تراژدی اخلاقی زنی به نام آنگ سان سوچی!

به گزارش مجله رویگری، مقایسۀ شیرین عبادی برندۀ ایرانی جایزۀ صلح نوبل با آنگ سان سوچی از سوی عباس عبدی، بهانۀ خوبی است تا شرایط تراژیک برندۀ میانماری جایزۀ صلح نوبل را از زاویه و نگاهی متفاوت نگریست.

تراژدی اخلاقی زنی به نام آنگ سان سوچی!

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

با معذرت از آقای عبدی، همین ابتدا تأکید کنم به نظر من، مقایسۀ خانم عبادی با آنگ سان سوچی قیاسی مع الفارق است چرا که این دو نفر اولاً از موقعیت و صندلی سیاسی یکسانی برخوردار نیستند و ثانیاً هر کدام با مسائل و معضلات متفاوتی دست و پنجه نرم می نمایند و ثالثاً رفتارشان نیز در زمینه های مختلف مشابه هم نبوده است.

از این داستان که بگذریم، شاید اکنون که ماجرای کشتار مسلمانان روهنگیا فروکش نموده و زخم های عاطفی آن کمی التیام یافته است، بهتر بتوان در خصوص موضع گیری خانم سوچی در مقابل آن کشتار داوری کرد.

در واقع پرسش این است چرا خانمی که به دلیل مبارزۀ مسالمت جویانه با دولت نظامی حاکم بر میانمار رنج سال ها حصر خانگی و دوری از اعضای خانواده اش را به دوش کشید و به دلیل حمایتش از دمکراسی و حقوق بشر، عالی ترین جوایز بین المللی را نصیب خود کرد، در مقابل نسل کشی مسلمانان روهنگیا توسط ارتش میانمار سکوت را بر اعتراض ترجیح داد و حتی تا اندازه ای آن را توجیه کرد؟

این پرسش به خلاف تصور بسیاری، به هیجوجه پاسخ سرراست و آسانی ندارد و جه بسا ژرفکاوی در بارۀ آن بتواند از ماهیت تراژیک رابطۀ اخلاق و سیاست در دنیای ما آدمیان، کمی رمزگشایی کند.

به واقع در زندگی ما انسان ها چیزی پیچیده تر از ربط صحیح اخلاق و سیاست وجود ندارد و به عبارتی خداوند هیچکدام دیگر از امور بشری را تا بدین پایه صعب و بغرنج نیافریده است.

در حقیقت، کشتار غیر انسانی اقلیت روهنگیایی توسط ارتش میانمار پس از آن به وقوع پیوست که خانم آنگ سان سوچی پس از سال ها مبارزه و تحمل سختی ها و شداید مردم کشورش، پیروز شده بود نظامیان حاکم را به تسلیم در مقابل دمکراسی و انتخابات آزاد وادار سازد و حزب تحت رهبری اش عملاً در دولت سهم بزرگی به خود اختصاص دهد.

مسلمانان روهنگیا اما صرف نظر از مناقشه در بارۀ ریشه های ملی و تاریخی آنها، از سوی اکثریت قاطع و شاید قریب به تمام مردم بودایی میانمار، مهاجرانی غیرقانونی تلقی می شوند که با مهاجرت از بنگلادش به ایالت راخین، زمینه ساز مسائلی برای کشور میزبان شده اند.

همین نگرش منفی ظاهراً سبب شده است که بودائیان میانمار نه فقط کمترین حس انسانی نسبت به آن مردم بینوا و فاقد تابعیت نداشته باشند، بلکه برای رهایی از دست آنها از اقدامات خشونت آمیز و غیر انسانی ارتش بر ضد آنان حمایت نیز بنمایند!

در این میان، سوچی به عنوان یک رهبر سیاسی، احتمالاً بسیار با خود اندیشیده است که در ماجرای قتل عام مسلمانان روهنگیا آیا باید به حمایت از حقوق آنان و موضع گیری آشکار و صریح علیه عملیات ارتش برخیزد و بدینوسیله محبوبیت و اعتبار خود را در میان اکثریت بودایی کشور از دست بدهد و حزب متبوع و دولت اصطلاحاً دمکراتیکش را در معرض سقوط قرار دهد و یا اینکه چشم به روی مظالم علیه اقلیتی نامحبوب و حتی مورد نفرت اکثریت ببندد و با حفظ اعبتار خود در بین بودائیان، مانع افزایش نفوذ نظامیان و در نتیجه، موجب تداوم و تحکیم دولت غیر نظامی و دمکراتیک میانمار گردد؟

طبعاً افرادی که به تناقضات بنیادی حیات سیاسی می اندیشند، از فشاری که مخیّر شدن بر سر این نوع دو راهی سرنوشت ساز به یک سیاستمدار وارد می گردد، ناآگاه نیستند!

قاعدتاً آنگ سان سوچی می دانسته است که اگر نسبت به ظلم و ستم علیه مسلمانان روهنگیا بی تفاوتی نشان دهد، در سطح محافلِ حقوق بشری دنیا، توفانی علیه او به پا می گردد و همان کشورها و نهادهایی که تا دیروز برای اعطای جوایز خود به او، با یکدیگر مسابقه گذاشته بودند، در پس دریافت جوایز و نکوهش بی امان او، چیزی کم نمی گذارند!

آنگ سان سوچی اما از اعتبار بین المللی خود گذشت تا اعتبار داخلی خود بین ارتش و اکثریت مردمش را حفظ کند! این انتخاب برای انسانی مانند او قطعاً بی نهایت سخت و تراژیک بوده است و این نکته ای است که فقط با تعمق در تزاحم های اخلاقی حوزۀ سیاست می توان آن را درک کرد!

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1196

به "تراژدی اخلاقی زنی به نام آنگ سان سوچی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراژدی اخلاقی زنی به نام آنگ سان سوچی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید