روحانی: سال 99 سال افتتاح طرح های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

به گزارش مجله رویگری، رئیس جمهور در پیام نوروزی خود با بیان اینکه وحدت، اتحاد و اخلاق است که می تواند آینده خوبی را برای ما بسازد، تأکید کرد: سال 99 سال افتتاح طرح های بزرگ، سال رونق با کمک همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی ما با جهان و تعاملات ما با همسایگان ما خواهد بود.

روحانی: سال 99 سال افتتاح طرح های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن روحانی با ارائه فهرستی از حادثه ها و حماسه های سال گذشته و مسائلی که مردم با آن روبرو بودند، اظهار کرد: سال 99 گرچه آغازش همچنان سلامت، مساله اول ما است، اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد بال اول بالِ کادر درمانی و پزشکی ماست که باید همه تلاش خود را بکار گیرند و بال دوم بخش خصوصی ما است که در کنار دولت و سایر نهاد ها باید به صحنه بیایند تا سال 99 را سال سلامت و اشتغال و سال تحرک در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسازیم.

متن کامل پیام نوروزی روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله والصلوه علی رسوله و آله و صحبه

الحمدالله والصلوه علی رسوله و آله و صحبه

عید سعید نوروز را به محضر همه ایرانیان عزیز در سراسر کشور و خارج از کشور و همچنین آن هایی که نوروز را در سراسر منطقه گرامی می دارند تبریک و تهنیت عرض می کنم.

یاد می کنیم از پدر برومند امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، پدر فاطمه معصومه (علیهاالسلام)، پدر احمدبن موسی شاه چراغ و به آن اسوه ایستادگی و مقاومت احترام می گذاریم و ایام بعثت پیامبر بزرگ الشأن اسلام و میلاد سرور آزادگان و پرچمدارش و فرزندش، زینت بخش همه عبادت کنندگان تبریک و تهنیت عرض می کنم.

به همه پزشکان، پرستاران و کادر پزشکی و درمانی که در این لحظات تحویل سال نو در کنار بیماران عزیز ما هستند و مخصوصا آن هایی که به این ویروس مخرب مبتلا شده اند به آن ها خسته نباشید می گویم و برای همه مریضان و بیماران ما در سراسر کشور شفا و عافیت را طلب می کنم.

سالی که گذشت سالِ حادثه ها و حماسه ها بود. بزرگ ترین حادثه ها در تاریخ کشور ما رخ داد و پرافتخارترین حماسه ها توسط مردم دلاور ما آفریده شد.

با سیل کم نظیر در تاریخ ایران که در روز های اول فروردین، 25 استان کشور ما را درگیر کرد و مسائل فراوانی را برای مردم ما به وجود آورد و مردمی که برای هفته ها و ماه ها بی خانمان شدند، سال 98 آغاز شد، اما در کنار این سیلِ ویران کننده، حضور مردم، وحدت و همکاری و کمک مردم و سپس بازسازی از طرف دولت و مسوولین کاری بزرگ و شگفت آور بود.

این سیل 35 هزار میلیارد تومان به ما خسارت زد و بیش از 68 هزار خانه را ویران کرد و 80 هزار خانه نیاز به مرمت پیدا کردند. در طول سالی که گذشت بیشتر خانه هایی که نیاز به احداث داشتند، احداث شدند و همه خانه ها و بنا ها مرمت شدند و زیربنا ها ساخته شد.

بار سختی ها و غم بزرگی بر مردم ما تحمیل شد، اما ملت ما در این سیل، پایدار و پایدار ماند و سپس در ماه بعد شدید ترین تحریم تاریخی از سوی تروریست های جهانی علیه ملت ما آغاز شد.

صنعت نفت در شدیدترین تحریم تاریخی قرار گرفت و فشار ها از هر سو بر اقتصاد کشور ما وارد شد، فکر می کردند با این شدت فشار ها مردم ما تسلیم خواهند شد، اما ملت بزرگ ما در برابر این سختی ها مقاومت کرد و حماسه جدیدی را آفرید. حماسه اداره اقتصاد کشور بدون نفت که برای اولین بار در دهه های اخیر تحقق می یافت.

آن ها فکر می کردند در تورم و رکود، کشور را به نقطه بحرانی برسانند، اما همه آمار ها به ما می گوید در 9 ماهه سال 98 رشد اقتصادی ما مثبت بوده و تورم در حد ممکن مهار شده است. تعداد مجوز ها برای تولید بیش از حد انتظار بوده، سرمایه گذاران و همه تجار و ملت قدرتمند ما با صادرات غیرنفتی همه نیاز های ما را تامین کرد و دولت توانست در این سال سخت همه نیازمندی های ضروری کشور را تامین کند و با ارز ترجیحی، کالا های اساسی را تامین کند و امروز یعنی اولین روز سال 1399 ذخایر استراتژیک کشور ما از هر سال دیگر و از هر نوروز دیگر بهتر است.

این به معنی حماسه ملت بزرگ ایران، مسوولین اقتصادی کشور، بخش خصوصی، کشاورزان، صنعت گران و کارگران ما بود.

در همین سال سخت بزرگ ترین طرح های اقتصادی دهه های اخیر در کشور ما افتتاح شد. از پالایشگاه بزرگ و بزرگ گرفته تا سد های متنوع تا احیای بخش کشاورزی، تا تحول بزرگ در نفت و گاز و تا افتتاح بزرگ ترین شاهراه ها، جاده ها و راه آهن ها و بنادر در یک سال اخیر.

پس ما شکست نخوردیم، در برابر فشار آمریکا ایستادیم، مقاومت کردیم و در دادگاه بین المللی در برابر آمریکا پیروز شدیم و این دادگاه در قدم اول آمریکا را محکوم شناخت و در همه مجامع بین المللی از لحاظ سیاسی و افکار عمومی پیروز شدیم.

چندی نگذشت که در همین سال مردم ما در تب و تاب احساس یک جنگ ناخواسته قرار گرفتند. از همه سو تهدید بر کشور ما، اما کاری که رزمندگان بزرگ و نظامیان ما در صحنه ایستادگی و مقاومت و مرز ها و دفاع ما آفریدند، کم نظیر بود.

آنچه که می توان به عنوان ثمره تکنولوژی پیشرفته سال های اخیر خواند توسط موشک پدافند ما در مرز جنوبی ما سرنگون شد و این نشان داد این ملت در همه سختی ها آفریننده بزرگترین حادثه های بزرگ به نفع کشور است، با موشکی این پهپاد را سرنگون کردیم که به دست صنعتگران ایرانی ساخته شد. سیستم پدافندی صددرصد ایرانی در برابر مدرن ترین تکنولوژی آمریکا موفقیت و پیروزی خود را به رخ جهانیان کشید و چندی نگذشت که بی شرمانه ترین و بزدلانه ترین ترور تاریخی را آمریکا علیه سردار بزرگ ما، سردار مبارزه با تروریزم انجام داد.

اما آنچنان مردم ما و ملت های منطقه پاسخ دادند که آن را تبدیل به یک فرصت بزرگ مقاومت در سطح منطقه ساخته اند. بدرقه ای که بغداد، کربلا و نجف، اهواز، تهران، مشهد، قم، کرمان و همه ملت ایران انجام داد به جهانیان نشان داد که ملت ایران ملت قدرشناس است و فداکاران، مجاهدان و آن هایی که خون خود را برای کشور و امنیت کشور فدا کردند، هرگز از یاد نخواهند برد.

یک سردار را از ما گرفتند و هزاران سردار در این بدرقه باشکوه ساخته شد. همه مردم ما توانستند به جهانیان نشان دهند نه تنها ملت ایران که مردم عراق، سوریه، لبنان و حتی مردم کشمیر و برخی از کشور های آفریقایی همه ندای مقاومت و ایستادگی را سر دادند و رزمندگان ما با غرش موشک در یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی این دژ پوشالین را فرو ریختند. آنچنان این سیلی محکم بود که هنوز هم آمریکا حاضر نیست تلفات و خسارات خود را در این حادثه بیان کند.

در کنار این همه حوادث تلخ و شیرین، خطای باورنکردنی یک فرد را هم شاهد بودیم و 176 عزیز که عمدتا هموطنان ما بودند از این حادثه قربانی شدند، حادثه ای که همه مردم ما را متاثر کرد، اما غم خواری و همنوایی مردم مرهم بزرگی بر دل های همه آن هایی که عزیزان خود را از دست دادند و مرهمی بر دل های همه بود و ملت ما به خوبی نشان داد که همه یکی هستند، همه عضو یک پیکرند.

در حادثه از دست رفتن عزیزان، در بدرقه سردار بزرگ ما در کرمان و در حوادث دیگری که در این سال رخ داد، مردم مقاومت و ایستادگی خود را به خوبی نشان دادند.

پایان سال با یک میهمان ناخوانده مخرب روبرو شدیم، نه ما که بیش از 150 کشور و ملت، ویروس کرونا و این ویروس توانست سلامتی مردم و حتی کسب و کار مردم را در معرض خطر قرار دهد، اما پزشکان، پرستاران ما، بیمارستان ها و مراکز درمانی ما آنچنان شجاعانه به صحنه آمدند که حتی حاضر شدند برخی از پروتکل های بهداشتی را برای نجات سریع تر بیماران زیر پا بگذارند، اما نگذارند عزیزان ما بی پناه باشند؛ همه مردم و مسوولین در کنار آن ها هستند.

در اینجا می خواهم به نکته مهمی اشاره کنم و آن اینکه در طول 6 سال گذشته دولت در دو امر سرمایه گذاری ویژه انجام داد، در امر بهداشت و درمان و طرح تحول سلامت و در مساله فضای مجازی و ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات و این روز ها مردم قدر این دو طرح بزرگ و بزرگ را بهتر از هر زمان دیگر لمس می کنند.

امروز روزی، مسائل بیماری به سراغ مردم آمده که تخت بیمارستانی ما در طول این 6 سال دو برابر شده است، تجهیزات بیمارستانی ما از هر زمان دیگر شرایط بهتری دارد.

امروز در شرایطی نیازمند به فضای مجازی شدیم که در طول این 6 سال بهترین اقدامات زیربنایی برای شبکه اطلاعات انجام گرفته است.

در این 6 سال پهنای باند ما سی و چند برابر شده و زیربنا های اقتصادی کشور، آمادگی مردم، وحدت و اتحاد مردم، بزرگترین عامل برای پیروزی این ملت در برابر همه مسائل خواهد بود.

سالِ سختی بر مردم ما بود، اما بیش از همه این سختی ها مردم را آبدیده کرد، جسم مردم را آزار داد، اما روح مردم را مقاوم تر کرد. ما با اتکال به خداوند و با سرمایه دعای نیکان و پاکان از این مسائل عبور خواهیم کرد.

اما نکته مهم این است که از کرونا خطرناک تر، از بیماری جسم سخت تر، بیماری روح و روان است که باید با آن مقابله کنیم و بجنگیم.

وَ نَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِمْ مِنْ غِلٍ إِخْوَاناً باید کینه از دل ها زدوده و کنده شود تا فضای اخوت و فضای بهشتی پیش روی مردمان ما قرار گیرد.

چه کسی باور می کرد که در این فضای سخت و در این بیماری عده ای با روح و جان و سلامت مردم هم بخواهند بازی کنند، سخنانی در فضای مجازی و حقیقی بگویند که روح مردم را آزرده کنند.

از کرونای جسمی سریع خواهیم گذشت با وحدت، تلاش، همکاری، با تلاش پزشکان، باید تلاش کنیم از کرونای روحی هم عبور کنیم. وحدت، اتحاد و اخلاق است که می تواند آینده خوبی را برای ما بسازد.

سال 99 گرچه آغازش همچنان سلامت، مساله اول ما است، اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد بال اول بالِ کادر درمانی و پزشکی ماست که باید همه تلاش خود را بکار گیرند و بال دوم بخش خصوصی ما است که در کنار دولت و سایر نهاد ها باید به صحنه بیایند تا سال 99 را سالِ سلامت و اشتغال بسازیم، سال تحرک در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسازیم.

آن هایی که در کسب و کار ضرر دیده اند بتوانند در سال جدید با رونق اقتصادی مسائل خود را جبران کنند. دولت با همه توان هر اقدامی که توانسته انجام داده و انجام خواهد داد، از بسته های جدید معیشتی تا تسهیلات جدید بانکی.

به مردم عزیزمان بگویم که سال 99 سالِ افتتاح طرح های بزرگ، سال رونق با کمک همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی ما با جهان و تعاملات ما با همسایگان ما خواهد بود.

کما اینکه علیرغم همه فشار ها در سال 98 سالی بود که توانسته ایم در یک پیمان مهم اقتصادی منطقه ای یعنی اوراسیا حضور پیدا کنیم.

لحظات بسیار مبارک برای مردم عزیز و بزرگوار ما هست، سال 99 دعای مان را جانسوزتر خواهیم کرد. دست ها را بلندتر به سمت آسمان دراز خواهیم کرد.

او رزاق و شفابخش است، سلامت و رونق و زندگی بهتر را از او می خواهیم که او خدای رحمان و رحیم است.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 792

به "روحانی: سال 99 سال افتتاح طرح های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: سال 99 سال افتتاح طرح های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید