعلام نتایج کنکور 1402 تا اوایل هفته آینده اطلاع داد و گفت: نتایج به شکل نمرات خام و تراز نشده اعلام می گردد و رتبه ای به کسی داده نمی گردد. این نمرات خام با نمراتی که از طرف آموزش و پرورش اعلام گردد تراز خواهند شد و نمره تراز شده نمره کل داوطلب را می سازد و داوطلبان تابستان سال آینده می توانند انتخاب رشته نمایند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد حواشی مبنی بر تقلب یا لو رفتن سوالات بعضی دروس در نخستین مرحله آزمون سراسری نیز گفت: فضای مجازی همیشه کوشش دارد سلامت برگزاری کنکور را خدشه دار کند. در صورتیکه هیچ تقلبی یا انتشار سوالی در کنکور اخیر ما نداشتیم البته از 67 نفر از داوطلبان ابزار های تقلب کشف شد، اما این افراد حتی نتوانسته بودند از این ابزار ها استفاده نمایند و حتی در یک مورد که داوطلبی کوشش داشت که از صفحه سوالات کنکور عکس بگیرد و این فرد به وسیله همکاران ما دستگیر شد و بطور کلی آزمون سراسری ما در امنیت و سلامت کامل برگزار گردید.

اینترنت در زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری قطع نمی گردد

وی تاکید نمود: ما در آزمون های پیش روی دکتری و کارشناسی ارشد نیازی به اختلال اینترنتی در حوزه های برگزاری کنکور نداریم، اما برای آزمون های سراسری تا زمانیکه زیرساخت های امنیتی کامل فراهم گردد و سیستم های درونی جایگزین گردد کوشش داریم از قطعی اینترنت استفاده کنیم.

پورعباس در سرانجام با تاکید بر اینکه به احتمال زیاد آزمون سراسری 1403 به شکل الکترونیک برگزار خواهد شد، گفت: پاشنه آشیل ما در برگزاری این شکل از آزمون، حوزه های برگزاری آزمون هستند که کوشش داریم با مشارکت بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان این زیرساخت ها را فراهم کنیم و سیستم های برگزاری آزمون های الکترونیک فراهم گردد و احتمال زیاد آزمون 1403 که مبتنی بر صفحه های هوشمند است به صورت الکترونیکی برگزار گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اسفند 1401 بروزرسانی: 6 اسفند 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2110

به "اینترنت در زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری قطع نمی گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "اینترنت در زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری قطع نمی گردد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت در زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری قطع نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید