برای توسعه فراوری سیاه چادر در خراسان شمالی نیازمند اختصاص اعتبار و تسهیلات هستیم

به گزارش مجله رویگری، ایسنا/ براساس گزارشهای منتشر شده، برای توسعه فراوری سیاه چادر در خراسان شمالی نیازمند اختصاص اعتبار و تسهیلات هستیم.

برای توسعه فراوری سیاه چادر در خراسان شمالی نیازمند اختصاص اعتبار و تسهیلات هستیم

مهدی خانی، معاون توسعه امور زیربنایی اداره کل عشایر خراسان شمالی اظهار کرد: در حال حاضر در شهرستان اسفراین یک شرکت با 15 بافنده در حال فراوری سیاه چادر است اما فعالیت آنها به صورت سنتی بوده و همین امر نیز زمان زیادی می برد.

وی اضافه کرد: این بافندگان در ابتدا باید موهای بز را تبدیل به نخ نموده و سپس چادر بافی را انجام دهند اما نخ ریسی که به صورت سنتی انجام می گردد، بسیار زمان بر است.

خانی با اشاره به اینکه هر یک از این بافندگان برای اینکه بتواند کار خود را از سنتی به نیمه سنتی ارتقا دهد احتیاجمند 50 میلیون تومان اعتبار است، ادامه داد: خرید دستگاه های نیمه سنتی یکی از احتیاجهای این افراد است که در حال رایزنی برای دریافت تسهیلات برای آنها هستیم.

وی توضیح داد: این افراد طی سال، 250 تا 300 چادر فراوری دارند که صرفا معادل 4 سیاه چادر می گردد و مساحت کمی بحساب می آید.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای توسعه گردشگری عشایری احتیاجمند سیاه چادرهای بیشتری هستیم، گفت: در عید نوروز سال جاری 11 سیاه چادر در بعضی از نقاط استان برپا شد که اگر بخواهیم در راستای توسعه گردشگری عشایری در تابستان سال جاری نیز چادرهایی برپا کنیم احتیاج به داشتن دو برابر چادرهایی که در عید نوروز برپا شدند، داریم.

وی با اشاره به اینکه مبلغ خرید هر تخته سیاه چادر 40 میلیون تومان است، بیان نمود: هزینه خرید چادرها نیز بالا است و برای تامین آن مجبور به انجام اقداماتی همانند اجاره سیاه چادر هستیم.

معاون توسعه امور زیربنایی اداره کل عشایر خراسان شمالی گفت: در خراسان شمالی 7 هزار و 382 خانوار عشایری با جمعیت 30 هزار نفر زندگی می نمایند که از این تعداد 5 هزار خانوار کوچ رو هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 30 فروردین 1402 بروزرسانی: 30 فروردین 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2130

به "برای توسعه فراوری سیاه چادر در خراسان شمالی نیازمند اختصاص اعتبار و تسهیلات هستیم" امتیاز دهید

1 کاربر به "برای توسعه فراوری سیاه چادر در خراسان شمالی نیازمند اختصاص اعتبار و تسهیلات هستیم" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای توسعه فراوری سیاه چادر در خراسان شمالی نیازمند اختصاص اعتبار و تسهیلات هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید