خبرنگاران روسیه: با دولت بایدن امکان پیشرفت در برجام وجود دارد

به گزارش مجله رویگری، مسکو - خبرنگاران -میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین، گفت: با توجه به عملگرا بودن دولت جدید آمریکا احتمال پیشرفت و بازگشت به توافق هسته ای ایران (برجام) وجود دارد.

خبرنگاران روسیه: با دولت بایدن امکان پیشرفت در برجام وجود دارد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگاران اولیانوف درشبکه تلویزیونی روسیه-24 توضیح داد: نگرش ایالات متحده به توافق هسته ای ایران می تواند عمل گرایانه ارزیابی گردد و این بدان معناست که احتمال پیشرفت وجود دارد.

وقتی از اولیانوف در خصوص زمان احتمالی بازگشت ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سوال شد، پاسخ داد: من می گویم که همه ما فوراً به عادی سازی برجام بر گردیم زیرا طبق قانونی که مجلس ایران تصویب کرد در صورت عدم توجه طرف های برجام به تعهد خود تا 21 فوریه، تهران اجرای پروتکل الحاقی توافق نامه های مربوط به پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی را لغو خواهد نمود و این به شدت امکان آنالیز شرایط امور در برنامه هسته ای ایران را محدود می نماید.

اولیانوف همچنین با توجه به انتخابات ریاست جمهوری ایران که در ماه ژوئن (خرداد 1400) برگزار می گردد، اضافه نمود: بنابراین، فرصت بسیار محدود است.

، ولادیمیر چیژوف، نماینده دائمی روسیه در اتحادیه اروپا نیز در این برنامه تلویزیونی اظهار داشت که از سرگیری مجدد مشارکت آمریکا در توافق هسته ای ایران تحت ریاست جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده نباید مشروط به پیش شرط باشد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز پیشتر اعلام نمود که تصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد، نتیجه نقض فاحش تعهدات معامله توسط ایالات متحده است.

وقت کشی و عدم پایبندی طرف های برجام به تعهدات خود سبب شد انتها دولت در راستای عمل به قانون مصوب مجلس، غنی سازی 20 درصد را در فردو شروع و در عین حال تاکید کند که گام های برداشته شده در صورت بازگشت طرفین به تعهداتشان قابل بازگشت است.

ایالات متحده آمریکا به استناد این حربه که عضو شورای امنیت سازمان ملل است و قطعنامه 2231 سندی مستقل از برجام است و متعلق به این شوراست، در ماه اکتبر سال گذشته کوشش کرد تا با استفاده از مکانیسم ماشه، تحریم های گذشته را علیه ایران بازگرداند که این کوشش در شورای امنیت ناکام ماند و این شرایط منجر به انزوای تاریخی دولت ترامپ در سطح بین المللی شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1338

به "خبرنگاران روسیه: با دولت بایدن امکان پیشرفت در برجام وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روسیه: با دولت بایدن امکان پیشرفت در برجام وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید