دبیرکل ناتو: بحران کرونا نباید به بحران امنیتی تبدیل گردد

به گزارش مجله رویگری، وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو تأکید کردند بودجه امنیتی کشورهای عضو این پیمان باید برای مقابله با تهدیدات مختلف افزایش یابد.

دبیرکل ناتو: بحران کرونا نباید به بحران امنیتی تبدیل گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز آدینه از کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درخواست کرد بودجه امنیتی خود را افزایش دهند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، اسپر در نشست خبری ناتو در بروکسل گفت: همه موضوعات از افغانستان گرفته تا ویروس کرونا و دیگر موضوعات مهم را به بحث خواهیم گذاشت. این شامل تقویت آمادگی ناتو و تدوام درخواست از تمام اعضا جهت رسیدن به هدف تحصیص 2 درصد از فراوری ناخالص ملی [به بودجه امنیتی] خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا گفت: طی چند سال اخیر راستا خوبی را طی نموده ایم اما اقدامات بیشتری در راستای اطمینان از امنیت جمعی خود مورد احتیاج است.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز در شروع این نشست گفت: در حال آماده شدن برای موج دوم احتمالی شیوع ویروس کرونا هستیم.

وی هشدار داد: کشورهای ما باید برای قوی نگه داشتن خود به تداوم سرمایه گذاری ادامه دهد. این اطمینان باید حاصل گردد که این بحران سلامت به بحران امنیتی تبدیل نمی گردد. زیرا چالش های امنیتی که پیش از شیوع ویروس کرونا با آن ها روبرو بوده ایم از بین نرفته اند.

دبیرکل ناتو گفت موشک های جدید ساخت روسیه، دخیل کردن چین در معاهده کنترل تسلیحات نیز در این نشست به بحث گذاشته می شوند.

استولتنبرگ گفت: از گفت وگو میان روسیه و آمریکا درخصوص کنترل تسلیحات استقبال می کنیم و توافق داریم که چین به عنوان یک قدرت جهانی درحال ظهور باید در [معاهدات] کنترل تسلیحاتی حضور داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز پیش از این بارها از چین خواسته است که به مذاکرات آمریکا و روسیه در مورد توافق کنترل تسلیحات اتمیِ جایگزین پیمان استارت جدید بپیوندد اما دولت چین نپذیرفته است.

طبق تخمین هایی در حال حاضر اندوخته چین 320 کلاهک هسته ای است که این تعداد، کمتر از یک بیستم زرادخانه های هسته ای روسیه و آمریکاست.

سخنگوی وزارت خارجه چین اوایل ماه ژوئن گفت: زمان برای چین به منظور مشارکت در مذاکرات خلع سلاح اتمی هنوز مناسب نیست.

پیمان استارت جدید در سال 2010 توسط دیمیتری مدودوف رئیس جمهور وقت روسیه و باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا به امضا رسید. در حال حاضر این توافقنامه تنها عامل کنترل تسلیحات بین دو کشور است که هنوز لازم الاجراست. این توافق در فوریه 2021 منقضی می گردد و تا به امروز واشنگتن تمایلی به تمدید آن نشان نداده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 975

به "دبیرکل ناتو: بحران کرونا نباید به بحران امنیتی تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیرکل ناتو: بحران کرونا نباید به بحران امنیتی تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید