تولید پادزهر از افعی های شاخ دار دامغان

به گزارش مجله رویگری، منطقه کویری مارکوه دامغان با 100 هزار متر مربع وسعت و یکی از مهمترین زیستگاه های مار های سمی کشور و یکی از تولید کنندگان اصلی مواد اولیه صنعت پادزهر سازی است. این منطقه زیستگاه اصلی 6 نوع افعی ایران است. مار هایی که از طریق با تجربه و حرفه ای ترین صیادان ایران زنده گیری می شوند.

تولید پادزهر از افعی های شاخ دار دامغان

آن ها با کمک محیط بانان محیط زیست به مارکوه می آیند تا زهر افعی ها را بکشند و از آن پادزهر مارگزیدگی بسازند. عملیات مارگیری در منطقه کویری مار کوه همه ساله با شروع فصل پاییز و به منظور تولید پادتن انجام می شود.

هر ساله با شروع فصل پاییز عملیات زهرگیری و تولید پادزهر از مار های افعی شاخدار منطقه مارکوه دامغان ناجی افرادی است که در اقصی نقاط ایران به مارگزیدگی دچار می شوند. منطقه کویری مارکوه دامغان به عنوان یکی از مهمترین زیستگاه های مار های سمی کشور به شمار می آید.

این منطقه با دارا بودن 6 نوع افعی سمی که خطرناک ترین آن افعی شاخدار است ناجی مارگزیدگانی است که به مارگزیدگی دچار می شوند. صیادانی که به مارکوه می آیند باید از حرفه ای ها باشند؛ افعی های اینجا با کسی شوخی ندارند و با سمی کشنده از خود و خانه شان محافظت می کنند.

صیادان افعی های مارکوه، اعضای مرکز تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی هستند؛ آن ها با کمک محیط بانان محیط زیست به مارکوه می آیند تا زهر افعی ها را بکشند و از آن پادزهر مارگزیدگی بسازند.

مارکوه معدن افعی های سمی ایران نظیر افعی قفقازی، افعی جعفری افعی گرزه، افعی زنجانی کفچه مار و افعی شاخدار است و از مجموع سموم این مار ها، آنتی ژن تهیه می شود و پس از تزریق به اسب ها و تولید پلاسما، از آن واکسن و سرم ضد مارگزیدگی می سازند.

طبق گفته کارشناسان در ایران سالانه بیش از 80 هزار نفر دچار مار و عقرب گزیدگی می شوند و نوش داروی درمان این افراد واکسنی است که از زهر افعی های دامغان در موسسه واکسن و سرم سازی رازی ساخته می شود.

در هر بار مراجعه صیادان به مارکوه از 100 حلقه افعی زهرگیری می شود تا 10 الی 15 سی سی زهر برای ساخت پادزهر های مورد نیاز استحصال شود؛ بنابراین اگر به کوه و دشت و بیابان رفتید و ماری دیدید، آن را نکشید و در طبیعت رها کنید چرا که شاید آن مار همان کارخانه نوش داروسازی باشد.

عکاس: احمد امیر احمدی

منبع: فرارو
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1821

به "تولید پادزهر از افعی های شاخ دار دامغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید پادزهر از افعی های شاخ دار دامغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید