جوانان؛ قربانیان سکته های قلبی و مغزی

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران/لرستان اگر تا همین یک یا دو دهه گذشته سن ابتلا به سکته بین 50 تا 60 سال بود اکنون جوانان 20 تا 25 سال نیز در معرض خطر قرار دارند و این روزها شاهد مرگ جوانان زیادی براثر سکته های قلبی و مغزی هستیم، این در حالی است که معتبرترین منابع پزشکی سن ابتلا به سکته قلبی را در افراد 60 سال به بالا محتمل می دانند.

جوانان؛ قربانیان سکته های قلبی و مغزی

آمارهای وزارت بهداشت طی یکسال اخیر نشان می دهد سالانه 93 هزار سکته قلبی در کشور اتفاق می افتد، این روزها تعداد مرگ ومیرهای ناشی از حملات قلبی نسبت به گذشته تا حدی کاهش یافته است اما بازهم هر روز تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا به سکته قلبی دچار می شوند. اگرچه همه حملات قلبی به مرگ منجر نمی شود اما متأسفانه اگر یک فرد جوان دچار سکته قلبی شود، در بیشتر مواقع فوت خواهد کرد.

علت 90 درصد سکته های قلبی معین نیست

در این زمینه یحیی ابراهیمی متخصص قلب و عروق در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به این که سکته قلبی یکی از بیماری های شایع در جامعه امروزی است، اظهار کرد: علت اصلی سکته های قلبی فشارخون بوده که بین شمار زیادی از مردم شایع شده و کم وبیش افراد به آن دچار هستند.

وی با اشاره به این که با تغییرات فشارخون بروز سکته محتمل است، شرح داد: در چنین حالتی عروق شکننده می شوند و احتمال پارگی در بالاترین حالت ممکن قرار می گیرد و در صورت ایجاد لخته و یا پارگی شریان ها، سکته های قلبی و مغزی رخ می دهند که عمده بیماران قلبی با چنین حالتی روبرو می شوند.

ابراهیمی با بیان این که علت 90 درصد سکته های قلبی معین نیست، مطرح نمود: در 10 درصدی که علت ها تقریباً معین است 80 درصدشان براثر نارسایی های کلیوی و 20 درصد دیگر نیز علت های چون چاقی، تغذیه نامناسب، عدم تحرک، دیابت و ... است که به بروز بیماری قلبی منجر می شود.

این متخصص قلب و عروق ادامه داد: شایع ترین موردی که در بیماری های قلبی دیده می شود کرونر است که در آن عروق با نارسایی منجر و تنگی عروق رخ می دهد و همین عامل باعث فوت و یا نارسایی افراد می شود که بعدها فرد به همین علت جان خود را از دست می دهد.

وی با بیان این که معمولاً تنگی عروق در افراد منجر به آنژیوگرافی می شود، اضافه کرد: 80 درصد کسانی که آنژیوگرافی می کنند به دلیل نارسایی های قلبی و عروقی در سال های بعد ناچار به عمل جراحی باز می شوند.

ابراهیمی با اشاره به این که در سطح دنیا سکته قلبی امری شایع است به طوری که بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و تصادفات سه دلیل اصلی مرگ ومیر هستند، اعلام نمود: می توان با اتخاذ یک شیوه درست بیماری قلبی و عروقی را مدیریت کرده و از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

فوت 6902 لرستانی / بیماری قلبی و عروقی بیشترین عامل مرگ ومیر

در این راستا مصطفی امانی پور مدیرکل ثبت احوال لرستان در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در 9 ماهه سال جاری شش هزار و 902 واقعه فوت در استان به ثبت رسیده است که از این تعداد چهار هزار و 47 نفر مرد و دو هزار و 855 نفر زن بوده اند.

وی با اشاره به این که به طور متوسط در هر شبانه روز 25 مورد فوت به ثبت رسیده است، اضافه کرد: از تعداد کل فوت های ثبت شده چهار هزار و 965 مورد شهری و یک هزار و 937 مورد روستایی بوده اند.

امانی پور تأکید کرد: 92.6 درصد از فوت های استان در مهلت قانونی 10 روزه به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال لرستان در رابطه با علل فوت در استان، مطرح نمود: مهم ترین عامل مرگ ومیر در این مدت بیماری های قلبی و عروقی با دو هزار و 542 واقعه و بیماری های تعریف شده مانند کهولت شن با 914 واقعه، سرطان و سایر تومورها با 749 واقعه و حوادث غیرعمدی با 700 واقعه بوده است.

وی تأکید کرد: بیماری های قلبی و عروقی با 36.8 درصد بیشترین عامل در مرگ ومیر در استان دارد.

بیماری های عروقی از مسائل زندگی پشت میزنشینی

در این زمینه دکتر عباس پزشکی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه زندگی پشت میزنشینی و عاری از تحرک مسائلی را به وجود آورده است، اظهار کرد: این مسائل زمینه ساز خیلی از بیماری های عروقی است که روی مغز و قلب اثر می گذارد.

وی با اشاره به این که استرس بالا، نوع رژیم غذایی، تمایل به مصرف فست فود، غذاهای چرب، مصرف نمک و شیرینی جات، کم تحرکی و استعمال دخانیات و... منجر به افزایش فشارخون، قند و بروز بیماری های قلبی ـ عروقی و مغزی خواهد شد، مطرح نمود: در بحث پیشگیری رعایت رژیم غذایی، محدود کردن مصرف فست فودها، انجام چکاپ قند، چربی، فشارخون و در اولویت قراردادن رژیم کم نمک توصیه می شود.

حمله های قلبی اوایل صبح رخ می دهد

پزشکی با طرح این سؤال که در زمان رخ دادن بیماری وظیفه اطرافیان چیست؟ اضافه کرد: در زمینه بیماری های قلبی، چند ساعت اول برای احیای بیمار بسیار مهم است؛ حمله های قلبی اوایل صبح رخ می دهد و در افرادی که سابقه قند، چربی و فشارخون دارند چنانچه در این زمان دچار درد قفسه سینه تا چانه، درد در قسمت دست چپ و راست همراه با علائمی نظیر تنگی نفس، تپش قلب، تعریق سرد، سرگیجه و حالت تهوع شوند باید بلافاصله به اورژانس 115 اطلاع داده شود، آمبولانس مجهز به دستگاه نوار قلب هستند که تکنسین اورژانس می تواند با گروه قلب و کد 247 بیمارستان شهید مدنی اطلاع رسانی کند.

علت سکته حاد قلبی لخته شدن خون و مسدود کردن رگ خونی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به این که کد 247 را در بیمارستان شهید مدنی فعال کردیم و متخصصین قلب در آنجا مستقر هستند تا بتوانند 24 ساعته به بیماران ارائه خدمات دهند، اضافه کرد: نیاز است مردم با مشاهده علائم فوق بیمار خود را به سانتر قلب که بیمارستان شهید مدنی است انتقال داده و یا با اورژانس 115 تماس بگیرند.

وی علت سکته حاد قلبی را لخته شدن خون در رگ که منجر به مسدود کردن رگ خونی می شود دانست و اضافه کرد: لازم است برای حل کردن لخته خون تحت نظر پزشک داروی استرپتوکیناز استفاده شود که مصرف آن از بروز حمله قلبی جلوگیری می کند.

سکته خاموش در بیماران دیابتی

پزشکی با بیان این که درد قلبی آنقدر شدید است که به گفته بیماران انگار سنگ بزرگی روی قفسه سینه گذاشته شده است لذا هر فردی که بالای 40 سال دارد و دچار چنین علائمی شد لازم است ابتدا نوار قلب از او گرفته شود، اعلام نمود: بیماران دیابتی به دلیل اینکه دچار نوروپاتی عصبی هستند ممکن است دردی را احساس نکنند که به آن سکته خاموش گفته می شود.

در سال های اخیر تعداد جوانان و به خصوص ورزشکارانی که به خاطر ایست قلبی ناگهانی در هنگام ورزش فوت می کنند، به شدت افزایش یافته است.

واقعیت این است که متأسفانه آمار دقیقی از این موضوع در دسترس نیست. بعضی ها از رسیدن سن سکته قلبی به 30 سال می گویند و در بعضی اظهارنظرها حتی پای سن 20 سال در میان است. مهم ترین توصیه های پزشکان به جوانان و میان سالان علاوه بر اصلاح سبک زندگی، مراجعه منظم و مداوم به پزشک برای کنترل شرایط جسمانی و حفظ یک الگوی ثابت ورزشی برای فرار از کم تحرکی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 672

به "جوانان؛ قربانیان سکته های قلبی و مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوانان؛ قربانیان سکته های قلبی و مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید