راهکارهایی جهت درمان بغلی بودن نوزاد

به گزارش مجله رویگری، گریه نوزادان زمانی که از آغوش پدر و مادر، به روی تخت گذاشته می شوند، برای بسیاری از والدین پدیده ای ناآشنا نیست. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد و در هر صورت مسائل زیادی برای پدر و مادرها ایجاد می نماید. در ادامه دلایل و راه های درمان بغلی بودن نوزاد را آنالیز می کنیم.

راهکارهایی جهت درمان بغلی بودن نوزاد

آیا گریه کردن نوزاد برای بغل شدن طبیعی است؟

اگر نوزاد شما لحظه ای که او را زمین می گذارید گریه می نماید، بدانید که تنها نیستید. احتمالا روش های مختلفی را برای آرام کردن او امتحان نموده اید، او را در گهواره تکان داده اید یا با کالسکه بیرون برده اید، اما موثر نبوده است. برای نوزادان تازه متولد شده کاملا طبیعی است که بخواهند در آغوش شما باشند. نوزادان احتیاج دارند در روزهای اول تولد تماس پوستی با مادر داشته باشند. احساس امنیت و گرمای آغوش مادر، دوران جنینی را برایشان یادآوری می نماید. برخی متخصصان این دوره را سه ماهه چهارم بارداری می نامند. در آغوش گرفتن نوزاد به وسیله پدر و مادر در این دوران بسیار مهم است، حتی اگر برایشان خسته نماینده و چالش برانگیز باشد.

علت بغلی بودن نوزاد چیست؟برخی از دلایل بغلی بودن نوزاد عبارتند از:

1. انتقال ناگهانی از رحم به دنیای تازهبرای برخی از نوزادان، انتقال از رحم به دنیا خارج اتفاق تکان دهنده ای است. ممکن است آن ها آمادگی مواجهه با دنیای نا آشنا و روشن تازه را نداشته باشند. آن ها هنوز هم رحم امن، تاریک و دلپذیر مادرشان را ترجیح می دهند. جایی که در نهایت آرامش بیشتر زمان خود را صرف خوابیدن می کردند. پس از زایمان، تغییر محیط بسیار ناگهانی است. از این رو، نوزاد برای تطبیق پیدا کردن با دنیای تازه که پر از صداها، چهره ها و موقعیت های تازه است احتیاج به محیط امن آغوش مادر دارد.

2. شنیدن صدای قلب مادرنوزاد با ضربان قلب مادر از دوران جنینی آشناست و این صدا به او احساس آرامش می دهد. در تمام دوران جنینی، صدای قلب مادر ریتم ثابت زندگی او بوده است. طبیعی است که پس از تولد هم او تمایل داشته باشد در آغوش مادر باشد.

3. تماس پوست با پوست و بوی بدن مادرنوزاد پس از تولد به سرعت روی سینه مادر قرار داده می گردد تا تماس پوست با پوست برقرار گردد. بعلاوه بوی بدن مادر، بسیار نزدیک به بوی مایع آمنیوتیک است که در دوران جنینی، او را در برگرفته بوده است. از سویی دیگر بوی شیر ترشح شده از نوک پستان ها هم عامل دیگری برای ترغیب نوزاد به ماندن در آغوش مادر است.

4. اضطراب جداییدر ماه های ابتدایی تولد، نوزاد به تدریج می فهمد که او فردی مجزا از پدر و مادرش است. این آگاهی موجب بروز اضطراب جدایی (separation anxiety) در نوزاد می گردد. هنگامی که نوزاد توانایی یادآوری گذشته را پیدا کند، این احساس تشدید می گردد. بنابراین هنگامی که او را از آغوش خود جدا می کنید احساس اضطراب می نماید.

5. احساس گرمامیل نوزاد به گرم شدن هم یکی دیگر از دلایل تمایل او به ماندن در آغوش مادر است. تماس پوستی با مادر، برترین روش تنظیم دمای بدن نوزاد است. به همین علت کاملا طبیعی است که نوزادان احساس گرما و امنیت آغوش مادر را دوست دارند و هنگامی که در تخت یا گهواره گذاشته می شوند، آرامش خود را از دست می دهند.

راه های درمان بغلی بودن نوزاد کدامند؟روش های گوناگونی برای درمان بغلی بودن نوزاد وجود دارد. در این روش ها هدف ایجاد احساس امنیت برای نوزاد است. برخی از آن ها عبارتند از:

1. نوزاد را در لباس یا قنداق مناسب قرار دهیدداشتن حس گرما و امنیت برای نوزادان تازه متولد شده لازم است؛ بنابراین پیچیدن نوزاد در در پارچه نخی نازک و نسبتا آزاد، به او احساس گرما و راحتی می دهد. گویی در پیله خود قرار گرفته است.

2. فضای تخت را راحت و مجذوب نماینده کنیدسعی کنید محیط اطراف نوزاد را امن و راحت کنید تا او بتواند به تدریج با زندگی در دنیای تازه انطباق پیدا کند. اگر به محض اینکه او را در تخت گذاشتید، آغاز به گریه کرد، با تکان های گهواره و صحبت کردن، او را آرام کنید. بعلاوه می توانید آویز مجذوب نمایندهی با رنگ های شاد از تخت او آویزان کنید تا توجهش را جلب کند.

3. موسیقی آرامی پخش کنیدموسیقی تاثیر مستقیمی بر حالات نوزادان می گذارد. پخش کردن موسیقی های آرامش بخش یا لالاییهای آرام می تواند یکی از راه های درمان بغلی بودن نوزاد باشد. روش دیگر پخش صدای سفید برای نوزادان است.

4. شکستن عادت زمان می بردبعلاوه می توانید نوزاد را روی تشک بازی یا نی نی لای لای قرار دهید تا عادت بغلی بودن از سرش بیفتد. می توانید با یک تا دو دقیقه آغاز کنید. کنار او باشید و هرگاه نشانه های گریه و نارضایتی را در او دیدید، دوباره بغلش کنید. این تمرین را چند بار در روز، به ویژه وقت هایی که او شاد و راضی به نظر می رسد، انجام دهید. به تدریج زمان گذاشتن او بر روی تشک بازی یا نی نی لای لای را افزایش دهید.

5. از اعضای خانواده یاری بگیریداز دیگر اعضای خانواده بخواهید که به جای بغل کردن نوزاد، او را روی تخت، تشک بازی و... قرار دهند و سرگرم نمایند. بدین ترتیب نوزاد یاد می گیرد که در کنار دیگران هم می تواند آرام و راضی باشد.

6. انعطاف پذیر باشیدبرای درمان بغلی بودن نوزاد بهتر است انتظارات واقع بینانه داشته باشید. ممکن است برخی روز ها بتوانید نوزاد را بدون بغل کردن آرام نگه دارید و برخی روز ها نه. با صبر و حوصله با نوزاد رفتار کنید و عجله نداشته باشید. در نظر داشته باشید که بغلی بودن نوزاد هم یک دوران از رشد اوست و با گذر زمان رفع می گردد.

7. آرام، پیگیر و شکیبا باشیدنکته مهم در آرام کردن نوزاد بدون بغل کردن، حفظ صبر و آرامش است. ممکن است پس از چند روز خسته و درمانده شوید و این کاملا طبیعی است. شکستن عادت ها احتیاج به زمان زیادی دارد. اما در آخر فرزند شما یاد خواهد گرفت که چگونه خودش را آرام و سرگرم نگه دارد.

8. تشک لبه دار مخصوص نوزادی تهیه کنیدتشک های لبه دار مخصوصی برای حفظ گرما و راحتی نوزادان طراحی شده اند که بدن آن ها را کاملا در بر می گیرند و احساسی شبیه رحم مادر را برای آن ها تداعی می نمایند. این تشک ها با حفظ ایمنی نوزاد، کمر و گردن آن ها را هم در موقعیت درستی نگه می دارد.

9. در تختخواب مشترک بخوابیدروش موثر دیگر برای درمان بغلی بودن نوزاد و ایجاد احساس امنیت در او، خوابیدن در تختخواب مشترک است. نوزادانی که در تخت مادر می خوابند، زودتر به خواب می فرایند و برای مدت طولانی تری می خوابند. از آنجایی که نوزاد در کنار مادر خوابیده است، احتمال گریه های نیمه شب نوزاد کمتر می گردد و شیردهی شبانه هم آسان تر می گردد.

اگر این روش ها کار نکرد چه کنیم؟اگر به کار بستن روش های بالا و صبر و پیگیری شما موثر نبود می توانید روش قنداق کردن پیش از خواب را امتحان کنید. نوزاد را قنداق شده در تخت بگذارید تا خوابش ببرد. قنداق کردن از دست و پا زدن ها و بی قراری های نوزاد پیشگیری می نماید و به او احساس آرامش و امنیت می دهد.

آیا بغل کردن نوزاد موجب لوس شدن او می گردد؟بسیاری از پدر و مادرها نگران این مساله هستند که بغل کردن نوزاد موجب لوس شدن او گردد. اما خوب است بدانید که برخی نوزادان تنها وقتی در آغوش باشند، می خوابند. این به معنای لوس شدن و بغلی بودن نوزاد نیست. بهتر است در این شرایط در پی علت اصلی این رفتار نوزاد باشید؛ آیا نوزاد دچار اضطراب جدایی شده ؟ یا تنها در پی اندکی آرامش یافتن در آغوش شماست؟ به خاطر داشته باشید که نوزاد شما هنوز خیلی کوچک است و این مرحله گذراست. دیر یا زود شرایط تغییر می نماید و تا ابد بدین شکل باقی نمی ماند. در صورتی که نوزاد شما بدون بغل کردن آرام نمی گردد، بهتر است که او را بغل کنید تا احساس امنیت و آرامش داشته باشد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1743

به "راهکارهایی جهت درمان بغلی بودن نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی جهت درمان بغلی بودن نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید