دیپلمات ایرانی: اتحادیه اروپا قادر به حفظ توازن در برجام است

به گزارش مجله رویگری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا با اشاره به تلاشهای دولت ترامپ برای از بین بردن برجام گفت که اروپا قادر است برابر آمریکا ایستادگی و توازن آن را حفظ کند.

دیپلمات ایرانی: اتحادیه اروپا قادر به حفظ توازن در برجام است

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا در مقاله ای که در وبگاه شبکه خبری یورو نیوز منتشر شده نوشت که بی اعتماد سازی ایجاد شده توسط دولت ایالات متحده و کوشش آنها برای خشمگین کردن ایران، فضای سازنده برجام را کشته است.

حسین دهقانی سفیر ایران در بلژیک در بخشی از این مقاله نوشته است، هشتم ماه مه (شنبه 22 اردیبهشت) 2020 دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد همه تحریمهای ایالات متحده بر ایران است. این یک واقعیت کاملاً اثبات شده است که ایالات متحده دیگر مشارکتی در برجام ندارد.

دهقانی با پرداختن به ایده توازن در اجرای برجام نوشت از منظر امنیتی و مالی، برجام قرار است بخش عمده ای از نتایج مثبت خود را در چند بخش چند و دو جانبه به بار آورد. یعنی در ازای اقدامات موقت و داوطلبانه ای که ایران فراتر از تعهدات خود تحت معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای توافق نامه پادمانها انجام داده، همه محدودیتهای بین المللی علیه ایران از جمله تحریم تسلیحاتی در 18 اکتبر (آبان) 2020 طبق یک برنامه زمانی معین انتها یابد.

سفیر ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا در بخشی دیگر از این مقاله نوشت، بی اعتماد سازی ایجاد شده توسط دولت ایالات متحده و کوشش آنها برای خشمگین کردن ایران تا زمان خروج از توافق، فضای سازنده ای که در برجام توانست با موفقیت به اجرا در بیاید را کشته است.

حسین دهقانی البته معتقد است که اروپا میتواند برابر اهانتهای آمریکا به برجام ایستادگی کند. وی در این زمینه نوشت که از منظر مالی، سیاسی و امنیتی، اتحادیه اروپا یکی از برندگان مهم برجام بود. توافق هسته ای یک دستاورد مهم سیاست خارجی اتحادیه اروپاست و معتقدم اتحادیه اروپا در موضع خوبی برای ایستادگی برابر اقدامات اهانت آمیز آمریکا و بازگرداندن توازن ضعیف چند جانبه و دوجانبه در برجام به ویژه در بخش مالی و احیای این توافق در حال نابودی واقع شده است.

این در حالی است که وزیر خارجه ایالات متحده ضمن اشاره به سالروز خروج این کشور از توافق هسته ای ایران، مدعی شده که آمریکایی ها و منطقه غرب آسیا بعد از این اقدام در صلح بیشتری هستند. مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه با تکرار ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد که بعد از خروج واشنگتن از توافق هسته ای، آمریکا امن تر شده است.

پامپئو در صفحه توئیتر خود، با اشاره به سالروز خروج آمریکا از برجام، نوشت: دو سال پیش، دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) تصمیم جسورانه خروج از توافق [هسته ای] ایران را اعلام نمود تا دنیا را از خشونت ها و تهدیدات هسته ای ایران حفظ کند. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 911

به "دیپلمات ایرانی: اتحادیه اروپا قادر به حفظ توازن در برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات ایرانی: اتحادیه اروپا قادر به حفظ توازن در برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید