خودروهای کره ای و ژاپنی به کشور می آید؟ ، حدس درباره زمان شروع واردات خودرو

به گزارش مجله رویگری، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است که آیین نامه واردات خودرو، واردات را با اما و اگرهای بسیاری روبرو نموده و بعید است که با این شیوه و به این زودی ها شاهد واردات خودرو به کشور پس از چهار سال و نیم باشیم.

خودروهای کره ای و ژاپنی به کشور می آید؟ ، حدس درباره زمان شروع واردات خودرو

به گزارش خبرنگاران آنلاین، مهدی دادفر در رابطه با برآورد ها برای واردات خودروهای کره ای و ژاپنی اظهار کرد: تصور اینکه قرار باشد خودروهای کره ای و ژاپنی وارد شوند، بسیار خوشبینانه است. فرآیند وارداتی که در این آیین نامه تبیین شده، بعید به نظر می رسد که منتج به واردات خودرو گردد؛ چه برسد به اینکه قرار باشد خودروهای کره ای و ژاپنی وارد شوند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اضافه کرد: از همین رو اینکه با توجه به رفتار کره ای ها و ژاپنی ها و موضع گیری سیاسی آن ها، آیا خللی در واردات خودرو از این کشورها ایجاد خواهد شد، همه بسته به این است که آیا واردات واقعا صورت خواهد گرفت یا خیر. اگر واردات خودرو به قطعیت برسد، واردکنندگان نیز درخواست خود را اعلام خواهند کرد اما متاسفانه با آیین نامه ابلاغی، واردات خودرو کلافی سردرگم خواهد بود.

  • تصاویر شاسی بلند مجذوب کننده ژاپنی گزینه مناسب واردات به ایران

وی خاطر نشان کرد: ضمن اینکه با فرض انجام واردات، مگر چه تعداد خودرو وارد خواهد شد که بخواهد دست اشخاص خاص باشد یا واردکنندگان حقیقی؟ فراموش نکنیم که هدف از آزادسازی واردات خودرو، تنظیم بازار و کاهش قیمت بود. حال آیا با حدود 100 هزار دستگاه خودرو آن هم براساس این آیین نامه، می توان بازار را تنظیم کرد یا منتظر کاهش قیمت ها بود؟ این موضوع خود جای بحث بسیار دارد.

او تاکید نمود: واردات خودرو مستلزم برطرف ابهامات آیین نامه و معین شدن تکلیف ماده 2 این آیین نامه است. این در حالیست که در آیین نامه مذکور، اندازه سود، عوارض گمرکی، تعداد خودروهای اسقاطی و بسیاری از موارد دیگر برای واردکنندگان معین نیست. به طور مثال ما هنوز نمی دانیم همانند روال پیش از ممنوعیت واردات، برای واردات باید گواهی اسقاط ارائه داد یا تغییراتی در نظر گرفته شده است.

دادفر ضمن اشاره به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای تایید نهایی دو شرکت واردکننده تا هفته ابتدایی مهر ماه گفت: براساس آیین نامه تدوین شده برای واردات، به نظر می رسد هیچ شرکتی واجد شرایط واردات نباشد. در حقیقت این دستورالعمل، واردات را با اگر و اماهای بسیار روبرو نموده است و همانطور که اشاره شد، بعید است که با این شیوه و به همین زودی ها شاهد واردات خودرو به کشور پس از چهار سال و نیم باشیم.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در رابطه با تاکید وزارت صمت بر واردات تا انتها مهرماه و امکان تحقق آن گفت: از خردادماه مقرر شده که واردات صورت گیرد و این وعده به تیرماه و شهریور و مهر هم رسید. باید فعلا منتظر ماند.

لازم به ذکر است که هفته گذشته، سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به دریافت 300 درخواست به وسیله شرکت ها یا اشخاص حقوقی برای واردات خودرو به وسیله وزارت صمت و حذف تعدادی در همان ابتدای امر (بنابر عدم مشمول بودن شرایط واردات) اظهار کرد: درخواست ها اخذ شده و در حال پالایش و آنالیز است. تا 10 روز ابتدایی مهر ماه، دو مورد از شرکت های درخواست کننده برای وزارت صمت مسجل شده که حائز شرایط برای واردات هستند اما قاعدتا بر تعداد آن ها اضافه نموده و اسامی آن ها اعلام خواهد شد. بر این اساس واردات خودرو قطعی خواهد بود و در آینده نزدیک شاهد ورود نخستین خودروهای وارداتی به کشور خواهیم بود.

بعلاوه مهلت ارسال و تکمیل مدارک برای واردکننده های خودرو که تا پیش از این، تا انتها شهریور ماه در نظر گرفته شده بود، تا انتها مهر ماه تمدید شد. گفته شده حداکثر تا انتها مهر ماه اسامی تمام شرکت های واجد شرایط اعلام خواهد شد.

روز شنبه نیز سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ضمن اشاره به قول وزارت صمت، تاکید نمود: براساس آنچه که وزارت صنعت و معدن قول داده است باید ظرف دو هفته آینده واردات خودرو صورت گیرد. قطعا بر اساس قانون مصوب مجلس باید تا انتها امسال، تا سقف یک میلیارد دلار خودروی خارجی وارد گردد. مجلس در بودجه سال 1401 دولت را مکلف به واردات خودرو نموده است.

  • زمان واردات خودرو معین شد؟ | آخرین شرایط اجرای قانون واردات خودروهای خارجی
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مهر 1401 بروزرسانی: 25 مهر 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2050

به "خودروهای کره ای و ژاپنی به کشور می آید؟ ، حدس درباره زمان شروع واردات خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروهای کره ای و ژاپنی به کشور می آید؟ ، حدس درباره زمان شروع واردات خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید