روسیه سه دیپلمات اروپایی را اخراج کرد

به گزارش مجله رویگری، وزارت خارجه روسیه از اخراج سه دیپلمات اروپایی به دلیل مشارکت در تظاهرات غیرقانونی اخیر در این کشور اطلاع داد.

روسیه سه دیپلمات اروپایی را اخراج کرد

با ما سفر کنید و با هزینه تور اروپا 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه روسیه روز آدینه خاطرنشان کرد که مسکو سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی را که در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از الکسی ناوالنی مشارکت داشتند اخراج نموده است.

بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه، این سه دیپلمات عنصر نامطلوب شناخته شده و به زودی این کشور را ترک خواهند کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: طرف روسی انتظار دارد که در آینده هیئت های دیپلماتیک پادشاهی سوئد، جمهوری لهستان و جمهوری فدرال آلمان و پرسنل آنها، دقیقا از معیار های قانون بین المللی تبعیت نمایند.

گزارش های اولیه از ناظران اروپایی به نقل از منابع ناشناس به اخراج سه دیپلمات اروپایی از روسیه خبر داده بود. این تصمیم پس از تبادل نظر میان سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روی داد که برای نخستین بار به مسکو سفر نموده بود.

اندکی پس از انتشار بیانیه وزارت خارجه روسیه، وزارت خارجه سوئد اخراج دیپلمات خود از روسیه را تایید کرد. وزارت خارجه لهستان نیز خاطرنشان کرد ورشو در واکنش به اقدام مسکو، یک دیپلمات روس را اخراج خواهد نمود.

یک منبع در مسکو به خبرنگاران گفت که دیپلمات سوئدی در راهپیمایی بدون مجوز در سنت پترزبورگ در روز 23 ژانویه (4 بهمن) حضور داشته است. این در حالی است که سفارت سوئد مدعی است که دیپلمات این کشور تنها ناظر تظاهرات بوده است.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به اقدام سفارتخانه های کشور های غربی در پی حوادث اخیر در روسیه گفت که مسکو به تمامی این موارد پاسخ خواهد داد.

الکسی ناوالنی، چهره غربگرای مخالف دولت روسیه اواخر ماه گذشته به محض ورود به فرودگاه مسکو از آلمان بازداشت شد و در پی آن روسیه شاهد بعضی ناآرامی ها بوده است.

پیشتر هم دولت آلمان، روسیه را به مسموم کردن وی متهم نموده بود. در حالی که روسیه این ادعا ها را رد و خاطرنشان کرد آزمایش ناوالنی هیچ شواهدی از وجود سم در بدن او را نشان نداده است.

ناوالنی که در پرونده ای موسوم به پرونده روچر با مجازات تعلیقی روبرو بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب دولت روسیه قرار گرفته بود و از 29 دسامبر 2020 به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1373

به "روسیه سه دیپلمات اروپایی را اخراج کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه سه دیپلمات اروپایی را اخراج کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید