جزئیات وام مسکن بازنشستگان

به گزارش مجله رویگری، دولت برای سال آینده نیز مکلف شده تسهیلاتی برای مسکن بازنشسته ها پیش بینی و تامین کند؛ تکلیفی که سال جاری ظاهرا تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

جزئیات وام مسکن بازنشستگان

جهت دریافت خدمات آلاچیق باغی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در بودجه 1398 تکلیف شده بود که بانک مسکن حدود 40 هزار فقره تسهیلات برای بازنشسته ها پرداخت کند. گرچه از ابتدای سال جاری این قانون لازم الاجرا بود ولی در هر صورت فرایند آن آنقدر طول کشید که تصویب آئین نامه مربوطه به دی ماه رسید که فقط حدود دو ماه برای اجرای آن فرصت باقی ماند.

به هر صورت قرار شد که 40 هزار فقره تسهیلات خرید یا ساخت مسکن با سقف فردی 50 میلیون تومان در کلان شهرها و 40 میلیون تومان در روستاها با نرخ 9 درصد در شهر تهران، هفت درصد در مراکز استان ها و چهار درصد در سایر مناطق شهری و روستایی برای خرید واحدهای کمتر از 15 سال ساخت، با مدت بازپرداخت 10 ساله پرداخت گردد.

طبق شرایط تعریف شده، مشمولان باید علاوه بر سپری شدن حداقل پنج سال از تاریخ بازنشستگی و دریافت مستمری کمتر از سه میلیون تومان در ماه، خود و همسرشان طی 10 سال گذشته فاقد واحد مسکونی بوده و از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده نکرده باشند. افراد با سابقه بازنشستگی بالاتر نیز در اولویت پرداخت تسهیلات قرار دارند.

در حالی بعید است که تا به امروز و در این فاصله، پرداختی به بازنشسته ها اجرا شده باشد و تا انتها سال نیز 40 هزار فقره تکلیفی عملیاتی گردد که دولت در لایحه بودجه سال آینده بند مربوط به این وام را حذف و مجدد پیشنهاد نکرده بود.

با این حال طی آنالیز لایحه در کمیسیون تلفیق مجلس بار دیگر وام مسکن برای این بازنشسته ها تکلیف شده است؛ به نوعی که در تبصره (16) تاکید شد که بانک مسکن موظف است از محل منابع ناشی از اقساط مسکن مهر تعداد 40 هزار فقره تسهیلات مسکن به بازنشستگانی که حداقل پنج سال از بازنشسته شدن آنها گذشته و در 10 سال اخیر خود و همسرشان واحد مسکونی نداشته اند و از محل تسهیلات خرید یا ساخت مسکن هم استفاده ای نکرده اند، بدون احتیاج به سپرده گذاری پرداخت کند.

شرایطی که برای وام مسکن بازنشسته ها در سال آینده پیش بینی شده این است که نرخ سود این تسهیلات در تهران 9 درصد، در مراکز استان ها هفت درصد ودر سایر شهرها و روستاها چهار درصد باشد. این حکم شامل کلیه بازنشستگان اعم از کشوری، لشکری و تامین اجتماعی که مستمری بازنشستگی آنها کمتر از سه میلیون تومان در ماه است می گردد.

تاکید شده که سقف تسهیلات و نحوه اولویت بندی متقاضیان در آیین نامه اجرایی به تصویب هیات دولت خواهد رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 643

به "جزئیات وام مسکن بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام مسکن بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید