توضیحات ایران خودرو درباره دریافت وجه مازاد از مشتریان

به گزارش مجله رویگری، در حالی که همچنان تعداد زیادی از مشتریان ایران خودرو از دریافت وجه مازاد از جهت (مشمول افزایش قیمت شدن مبلغ پیش پرداخت ضمن قید سود مشارکت) صحبت می کنند، این شرکت تاکید کرد که مشتریان اشتباه متوجه شده اند؛ این مبلغ برای هزینه های قانونی است و از بابت اعمال افزایش قیمت بر روی مبلغ پیش پرداخت نیست.

توضیحات ایران خودرو درباره دریافت وجه مازاد از مشتریان

به گزارش خبرنگاران، موضوع اخذ مبلغی مازاد از مشتریان گروه صنعتی ایران خودرو چند باری است که تکرار شده و همچنان تعدادی از مشتریان این شرکت اعلام می کنند که با توجه به اینکه طبق قانون ایران خودرو سود مشارکت نمی دهد مبلغ پیش پرداخت را هم نبایست مشمول افزایش قیمت کند، اما آنها مبلغی را از مشتریان مطالبه می کنند.

به صورت واضح باید گفت که اردیبهشت ماه امسال، در پی ابهامات پیش آمده در نحوه اجرای مصوبه 473 شورای رقابت یازدهم مرداد ماه سال 1400 و با توجه به اینکه در برخی از قراردادها میان مشتریان و شرکت های خودروساز، سود مشارکت پیش بینی شده بود، شورای رقابت، اصلاحیه این دستورالعمل شورای رقابت را ابلاغ کرد.

بر اساس این اصلاحیه، در مواردی که قراردادهای منعقده، سود مشارکت پیش بینی شده است، اینگونه قراردادها مشمول مفاد مصوبه 473 بوده و سود مشارکت لحاظ نخواهد شد.

بدین ترتیب خودروسازان موظف به پرداخت سود مشارکت نیستند؛ اما پیش پرداخت هم نباید شامل افزایش قیمت شود و تنها باقیمانده مبلغ، شامل افزایش قیمت خواهد بود.

ایران خودرو وعده کرد که اضافه پرداختی ها که بر روی مبلغ پیش پرداخت خودروها اعمال کرده بود، به حساب آن ها عودت داده خواهد شد؛ پس از اولین رسیدگی ها نسبت به گلایه مشتریان در این رابطه، ایران خودرو به پیگیری موردی اشاره و بیان نمود که این اشکال احتمالا موردی و سهوی است.

اما از آنجایی که احتمالا همه افراد از قانون اطلاع ندارند یا دسترسی سهل برای اعلام گزارش و پیگیری ندارند، حل کردن موارد موردی حلال مسائل نیست.

ضمن اینکه تعداد تماس ها بیشتر شده و مشتریان اعلام می کنند که نوبت تحویل خودروهایمان فرا رسیده، اما شرکت اعلام کرده چون در قرارداد شما، تخصیص پنج درصد سود مشارکت قید شده است، مبلغ پیش پرداخت هم مشمول افزایش قیمت است و برای این منظور بایستی مبلغی اضافه تر پرداخت کنید.

در پیگیری مجدد از ایران خودرو مسئولان این شرکت بیان نمودند که مبالغ اعلامی به مشتریان مربوط به پرداخت های قانونی شامل مالیات، عوارض و بیمه سال 1402 است که ارتباطی به ایران خودرو نداشته و مبالغ پرداختی در اختیار مراجع ذی ربط قرار می گیرد. ایران خودرو طبق مصوبه شورای رقابت پیش پرداخت را مشمول افزایش قیمت نکرده است. مشتریان به اشتباه تصور کرده اند که این مبالغ از بابت اعمال افزایش قیمت بر مبلغ پیش پرداختی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1402 بروزرسانی: 11 خرداد 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2148

به "توضیحات ایران خودرو درباره دریافت وجه مازاد از مشتریان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات ایران خودرو درباره دریافت وجه مازاد از مشتریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید